-

At Sağlığı Atlar Kaç Yıl Yaşar?

Atlar Kaç Yıl Yaşar?

Birçok at otuz yaşından daha çok yaşar. En yaşlı kedi veya köpeklerden bile daha uzun yaşayabilir. Aslında iyi bir bakımla 30 yılı deviren atlara binilebilir ya da hafif gezintilere çıkarılabilir.

Atların Ömrü ile İlgili Bilgiler

Atlar Kaç Yıl Yaşar?

At bakımı ve veteriner hekimliği anlayışındaki ilerlemeler, tıpkı beslenme ve tıp bilgisinin insanlara sağladığı fayda gibi atların ömrünü de arttırmıştır. Bu, atların ve midillilerin her zamankinden daha çok yaşamasını sağlamıştır.  Ancak gerçek şu ki, bazı ırklar diğerlerinden daha uzun yaşıyor.

Kanada Ontario Eyaleti Tarım Bakanlığı’nda yapılan bir araştırmaya göre, bir atın ömrü 25 ila 33 yıldır. Birçok at bu ortalamanın üzerine çıkabilir. Ponyler ise daha uzun yaşayabilir. Bir çok pony 30’lu yaşlarında binicilik okulunda kıdemli at olarak görev yapmaktadır. Çok az pony ve at 40 yaşından fazla yaşayabilir. Ağır koşum atları (draft horses) gibi daha büyük atlar genellikle Arap Atı gibi daha küçük at ırklarına göre uzun ömürlü değildir. Elbette, her kuralın istisnaları vardır. Dışarıda gerçekten yaşlı koşum atları da var.

Atların Yaşını Bilmek Zor Olabilir

Aşırı yaşlı atlarda, özellikle kaydı yoksa ve sahipleri birkaç kez değişmişse, doğrulaması oldukça güç olabilir. Bir atın dişlerine bakarak yaklaşık yaşını söyleyebilirsiniz. Ancak dişler, özellikli yirmili yaşların sonrasında atların yaşını belirlemede %100 kesin bir yol değildir. Bu nedenle, bir atın kimliğini doğrulayan bir çeşit yarış pasaportu veya kayıt belgesi olmadıkça, yaşla ilgili bilgiler kaybolabilir.

İlginizi Çekebilir  Atlarda Dermatophilosis

Atınızın Uzun ve Sağlıklı Bir Yaşam Sürmesine Yardımcı Olun

Birçok kişi iyi bir bakım ile atlarının sağlıklı ve halen faydalı bir yaşam sürdüğünü söylüyor. Beslenme, diş ve tırnak bakımı gibi yaşlı bir atın temel bakımına dikkat ederek, bir çok at ömrünün sonuna kadar sağlıklı ve kullanışlı kalabilir ve tamamen emekli olsalar bile sahipleriyle neşeli bir ömür sürebilir. Bazıları hala çocuklara ders vermek için kullanılabilirken, diğer kıdemli ve emekli atlar genç atları bir arada tutar ve onlara iyi huylar öğretir.

Bazen bir sağlık sorunu yüzünden at uyutmak zorunda kalınabilir. Kolik kaynaklı komplikasyonlar yüzünden böyle bir karar alınmak zorunda kalınabilir. Yoksa yaşadığı rahatsızlık yüzünden at sürekli acı içerisinde kalabilir. Doğal görünmese ve çok zor bir karar olsa da, uyutmak acı ile çırpınan bir ata tercih edilir. Bununla birlikte, iyi fiziksel formda olan atların,  sağlıklı ve faydalı bir yaşam sürdürme şansları çok daha yüksektir.

Atınızın sağlığını korumak için sizlere altın değerinde bazı ipuçlarımız var.

Yusuf Sarıkaya
Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

En Yeni Yazılar

Çocuklar için: 11 Adımda Evde Oyuncak Tahta At Yapımı

Oyuncak tahta atlar, bir neslin en güzel oyuncağıydı. Oklavayı kendimize at yapar oynardık. Çocuğunuza özel bir hediye vermeye ne dersiniz?...

Online Binicilik Eğitimi

Binicilik Okulu'na ücretsiz abone olarak at ve binicilik eğitimi ile ipuçlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Not: İstediğiniz zaman çıkabilirsiniz.

At Hakları – At Dostlarının Uyması Gereken Ahlâki Kurallar

Atla ilgilenen herkes, onun yaşama sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Her at, doğal gereksinimlerine uygun bir şekilde bakılmak hakkına sahiptir. Her atın fiziksel...

Binicilik Eğitimi #1 Yeni Başlayanlar İçin At Seçimi

Binicilik eğitiminde uygun bir öğretmen atın kullanılması en önemli şartlardan birisidir. Öğretmen atın beden yapısının özelliklerinin binicinin beden özelliklerine...

At ile İlgili Atasözleri

Atasözleri, içinden doğduğu milletin düşünce dünyasını ve hayat tecrübesini yansıtan; milletin kültürünü, değerlerini, kendine özgü duyuşunu, hayata ve olaylara...

Önemli Yazılar

Çocuklar için: 11 Adımda Evde Oyuncak Tahta At Yapımı

Oyuncak tahta atlar, bir neslin en güzel oyuncağıydı. Oklavayı...

At Hakları – At Dostlarının Uyması Gereken Ahlâki Kurallar

Atla ilgilenen herkes, onun yaşama sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Her at,...

En Yeni At Resimleri

Devasa Bir At Heykeli: The Kelpies

Bir tarihi ne efsaneye dönüştürür ve bir heykele ne...

[At Fotoğrafları] Isabel Brune’un Gözünden Güzel Atlar

Atların Doğası Hayal edin. Rüya gibi bir doğada atlar.. At...

Bunları mı Aramıştınız?Benzer İçerikler
Arama Sonuçlarınıza Göre Oluşturuldu