-

Kütüphane Gazi Koşusu 2020 - Gazi Koşusu Kazanan Atlar

Türk atçılığının en prestijli yarışı olarak gösterilen Gazi Koşusu'nun 2020 tarihi yaklaşıyor. Bu yıl 94’üncüsü düzenlenecek olan Gazi Koşusu, İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda gerçekleşecek. Peki, 2019 Gazi Koşusu ne zaman?

Gazi Koşusu 2020 – Gazi Koşusu Kazanan Atlar

Gazi Koşusu, ülkemizde at yarışı severleri tarafından yakından takip edilen, at yarışı koşularının en büyüğü kabul edilmektedir. Milyonlarca insanın heyecanla takip ettiği bu büyük koşunun en önemli özelliği, üç yaşlı safkan İngiliz taylarının yarış hayatları boyunca sadece bir defa katılabilmeleridir.

Gazi Koşusu’nun Tarihçesi

İlk olarak Kurtuluş Savaşı yıllarında Ankara’da kendi himayesinde at yarışlarını yaptıran Mustafa Kemal Atatürk, 1927 yılında talimat vererek Gazi Koşusunun düzenlenmesini istemiştir. Ülkemizde ilk kez 1926 yılında “Yüksek Yarış ve Islah Encümeni”nin kurulması ile at yarışçılığına çağdaş bir yapı kazandırılmıştır. Bu sayede Gazi Koşusu programa alınmış ve 1927 yılında tatbik edilmiştir. Gazi Koşusunu en fazla kazanma başarısını gösteren eküri ise Eliyeşil Ekürisidir.

İlk Şampiyon Neriman

Koşu ilk olarak 10 Haziran 1927 yılında yaş sınırlaması olmadan İngiliz atlarına mahsus bir koşu olarak Ankara’da Tandoğan meydanına yakın bir spor tesisinde yapılmıştır. İlk yarışın koşu mesafesi 2000 metre olarak yapılmıştır. İlk Gazi Koşusu’nu Hacı Bekirzade Ali Muhittin Bey’in sahibi olduğu Neriman isimli safkan İngiliz kısrağı jokeyi İhsan Atçı idaresinde kazanmıştır. Koşunun bitiriş derecesi 02.15.00 olarak gerçekleşmiştir. İlk yarışın ikramiyesi 2000 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

Gazi Koşusu’nu sonraki yıllarda Celal Bayar “Cap Gris Nez” (1929) İsmet İnönü “Olgo” (1930) isimli safkanlarıyla kazanmayı başarmışlardır.

1932 yılında 3 yaşlı safkan İngiliz taylarına mahsus hale getirilen koşunun mesafesi 2400 metreye çıkarılmıştır. Gazi Koşusu, 1968 yılından itibaren İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda 2400 metre mesafede koşulmaya başlanmıştır. İstanbul’da ilk kez düzenlenen koşuda birinciliği Burhan Karamehmet’in sahip olduğu Arguvan isimli İngiliz safkanı kazanmıştır.

İlginizi Çekebilir  Atlar Hakkında 22 Kısa Bilgi - Atların İlginç Özellikleri

En Büyük İkramiye

Gazi Koşusu 1927 yılından bu yana aralıksız olarak gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde at yarışçılığının en prestijli at yarışı olan Gazi Koşusu’nun armağanı, Mustafa Kemal Atatürk’ün at üzerindeki som gümüş heykelidir. Bu ödül 1970 yılından itibaren Gazi Koşusu galiplerine verilmeye başlanmıştır. Ünlü heykeltıraş Şadi Çalık eseri olan heykeli ilk kez ”Sadettin” adlı İngiliz safkanın sahibi Sadun Atığ almıştır.

At yarışları içerisinde en büyük ikramiye ödülü olan koşu Gazi Koşusu’dur. 2019 yılı Gazi Koşusu’nu kazanan at sahibinin kazandığı ikramiye tutarı 1650000 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Koşuda ayrıca ikinci, üçüncü ve dördüncü gelen atlarda ikramiye kazanmaktadır.gazi koşusu

Son Şampiyon THE LAST ROMANCE

2019 yılı Gazi Koşusu’nu Melis Kurtel Emin’in sahip olduğu THE LAST ROMANCE isimli safkan jokeyi Ahmet Çelik idaresinde 02.27.73 derecesi ile kazanmayı başarmıştır. Son 5 yılın üst üste kazanan jokeyi olan Ahmet Çelik önemli bir başarı elde etmiştir.

