-

Kütüphane Kısrak At Nedir? - Kısrak Ne Demek?

Kısrak ne demek biliyor musunuz?

Kısrak At Nedir? – Kısrak Ne Demek?

Hayvanlar âleminin en asil varlıklarından biri olan atlar, insanlığın hizmetine sunulmuş değerli canlılardır. Memeli canlı türlerinden biri olan atlar hakkında genel bir bilgi sahibi olmak istendiğinde dişi veya erkek atlara ne isim verildiğini de merak edebiliriz. Bu durumda da aygır ve kısrak nedir sorusu akıllara gelmektedir. Kısrak ismi İngilizceden çevrilerek dilimize yerleşmiş bir isimdir ve çoğu zaman üç yaşından büyük dişi atlara kısrak denmektedir.

Erkeğine aygır, dişisine de kısrak denen atlar; gerek duygusallıkları, gerek sadakat ile yüzyıllardır insanlara yarenlik ederken, güçlü, heybetli ve muhteşem görüntüleri ile de büyülerler.

Kısrak Atlar Hakkında Bilgiler

Doğum yaparak üreyebilen atların gebelikleri 11 ay civarında sürer ve tek yavru dünyaya getirirler. Yavrulara da tay denmektedir. Ömürleri yaklaşık 25 yıl kadardır ve genetik özellikleri de göz önüne alınarak çeşitli amaçlarla insanlara hizmet ederler.

İlginizi Çekebilir  Taylar Hakkında 10 İlginç Bilgi

Tarihten bu yana çeşitli medeniyetlerin birbirleriyle olan savaşlarında bile aktif rol oynayan ve çeşitli avantajlar sağlayan atlar, günümüzde de çok çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır.

Saatte 60-70 km koşabilme özelliğine sahip olduklarından, arabaların icadından önce ulaşım, ticaret ve yük taşıma işlerinde kullanılmışlardır. Günümüzde de birçok köy ve kasabada çeşitli işlerde kullanıldığı gibi; şehirlerde de yarışlarda, polis teşkilatının asayiş işlerinde veya birçok insanın hobi amaçlı olarak at binme eğitimi almasında kullanılmaktadır.

Popüler At ırkları

Atseverlerle yapılan araştırmalar sonucunda 10 farklı popüler at ırkı ortaya çıkmıştır. Bunlar; Arap atı, Safkan at, Morgan atı, Çeyrek at, Fresian at, Benekli at, Mustang at, Appaloosa at, Shetland Midilli atı ve Çingene atı’dır. Bu at türleri dünyaca ünlü olmakla birlikte, en pahalı atlar kategorisinde yer alan gözde atlardır.

Arap Atları

Dünyada ünü en yaygın olan ve insanlar tarafından en çok bilinen at türüdür. En eski ırklar arasında yer alır. Dayanıklılık ve hız açısından oldukça üstün özeliklere sahip olan bu atlar yüksek fiyatlarla satılmaktadır.

Safkan Atlar

Uzun boyları, ince ve atletik yapıları ile diğer türlerden ayırt edilirler. Özellikle de yarışlarda kullanılmak üzere sıklıkla tercih edilmektedir. Dünyanın en iyi atları kategorisinde bulunur ve herkes tarafından tanınırlar.

Morgan Atlar

Amerika’da geliştirilmiş olan ve en eski ırklardan bir tanesi olan Morgan atları, güçlü yapıları ile dikkat çekerken, özellikle ağır yük taşımada kullanılmıştır. Önemli at türlerinden biridir.

Quarter Atı

Diğer ırklardan oluşan rakiplerini çeyrek mil geride bırakması sebebiyle kendisine Çeyrek at olarak isim takılmıştır ve hızıyla ünlüdür. Kısa mesafelerde üstün bir hız sağlayan Çeyrek atlar, Amerika’ da fazlasıyla popüler bir at türüdür. Amerika’da özellikle yarışlarda, rodeolarda ve çiftliklerde aktif olarak kullanılırlar.

