-

Kütüphane Atlar Hakkında 22 Bilgi - Atların İlginç Özellikleri

Atlar Hakkında 22 Bilgi – Atların İlginç Özellikleri

Atlar insanların dünyada en kadim dostları olmuştur. Hayatımızın her alanında insanlar atlardan her zaman yararlanmıştır. Bilenler bilgisini tazelesin. Bilmeyenler okuyup öğrensin. Şimdi hep beraber atlar hakkında bilgiler öğrenelim. Siz de eklemek istediğiniz ilginç bilgileri yoruma yazabilirsiniz.

Atlar Hakkında 16 İlginç Kısa Bilgi

Atlar hem yatarak hem de ayakta uyuyabilir.

yatarak uyuyan atlar

Atlar yaradılışı gereği hem ayakta, hem de yatarak uyuyabilen canlılardır. Atlar daha doğrusu, insanların aksine saatlerce uyumak yerine kısa kısa uyuklarlar.

Atlar doğduktan kısa bir süre sonra koşabilirler.
tay eğitimi

Yeni doğan bir tay, doğar doğmaz ya da kısa bir süre sonra ayakta durabilir hatta koşabilir.

Atların ömrü yaklaşık 25-33 yıl arasındadır.
güzel atlar

Kadın Binici Malzemeleri

Kanada’da yapılan bir araştırmaya göre atlar ortalama 25 ila 33 yıl arasında yaşar. Fakat bu durumun istisnası çoktur.

19. yüzyılda “Old Billy” adlı bir atın 62 yıl yaşadığı söylenir.
en yaşlı at old billy

Atların iskeletlerinde yaklaşık 205 kemik bulunur.

Ayrıca dişi bir atın 36 dişi varken erkek atlarda 40 dişi mevcuttur.

Atlar 5000 yıl önce Batı Kazakistan ve Rusya civarlarında evcilleştirildi.

Atlar otçuldur.

Atlar diğer otçul memeliler gibi geviş getirmezler. Bu nedenle sindirim sistemleri oldukça hassastır. Beslenmeleri özel önem gerektirmektedir.

Atların karada yaşayan diğer memelilerden daha büyük gözleri vardır.

Ayrıca gözlerinin büyük olduğu kadar güzel olduğunu da söylemiş miydik?

Atların gözleri başının yanlarında olduğu için yaklaşık 360 derece görebilirler.

İlginizi Çekebilir  Gazi Koşusu 2020 - Gazi Koşusu Kazanan Atlar

Atlar 44 km dörtnala koşabilir.

En hızlı atın kaydedilen hızı 88 km/s’dir.
atlar ve özellikleri

Dünyada yaklaşık 60 milyon at vardır.

Erkek bir ata aygır denir.

Genç veya yetişkin bir dişi ata kısrak denir.

İlginizi Çekebilir  Binicilik: Bir Spor mudur?

Genç bir erkek ata tay denir.

Ponyler küçük atlardır.
Atlar Hakkında İlginç Kısa Bilgiler

Biniciler İçin Atlar Hakkında Bilgiler

Atların özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak, binicilik sporu için vazgeçilmez bir koşuldur. Başarılı biniciler, atların doğası hakkında yeterli bilgiye sahip olan binicilerdir.

Atlar Neden Sürü Halinde Gezer?

Doğa yaşamı, bu canlıların kendilerini korumaları ve güvenliği sağlamaları için, toplu halde bulunmalarını zorunlu kılmaktadır. Hiçbir at, seve seve yalnız kalmayı kabullenmez. Eğitim anında, sürü halinde yaşama içgüdüsü olarak adlandıracağımız bu özellikten faydalanmalıyız. Örneğin, usta atları genç atların eğitiminde önder olarak kullanabiliriz.

