-

At Sağlığı Bir Atın Hamile Olduğunu Nasıl Anlayabilirsiniz?

Bir Atın Hamile Olduğunu Nasıl Anlayabilirsiniz?

Atlarda hamilelik ilk aylarda belirlenemeyebilir. Özellikle atların 11-12 ay hamile kaldığı düşünülür ve bahar yaz aylarında doğum yaptığı göz önüne alınırsa, yine kontrollerinin sağlanması ve gebelik belirtilerinin değerlendirilmesi gereken aylar mayıs ve haziran aylarıdır. Bu aylarda atlardan hamilelik için bulgu toplanarak incelenebilir. Bir atın hamile olduğunu nasıl anlayabilirsiniz? Sorusuna verilebilecek pek çok yanıt vardır.

İdrar Testi

Atlardan alınacak bulgular arasında idrar testi önemli bir veri niteliğindedir. İnsanlardaki gibi atların da idrarında yüksek derecede hormon çıkması hamileliğin belirtileri arasında sayılmaktadır. Bunun yanında yine insanlardaki gibi yalancı hamilelik belirtileri de görülebilir. Yaşanan bir hastalık sonucunda hormon seviyesinin artması, atların idrarında beklenmeyen hormon yükselmelerine sebep olabilmektedir. Özellikle bu durumda bir şüphe duyulduğunda diğer doğrulama yolları uygulanmaktadır.

At Yemi Satın Al

Ultrason

Diğer doğrulama yollarının içinde ultrason vardır. Ultrason, jel sürülmüş karın bölgesinin içine teknolojik aletlerle bakarak sağlanır. Bu tıbbi cihazların görüntüleme ekranlarındaki, siyah beyaz hal biz insanlar için pek bir anlam ifade etmese de doktorlar için oldukça önemlidir. Bakılan ultrasondan sonra atların hamilelik durumu, kaç aylık olduğu ve hamilelik sürecinin seyri hakkında oldukça veri elde edilir. Hamilelik süresinin saptanmasından sonra, atların doğuma hazırlanması için gerekli tedbirler alınmalıdır.Bir Atın Hamile Olduğunu Nasıl Anlayabilirsiniz? 2

İlginizi Çekebilir  Atlarda Yaşanan Göz Rahatsızlıkları Nelerdir?

Dış Belirtiler ve Kan Testi

Bir diğer belirtiyse atların karnında oluşan sertlik sayılabilir. İçerisinde bir bebek büyüdüğü için oldukça sert olan karınları, sahiplerinin dikkatini çekebilir. Böylelikle yine bir veteriner hekime danışılarak, atların sağlık durumu hakkında detaylı bilgi elde edilebilir. Bir diğer kesin sonuçlardan birisi kan testidir. Aynı idrar testinde olduğu gibi kan testinde de yüksek oranlarda hormon değişimi çıktığında, atların hamile olduğu rahatlıkla anlaşılabilir.

İlginizi Çekebilir  Atlarda Yaşanan Göz Rahatsızlıkları Nelerdir?

İkiz Doğurma

Atlarda görülen hamilelik bozukluklar arasında, çok nadir rastlansa da ikiz durumu görülebilir. Bir atın ikiz bebek doğurması neredeyse imkânsızdır. Hamileliğinin ilk dönemlerinde bu durumun fark edilmesi ve düzeltilmesi gerekir. Böylelikle iki yavrudan birisi alınarak, diğerinin sağlıklı şekilde dünyaya gelmesi sağlanır. İki yavrunun da karında taşınması, hem anne atın hayatını tehlikeye atar, hem de iki bebeğin de birden kaybına neden olabilir.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz!
Lütfen adınızı yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yusuf Sarıkaya
Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

Bunları mı Aramıştınız?Benzer İçerikler
Arama Sonuçlarınıza Göre Oluşturuldu

Bir Atın Hamile Olduğunu Nasıl Anlayabilirsiniz? 7