-

Atlar Friesian Atı

Friesian Atı

Avrupa’nın en eski at ırklarından biri olan Friesian Atı, Hollanda kıyılarında bulunan Friesland adasında yetiştirildi. Irkın, aynı zamanda ilkel bir cins olan Orman Atı, soyundan geldiğine inanılmaktadır.

Araştırmalara göre, Friesian Atı M.Ö. 1000 yılından beri varlığını sürdürmektedir. Daha sonra ünlü Roma tarihçisi Tacitus’un kayıtlarında, Friesian atından güçlü ve yetenekli olarak bahseder. Friesian atları, İspanya 16. ve 17. yüzyıllar boyunca Hollanda’nın kontrolünü ele geçirdiğinde, Arap atı ve Endülüs atlarının etkileri sayesinde hareket ve dayanıklılık açısından geliştirildi.

Friesian atları dizilerdeki rolleriyle ününe ün katmıştır. Yüzüklerin Efendisi ve Game Of Thrones dizilerinde tüm dünyanın gördüğü bu ihtişamlı atlar kısa sürede daha da popüler hale geldiler.

Avrupa’nın en eski at ırklarından biri olan Friesian Atının kökeni, Hollanda’nın Friesland adasına dayanmaktadır.

Friesian Atı Özellikleri

Friesian atları akıllı ve uysaldır, ancak atlarla çalışma deneyimi olan biniciler için daha uygundur. Çok yönlü, yetenekli ve eğitilmeye isteklidirler, dolayısıyla eğitmek daha kolaydır.

İlginizi Çekebilir  Endülüs Atı

Friesian atının, gururlu, güçlü, sadık, neşeli ve uysal bir karaktere sahiptir. Bu atlar insanları odaklı mutlu etmeye istekli olduklarından, binicileri ile güçlü bağlar oluştururlar.

Friesian atı, muhteşem yağız donu ve uzun yele ve kuyruğu ile ünlüdür. Bu atların tipik olarak herhangi bir nişanesi yoktur, ancak alınlarında küçük bir yıldız akıtma görünse bile yine de safkan olarak kayıt edilebilirler.

Friesian’ın bir başka güzel özelliği, bacaklarının altındaki uzun tüylerdir. Bu tüylenme, at yetiştiricileri ve sahipleri tarafından bilerek kesilmemiştir.

Bu atlar kaslı ve sağlam yapılı bir vücuda sahiptir. Kavisli ve kalın bir boyun ile baş mükemmel bir görünüme sahiptir. Friesian atları birisi daha ağır ve iri yapılı olan klasik “ağır tip” (Barok olarak da adlandırılır) ve daha popüler ve spor için uyumlu olan “spor tipi” olmak üzere ikiye ayrılır.

Don ve Nişaneler

Friesian atlarının en yaygın donu yağızdır. Küçük bir yıldız akıtma haricinde hiçbir nişane bulunmamalıdır.

 

Yusuf Sarıkaya
Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

En Yeni Yazılar

Online Binicilik Eğitimi

Binicilik Okulu'na ücretsiz abone olarak at ve binicilik eğitimi ile ipuçlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Not: İstediğiniz zaman çıkabilirsiniz.

At Hakları – At Dostlarının Uyması Gereken Ahlâki Kurallar

Atla ilgilenen herkes, onun yaşama sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Her at, doğal gereksinimlerine uygun bir şekilde bakılmak hakkına sahiptir. Her atın fiziksel...

Binicilik Eğitimi #1 Yeni Başlayanlar İçin At Seçimi

Binicilik eğitiminde uygun bir öğretmen atın kullanılması en önemli şartlardan birisidir. Öğretmen atın beden yapısının özelliklerinin binicinin beden özelliklerine...

At ile İlgili Atasözleri

Atasözleri, içinden doğduğu milletin düşünce dünyasını ve hayat tecrübesini yansıtan; milletin kültürünü, değerlerini, kendine özgü duyuşunu, hayata ve olaylara...

Önemli Yazılar

Çocuklar için: 11 Adımda Evde Oyuncak Tahta At Yapımı

Oyuncak tahta atlar, bir neslin en güzel oyuncağıydı. Oklavayı...

At Hakları – At Dostlarının Uyması Gereken Ahlâki Kurallar

Atla ilgilenen herkes, onun yaşama sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Her at,...

En Yeni At Resimleri

Sıradışı Bir At Resimleri Sergisi

Atları sıradışı bir şekilde resmeden 22 yaşında Ukraynalı ressam...

At Çizimi Örnekleri

Amy Hensley Davies Albümünden En Güzel At Çizimleri Çizer aslında...

Bunları mı Aramıştınız?Benzer İçerikler
Arama Sonuçlarınıza Göre Oluşturuldu