Atlar Kesin Sınırlarla Belirlenen, Değişmez Bir Toplumsal Sıralanma Düzenine Sahiptirler

Bu düzen, doğada topluluk halinde yaşamanın en doğal sonucudur. Gelecekteki toplumsal düzeyinin belirlenmesi için atlar, taylık dönemlerinde sık sık bedensel mücadeleye girişirler. Fakat özellikle, sürüye veya topluluğa yeni bir at katıldığında, bu biçim mücadelelere erişkin atlar arasında da rastlanır. Tekme ve dişlerin kullanıldığı bu kavgalar bazı durumlarda yaralanmalara neden olabilir. Öte yandan atlar, çevrelerindeki olaylara karşı merak ve keşfetme duygusu hissedeler.

Tüm biniciler, at ve insan ilişkisinde atların kendi toplumsal düzeylerini biniciye kabul ettirmek hevesinde olduğunu hesaba katmalı ve ancak sabırlı ve sakin bir yaklaşımla kararlı fakat merhametli bir yöntem yardımıyla başarılı olabileceklerini unutmamalıdırlar.

Atlar Çok Çabuk Paniğe Kapılırlar

Toplu panik davranışları otçul hayvanların hayatta kalabilmelerini sağlayan en önemli toplumsal davranış biçimidir. Paniğe kapılan bir atın dış dünya ile duyu alışverişini kapatması, binici ve at (dolayısıyla eğitim) için belki de onarımı mümkün olmayan ruhsal ve bedeni zararlara neden olabilir. Binici, eğitim anında kesinlikle bu durumu fark etmeli ve sabırla atın korkusunu giderici davranış biçimine yönelmeli, eğitim sürecinin devam edecek aşamalarında hep aynı tepkileri verecek ve sonunda ruhsal olarak yitirilecektir.

Atlar Hareket Etmesi Gereken Canlılardır

Atlar doğal hayatlarında yiyecek bulmak için çok büyük alanlarda hareket ederler. Atların doğası olan hareket etme, hatta bazen koşma, hoplama, zıplama davranışları ahır yaşantısına mahkûm bir at için özlem duyulabilecek bir durum yaratır. Günlük yaşamın büyük bölümünü, beden ölçülerine göre oldukça küçük bir yerde geçirmek zorunda olan bir at için, bu durum ruhsal ve hatta bedensel olarak dayanılmazdır. Atların bu özlemlerini gidermek için gerek çalışmalar içinde ve gerekse dinlenme alanlarında doğanın olanaklarından en üst ölçüde faydalanılmalıdır.

Her At Bir Diğerine Göre Farklı Kişilik ve Yapısal Özelliklere Sahiptir

Atların ruhsal durumları özellikle kulak, göz veya kuyruk hareketlerinden anlaşılabilir.

Atlar Doğaları Gereği Saldırgan Bir Yapıya Sahip Değildirler

Atlar doğada diğer canlılara saldırmazlar. Fakat bu durum atların tümü için kesinlikle düşünülmemelidir (Özellikle aygırlar). Bir binici eğitim anında atın karşı koyma ve korku duygularını, zamanında ve kesin olarak ayırt edici bir biçimde hissetmeli ve eğitimini bu saptamanın gereklerine göre, fakat her halde sabrını ve anlayışını yitirmeden devam ettirmelidir. Gereksiz inada dayalı ısrarlı kararlılık, korku anlarında her zaman kötü sonuçlar duyurur.

İyi bir eğitim yöntemi, atın yalnızca bedensel gelişimini sağlamakla kalmamalı, atın doğallığını ve bireysel yapısını da korumalıdır.

Çalışma içerisinde ve sonrasında mutluluk duyan bir at; binicisine her zaman güveneceği için, ilişkiyi çok uyumlu düzeyde tutacaktır. Bu sonuca varmanın tek anahtarı, sabır ve bol bol ödüllendirmedir.

Yusuf Sarıkaya
Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

Bunları mı Aramıştınız?Benzer İçerikler
Arama Sonuçlarınıza Göre Oluşturuldu

Atlar Hakkında 22 Bilgi - Atların İlginç Özellikleri 5