Fresian Atları

Hollanda’nın meşhur bir at türüdür. Savaşlarda kullanılan oldukça güçlü, çevik ve çok pahalı bir at olarak bilinir.

Benekli At

Amerikan bir at türüdür ve gücü nedeniyle meşhurdur. Hatırı sayılır oranda yüksek fiyatlarla satışa sunulduğundan pahalı bir at olarak bilinmektedir.

Mustang Atlar

Orjinal Mustang atlar, İspanyollara aitti ve çoğunlukla vahşi yapılıydılar. Günümüzde bulunan Mustang atlar ise, genetik olarak Çeyrek Mil türü ile Birleşik Krallık Suvari atının karışımından meydana gelmektedir.

Appaloosa Atlar

Dünya genelinde çok az sayıda Appaloosa atı bulunduğundan ve farklı bir genetiğe sahip olduğundan dolayı ünlenmiş bir türdür. Genellikle Amerika’ da bulunan bu atlar, avcılıkta, binicilikte veya engel atlama gibi alanlarda kullanılabilmektedir.

Shetland Midilli Atları

Küçük bir at türü olan Shetland Midilli atları aynı zamanda şirin ve güzel görüntüleri sebebiyle çok sevilen ve tutulan pahalı bir at türüdür.

Çingene Atı

Bir diğer ismi Çingene Koçanı olan bu at türü, Britanya Adaları’nda yaşamaktadır. Güçlü yapıları sebebiyle arabaları çok iyi bir şekilde çekerek hizmet ettiğinden dolayı çingeneler tarafından yetiştirilmişlerdir.

Yusuf Sarıkaya
Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

En Yeni Yazılar

Çocuklar için: 11 Adımda Evde Oyuncak Tahta At Yapımı

Oyuncak tahta atlar, bir neslin en güzel oyuncağıydı. Oklavayı kendimize at yapar oynardık. Çocuğunuza özel bir hediye vermeye ne dersiniz?...

Online Binicilik Eğitimi

Binicilik Okulu'na ücretsiz abone olarak at ve binicilik eğitimi ile ipuçlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Not: İstediğiniz zaman çıkabilirsiniz.

At Hakları – At Dostlarının Uyması Gereken Ahlâki Kurallar

Atla ilgilenen herkes, onun yaşama sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Her at, doğal gereksinimlerine uygun bir şekilde bakılmak hakkına sahiptir. Her atın fiziksel...

Binicilik Eğitimi #1 Yeni Başlayanlar İçin At Seçimi

Binicilik eğitiminde uygun bir öğretmen atın kullanılması en önemli şartlardan birisidir. Öğretmen atın beden yapısının özelliklerinin binicinin beden özelliklerine...

At ile İlgili Atasözleri

Atasözleri, içinden doğduğu milletin düşünce dünyasını ve hayat tecrübesini yansıtan; milletin kültürünü, değerlerini, kendine özgü duyuşunu, hayata ve olaylara...

Önemli Yazılar

Çocuklar için: 11 Adımda Evde Oyuncak Tahta At Yapımı

Oyuncak tahta atlar, bir neslin en güzel oyuncağıydı. Oklavayı...

At Hakları – At Dostlarının Uyması Gereken Ahlâki Kurallar

Atla ilgilenen herkes, onun yaşama sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Her at,...

En Yeni At Resimleri

Özgürlük : Onaqui Dağlarında Vahşi Mustang Atlar

Çoğu insanın daha çok Amerikan Ford arabalarının sembolü olarak...

Muhteşem Fotoğraflar: Atları aşağıdan görmeye alışkınız ama bu kadar da değil!

Andrius Burba enterasan bir fotoğrafçı. Enteresan çünkü; bakış açısı...

Bunları mı Aramıştınız?Benzer İçerikler
Arama Sonuçlarınıza Göre Oluşturuldu