-

At Sağlığı Atların Kışın Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Atların Kışın Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Kış aylarının gelmesi ile beraber beslenen hayvanların da bazı ihtiyaçları ortaya çıkmaktadır. Özellikle kış ayları geldiği andan itibaren hayvanlar için tüm ihtiyaçların doğru şekilde giderilmesi gerekir. Kış bakımı isteyen hayvanlar arasında atlar da yer almaktadır. At besleyen kişiler Kış aylarının gelmesi ile beraber atların kışın bakımı nasıl yapılmalıdır şeklinde araştırmalar yapmaktadır.

Kış aylarında yaşanan düşük sıcaklıklar atların sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle kış mevsiminde at bakımı konusunda en fazla dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de ahır koşullarıdır. Atın gün boyunca kaldığı ahır mutlaka temiz, sıcak ve hijyenik olmalıdır.

Kış Aylarında Ahır Temizliği Çok Önemlidir!

Kış aylarında atların rahatsızlanma durumu daha fazla görülür. Özellikle, ahır içerisinde hava sıcaklığının çok yüksek olması atınızın hastalanmasına neden olacaktır. Bu nedenden ötürü ahırı mutlaka belirli bir hava sıcaklığında tutmak gerekir. En azından ahırın sıcaklığını dengede tutmaya çalışmalısınız.

Hava koşullarının kötüye gitmesi ile beraber ahırda gerekli hijyen koşulları sağlanmazsa at için tehlikeli olan parazitler daha çabuk yayılmaya başlar. Bu sebeple, kesinlikle ahır içerisinde yiyecek kalıntıları ve kirli takımlar bırakılmamalıdır. Gün içerisinde havalandırılan ve doğal ışık alması sağlanan ahırlar daha hijyenik koşullar sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir  Atlarda Dejeneratif Eklem Hastalığı

Kış Aylarında Destekleyici İlaçlar

Atlar yaşamı boyunca daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak için bazı destekleyici ilaçlar kullanmalıdır. Özellikle Kış aylarının gelmesi ile beraber bu destekleyici ilaçlar daha çok önem kazanmaktadır. Kış aylarında atların en fazla yakalandığı hastalıkların başında hipotermi rahatsızlığı gelir. Bu rahatsızlıklardan atınızı korumak için mutlaka veterinerin tavsiye ettiği ilaçlar kullanmak gerekir. Bu ilaçlar genellikle atların sağlıklarını korumak adına kullanılan takviye ilaçlardandır.

Fiziksel Aktiviteler Atlar İçin Önemlidir!

Atların daha sağlıklı kalabilmeleri için mutlaka egzersiz yapmaları gerekir. Bu nedenle, hava sıcaklığı ne olursa olsun mutlaka atınız ile egzersizler yaparak, vakit geçirmeye çalışın. Böylece atlar, soğuğa karşı daha fazla dayanıklı olur daha enerjik hissederler. Eğer kış boyunca atınızı bir ahırda kapalı tutarsanız, atınızın dış çevreye karşı duyarlılığı da ortadan kalkacaktır.

Yusuf Sarıkaya
Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

En Yeni Yazılar

Çocuklar için: 11 Adımda Evde Oyuncak Tahta At Yapımı

Oyuncak tahta atlar, bir neslin en güzel oyuncağıydı. Oklavayı kendimize at yapar oynardık. Çocuğunuza özel bir hediye vermeye ne dersiniz?...

Online Binicilik Eğitimi

Binicilik Okulu'na ücretsiz abone olarak at ve binicilik eğitimi ile ipuçlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Not: İstediğiniz zaman çıkabilirsiniz.

At Hakları – At Dostlarının Uyması Gereken Ahlâki Kurallar

Atla ilgilenen herkes, onun yaşama sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Her at, doğal gereksinimlerine uygun bir şekilde bakılmak hakkına sahiptir. Her atın fiziksel...

Binicilik Eğitimi #1 Yeni Başlayanlar İçin At Seçimi

Binicilik eğitiminde uygun bir öğretmen atın kullanılması en önemli şartlardan birisidir. Öğretmen atın beden yapısının özelliklerinin binicinin beden özelliklerine...

At ile İlgili Atasözleri

Atasözleri, içinden doğduğu milletin düşünce dünyasını ve hayat tecrübesini yansıtan; milletin kültürünü, değerlerini, kendine özgü duyuşunu, hayata ve olaylara...

Önemli Yazılar

Çocuklar için: 11 Adımda Evde Oyuncak Tahta At Yapımı

Oyuncak tahta atlar, bir neslin en güzel oyuncağıydı. Oklavayı...

At Hakları – At Dostlarının Uyması Gereken Ahlâki Kurallar

Atla ilgilenen herkes, onun yaşama sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Her at,...

En Yeni At Resimleri

Özgürlük : Onaqui Dağlarında Vahşi Mustang Atlar

Çoğu insanın daha çok Amerikan Ford arabalarının sembolü olarak...

Sıradışı Bir At Resimleri Sergisi

Atları sıradışı bir şekilde resmeden 22 yaşında Ukraynalı ressam...

Bunları mı Aramıştınız?Benzer İçerikler
Arama Sonuçlarınıza Göre Oluşturuldu