-

Atlar Haflinger Atı, Özellikleri ve Fiyatları

Haflinger Atı, Özellikleri ve Fiyatları

Haflinger atı, çok yetenekli ve dost canlısıdır. Sahibinin ve bu ata binen herkesin kalbini hemen kazanır. Haflinger atları eskiden oldukça önemli işlerde kullanılmış ve günümüze kadar önemi devam etmiştir.

Haflinger Atı Tarihçesi

Bu atların kökeni Avusturya da bulunan alp dağlarına kadar dayanır. Özellikle süratli, dayanıklı, engebeli ve dağlık bölgelere iyi uyum sağladığı bilinir. İş verimi bakımından çok yüksek önemli bir at türü olmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Pony nedir? At ile arasında fark var mıdır?
At Yemi Satın Al

Bu atlar isimlerini deniz seviyesinden yaklaşık olarak 1300 metre yükseklikte kurulmuş olan Hafling bölgesinden almıştır. Bu atlar güney Tirol Alplerinde yerli ırk ile Arap ve Noriker atlarının karışımı olarak ortaya çıktığı belirtiliyor. Haflinger ırkı genel yapısı itibariyle soğuk tip ırklara benzemesine rağmen sıcak tip atlar arasında yer almaktadır.

Haflinger Atının Ülkemize Gelişi

Haflinger atı ülkemize 1961 yılında ilk defa Avusturya’dan getirilmiştir. Uzun süreler haflinger ırkının melezleme çalışması Karacabey Harasında yapılmıştır. Geldiği ilk dönem içerisinde oldukça başarılı sonuçlar elde edilmiş ve üretimi oluşmuştur.

Haflinger Atının Özellikleri

Haflinge atı genel morfolojik yapısıyla diğer türden atların arasından ayırt etmek oldukça kolaydır. Baş bölgesi kısa ve küçüktür. Alın bölgesi geniştir. Gözleri gayet canlı ve iri yapıdadır. Kulakları kısa ve oldukça hareketlidir. Burun delikleri geniş ve perçemleri uzundur. Boynu kalın, kuvvetli ve kısadır. Yelesi uzun ve oldukça boldur. Cidagosu da yetişkinler de 140 santimetre civarlarında olmaktadır.haflinger atı özellikleri

Haflinger Atının Diğer Özellikleri

Bu önemli türden olan atın göğüs kısmı geniş ve derin yapıya sahiptir. Bel ve sırt bölgesi de gayet geniştir. Beden yapısı uzundur. Sağrı bölgesinde bulunan kaslar çok gelişmiştir. Kuyrukları uzun ve tüyleri sık olmaktadır. Bacakları kuvvetli ve kaslı yapıdadır. Ayrıca bu at ırkında yalnızda “Akkanat Al” adı verilen don görülmektedir. Bu donun açık renkten koyuya farklı renk tonları görülebilir.

Haflinger Atlarının İlkime Karşı Uyumları

Haflinger at ırkı pek çok iklime ve ortama normal şekilde uyumlarını sağlayabilmektedir. Gayet iyi huylu bir at türüdür. Gayet iyi ve sağlam bir kondisyona sahiptir. Pek çok işe adapte olabilir. Ayrıca Haflinger at ırkı pek çok hastalıklara karşı da gayet dayanıklılık gösterir.

Haflinger Atların Verimliliği

Haflinger atları çok zengin olan meralardan değil de otların daha seyrek bulunduğu mera tiplerini tercih ederler ve oldukça az yemle yetinirler. Kaba yemler olarak adlandırılan yemleri daha çok severler. Haflinger atların döl verimleri gayet yüksektir. Kısraklar genel olarak ilk kızgınlık zamanında gebe kalırlar. Gebelik oranları %80’e kadar varmaktadır. Doğum oranı ise %95 gibi iyi derecelere kadar çıkıyor. Annelik içgüdüleri gayet iyidir ve taylara gayet iyi bir şekilde bakımlarını gösterirler. Haflinger atlar yaklaşık olarak 4 yaşlarında gelişimlerini tamamlar.

Haflinger Atların Kullanım Alanları

Bu atlar geçmişte posta atları olarak kullanılmıştır. Bu atlar hava şartlarına bakmaksızın her yolda ilerleyerek posta görevlerini yerine getiriyorlardı. Ayrıca savaşlarda dahi kullanılmış olan bu atlar. Ağır yük taşımakta ve araba çekme gibi konularda dayanıklı ve güçlü bir at türüdür. Günümüzde bu atlar gösterilerde ve eğitimlerde kullanılıyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz!
Lütfen adınızı yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yusuf Sarıkaya
Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

Bunları mı Aramıştınız?Benzer İçerikler
Arama Sonuçlarınıza Göre Oluşturuldu

Haflinger Atı, Özellikleri ve Fiyatları 5