Yarışı Kuzey Kafkasyalı adlı safkan ikinci, Hürat isimli safkan üçüncü ve Scoutleo isimli safkan ise dördüncü olarak bitirmiştir.

Rekor Bold Pilot’un

2400 metre çim pistte yapılan koşunun en iyi derecesi 02.26.22 ile Özdemir Atman’ın sahibi olduğu Bold Pilot’a aittir. 1996 yılında İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda jokeyi Halis Karataş ile elde edilen dereceyi bugüne kadar geçen safkan olmadı. Yarış severlerin en çok etkilendiği atların başına gelen ve aynı zamanda hayatı filme konu olan Bold Pilot, 22 yaşına hayata gözlerini yummuştur.

Gazi Şampiyonu Jokeyler

93 yıldır devam eden Gazi Koşusu’nu en fazla kazanan jokey, Mümin Çılgın olarak istatistiklere geçmiştir. Mümin Çılgın ilk olarak 1960 yılında “Helene De Troia” ile Gazi Koşusu’nu kazanmıştır. Daha sonra sırasıyla Apaçi, Nadas, Dr. Seferof, Dersim, Uğurtay, Hafız, Top ve Abbas adlı safkanlarla bu özel koşudan şampiyon olarak çıkmıştır. Toplamda 9 birincilik ile en fazla kazanan jokey olarak tarihte yer etmiştir.

Günümüzde aktif jokeyler içerisinde en çok kazanan jokey ise sihirbaz lakaplı Halis Karataş olmuştur. Tecrübeli jokey İlk olarak 1996 yılında Bold Pilot ile Gazi koşusunu kazanmıştır. 2005 yılında Popular Demand ile ikinci defa şampiyonluk kupasını kaldırmıştır. Sonrasında 2006’da Hizel Beyi, 2011’de Anatoly, sonraki yıl Matador Yaşar ve son olarak 2014 yılında Blaze to Win ile 6 kez bu başarıya ulaşmıştır.

Gazi koşusunu üst üste kazanma rekoru ise Ahmet Çelik’e aittir. İlk olarak 2015 yılında Renk adlı safkanla koşuyu kazanmayı başaran başarılı jokey toplamda 5 kez zafere ulaşmıştır.

Yusuf Sarıkaya
Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

En Yeni Yazılar

Çocuklar için: 11 Adımda Evde Oyuncak Tahta At Yapımı

Oyuncak tahta atlar, bir neslin en güzel oyuncağıydı. Oklavayı kendimize at yapar oynardık. Çocuğunuza özel bir hediye vermeye ne dersiniz?...

Online Binicilik Eğitimi

Binicilik Okulu'na ücretsiz abone olarak at ve binicilik eğitimi ile ipuçlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Not: İstediğiniz zaman çıkabilirsiniz.

At Hakları – At Dostlarının Uyması Gereken Ahlâki Kurallar

Atla ilgilenen herkes, onun yaşama sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Her at, doğal gereksinimlerine uygun bir şekilde bakılmak hakkına sahiptir. Her atın fiziksel...

Binicilik Eğitimi #1 Yeni Başlayanlar İçin At Seçimi

Binicilik eğitiminde uygun bir öğretmen atın kullanılması en önemli şartlardan birisidir. Öğretmen atın beden yapısının özelliklerinin binicinin beden özelliklerine...

At ile İlgili Atasözleri

Atasözleri, içinden doğduğu milletin düşünce dünyasını ve hayat tecrübesini yansıtan; milletin kültürünü, değerlerini, kendine özgü duyuşunu, hayata ve olaylara...

Önemli Yazılar

Çocuklar için: 11 Adımda Evde Oyuncak Tahta At Yapımı

Oyuncak tahta atlar, bir neslin en güzel oyuncağıydı. Oklavayı...

At Hakları – At Dostlarının Uyması Gereken Ahlâki Kurallar

Atla ilgilenen herkes, onun yaşama sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Her at,...

En Yeni At Resimleri

Telefonunuz İçin En İyi At Duvar Kağıtları

Merhaba değerli Binicilik Okulu takipçileri. Sizlere akıllı telefonlar için...

Özgürlük : Onaqui Dağlarında Vahşi Mustang Atlar

Çoğu insanın daha çok Amerikan Ford arabalarının sembolü olarak...

Bunları mı Aramıştınız?Benzer İçerikler
Arama Sonuçlarınıza Göre Oluşturuldu