-

Kütüphane Aygır Nedir - Damızlık Aygır Ne Demektir

Aygır Nedir – Damızlık Aygır Ne Demektir

Türkiye’de at yarışı ve bu sporun televizyon üzerinden takibi çok yaygındır. At yarışlarına olan ilgi ve bahis tutkunluğu on yıllardır süre gelmektedir. Bu vesile ile atlar ve türleri ile alakalı çeşitli bilgiler ve bu bilgilerin ne anlama geldiğine dair sorular bulunmaktadır. Peki, Aygır nedir?

Aygır Nedir?

Aygır atın erkeğine denir. Atlar kendi aralarında çeşitli sınıflara ayrılırlar ve bu sınıflardan birisi de Aygırlardır. Aygırlar tek tırnaklı olup atgiller sınıfına dahillerdir. İri cüsseleri ve kas yapıları ile dikkat çekerler. At yarışı söz konusu olduğunda Aygırların önemli bir yapı taşı olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Tek Tırnaklı Olması Ne Anlama Geliyor?

Atlar yaratılış türü gereğince tek tırnaklı hayvanlardır. İnsanoğlunun M.Ö. 3500 yılına kadar ispat edilebilen döneminde atları evcilleştirdiği, göçebe hayatın en önemli parçası haline getirdiği, bu hayvan sayesinde avlanmak, savaşmak ve uzak bölgelere gidebilmeyi mümkün kıldığı görülmüştür.

Tırnaklarının zarar görmesi durumunda tekrar yenilenmesi çok uzun zaman süreceğinden bacaklarının zarar görmesi ve bunun sonucunda sakat kalarak işlevsiz hale gelmesi ise oldukça üzüntü vericidir. Sahipleri tarafından bu durumda olan atlar ya ölüme terk edilir ya da direkt olarak sahibi tarafından telef edilmektedir.

Diğer Türlerden Farkı Nedir?

Aygırın diğer türlerden farkı cinsiyetidir. Tüm atlar çeşitli bölge ve yapıları sebebi ile farklı adlandırılmıştır. Ancak her bölgenin ve her at türünün aygır sınıfı, yani yetişkin erkeği bulunmaktadır.

Yetişkin olan at, çiftleşme amacı ile kısrakla çiftleştirilmek sureti ile damızlık olarak kullanılabilir. Buradan aygır ne demek sorusunun cevabına da erişmiş oluyoruz. Aygır atın erkeği ve damızlık olanıdır.Aygır Ne Demek

Neden Daha Çok Tercih Ediliyor?

At yarışlarında Aygır iki tip öneme sahiptir. Birinci önemi daha yoğun kas ve fizik yapısı sebebi ile tercih edilmesi, ikinci sebep ise iyi bir aygır ve kısraktan iyi bir yavrulama elde edilmesidir. Bazı atların yavrulaması oldukça önemlidir.

İlginizi Çekebilir  Kısrak At Nedir? - Kısrak Ne Demek?

Zira genetik yapı ve kas yapısı nesilden nesle aktarılmaktadır ve belirli atların yavrulaması bu sebeple çok önemlidir. Aynı genetik yapının yavruya geçeceği hesap edilerek yapılan bu tür çiftleşmelerde, aygır ve kısrağın yapıları ve yoğun yarış başarılarını göz önünde bulundurarak bu tarz çiftleştirmeler oldukça yaygın yapılmıştır.

Aygırlarda Çiftleşme

At yetiştiriciliğinde çiftleştirme yüksek bir öneme sahiptir. En yüksek seviyede döl alımı ve çiftleşmenin verimi büyük önem teşkil etmektedir. Yeterli döllenme sağlandığında ise kıymeti yüksek genetiklerin birleşmesi yoluna başvurulur. Burada ekonomik çıkar sağlamanın da bir getirisi olduğundan söz etmek mümkündür.

Zira kıymet taşıyan bir genetiği kodlarcasına iki pozitifi bir araya getirmek ve optimum seviyede iyi bir gen doğmasına vesile olmak pazarlanılabilir bir unsurdur. Bu tür çiftleşmeler pazarlanmaya dahi gerek kalmadan ön sipariş almak yolu ile de gerçekleştirilebilen çiftleşmelerdir.

Çeşitli çiftlik sahipleri ve at sahiplerinin kıymetli gördüğü damızlık ve kısrakları seçerek, bunun karşılığında ödeme yapmasına binaen gerçekleştirilen çiftleşmelerde damızlık aygırın rolü büyüktür.

İlginizi Çekebilir  Tay Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Damızlık Aygır Ne Demektir?

Damızlık aygır, atın erkeğinin en kalitesi ve en yüksek verim alınanının seçilmesi üzerine ayrıştırılmasıdır. Aygırlar birbirinden farklı canlılar olduğundan, her birinin genetiği bir diğerine göre üstünlük teşkil edebilir.

Bu açıdan, bir damızlığın bir diğer damızlığa göre kas, boy, bacak yapıları farklı olabilir. Kısrağın da öneminin oldukça yüksek olduğu bu süreçte, gen aktarımının temeli damızlık aygırdan geçtiği ve kas düzeyi ve fiziki yapısının belirleyici faktörü olması damızlık aygır terimini bugünlere getirmiştir.

Yusuf Sarıkaya
Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

En Yeni Yazılar

Çocuklar için: 11 Adımda Evde Oyuncak Tahta At Yapımı

Oyuncak tahta atlar, bir neslin en güzel oyuncağıydı. Oklavayı kendimize at yapar oynardık. Çocuğunuza özel bir hediye vermeye ne dersiniz?...

Online Binicilik Eğitimi

Binicilik Okulu'na ücretsiz abone olarak at ve binicilik eğitimi ile ipuçlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Not: İstediğiniz zaman çıkabilirsiniz.

At Hakları – At Dostlarının Uyması Gereken Ahlâki Kurallar

Atla ilgilenen herkes, onun yaşama sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Her at, doğal gereksinimlerine uygun bir şekilde bakılmak hakkına sahiptir. Her atın fiziksel...

Binicilik Eğitimi #1 Yeni Başlayanlar İçin At Seçimi

Binicilik eğitiminde uygun bir öğretmen atın kullanılması en önemli şartlardan birisidir. Öğretmen atın beden yapısının özelliklerinin binicinin beden özelliklerine...

At ile İlgili Atasözleri

Atasözleri, içinden doğduğu milletin düşünce dünyasını ve hayat tecrübesini yansıtan; milletin kültürünü, değerlerini, kendine özgü duyuşunu, hayata ve olaylara...

Önemli Yazılar

Çocuklar için: 11 Adımda Evde Oyuncak Tahta At Yapımı

Oyuncak tahta atlar, bir neslin en güzel oyuncağıydı. Oklavayı...

At Hakları – At Dostlarının Uyması Gereken Ahlâki Kurallar

Atla ilgilenen herkes, onun yaşama sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Her at,...

En Yeni At Resimleri

Diana Wahl’ın Muhteşem At Fotoğrafları

Almanya'da binicilik tutkunu bir ailede büyüyen Diana, atlara aşık...

Beyaz At Resmi

                                 

Bunları mı Aramıştınız?Benzer İçerikler
Arama Sonuçlarınıza Göre Oluşturuldu