Ahal Teke – Ahal Teke Atının Özellikleri

Benzersiz görünümü ve tüm özellikleriyle Akhal Teke atı

-

At Irkları Ahal Teke - Ahal Teke Atının Özellikleri

Ahal Teke atı son zamanlarda insanların “dünyanın en güzel atı” olarak bahsettiği bir Türkmen atıdır. Elbette güzellik görecelidir -ve bu başlığın sizin için doğru olup olmadığı Ahal Teke atlarına hayran olup olmadığınıza bağlıdır.

“Çölün hediyesi” olan bu at dayanıklılık ve hız için geliştirilmiştir. Bazı biniciler bu ırkı işe yaramaz buluyor ve iyi bir binicilik atının standartlarını karşılamadığını düşünüyorlar. Diğerleri ise onları at dünyasının sanat eseri olarak kabul ediyor; çünkü görünüşü ve adımlarıyla çok ağırbaşlı ve zariflerdir. Sizin düşünceniz ne olursa olsun, Ahal Teke, dünyanın en eşsiz ve etkileyici at ırkları arasındadır ve popülaritesi giderek artmaktadır. Çok yakın zamana kadar, ana vatanı olan Türkmenistan dışında bilinmiyorlardı. Ancak şimdi, dünya çapında tahmini 3.500 Ahal Teke atı var, Kuzey Amerika’da bile yüzlerce bu türden at bulunuyor.

[g-slider gid=”2533″ width=”100%” height=”70%”]

Ahal Teke Atlarının Tarihi ve Kökeni

Ahal Teke atları, muhtemelen daha çok bilinen sıcakkanlı bir ırk olan Arap atları ile aynı ortak atalardan gelen eski bir ırk. Türkmenistan’ın çoğunu kapsayan Kara Kum çölünde, bu atların az su ve yiyecek kaynaklarının yanı sıra aşırı sıcağa ve soğuğa tahammül etmek zorunda kaldığı biliniyor. Ahal Teke atları, hayatta kalabilmek için göçebe insanlarla birlikte yaşadılar.

Türkmenistan’ın 1880’lerin sonlarında katıldığı Rusya’da Ahal Teke atlarının ilk resmi üretim çiftlikleri kuruldu. Irkı iyileştirmek amacıyla Safkan İngiliz atlarıyla çiftleştirilerek güçlendirilmeye çalışıldı ama bu çaba başarısız oldu.

Bu atlara (ve genel olarak atçılığa) olan ilgi, Sovyet Rusya’nın ilk günlerinde olan kargaşa ortamında azaldı ve sayıları giderek azaldı. Fakat, son on yılda serbest piyasa ortamıyla, ülkede daha fazla Ahal Teke satın alınıyor ve yetiştiriliyor.

Irk adını hem yetiştiği yer, hem de yetiştiricilerinden almaktadır. Ahal, Kopet Dağları’nda bir vahadır; atları yetiştiren Türkmen savaşçıları nedeniyle de bu ata Ahal Teke denildi. Irka en yakın akrabaları Massaget, Parthian, Nisean ve Turkmene olarak biliniyor.

Ahal Teke Atı Özellikleri

Vücut Yapısı ve Dış Görünümü

Ahal-Teke belirgin bir şekilde ince kemikli ve düz kaslıdır. Vücudu – ince karnı ve keskin göğsüyle – genellikle tazı ya da çitayla karşılaştırılır. Bazılarının geyik burunlu gibi görünmesine rağmen yüz profili düz veya hafif dışbükeydir. Neredeyse düşük veya badem şeklinde gözlere sahip olabilir. Uzun, ince kulakları, uzun sırtı, eğimli omuzları, düz bir krupesi ve diğer birçok ırkla kıyaslandığında uzun ve yüksek bir boynu vardır. Yelesi ve kuyruğu seyrek ve ince tüylü olma eğilimindedir ve ön yüzü yoktur. Genel olarak, bu zarif at, nezaket ve uzun ömürlü bir görünüm verir. Aslında, kalın ayarlanmış veya çok yoğun olması bir hata olarak kabul edilir.

Ahal Teke Atı Don ve Nişaneleri

Ahal Teke atlarının derileri incedir ve oldukça iyidir. Birçoğu seyreltme geni taşır – bu sebeple palomino, cremello ve perlino donları ile doğmalarına neden olur. Bazı atların açık mavi gözleri vardır. Doru, izabel, kır, kula, şampanya, yağız ve diğer tüm donlarda görülür.

Ahal Teke Atı Boyu ve Ağırlığı

Ahal Teke, vücut yapısı ortalama olarak 1.50 – 1.72 cm boyunda ve 400 ile 500 kg. arasındadır.

Ahal Teke Atları Kaç Yıl Yaşar?

Ortalama yaşam süresi yaklaşık 20 yıldır.

Ahal Teke Atlarında Yaygın Görülen Hastalıklar

Ahal Teke genelde birbirine benzeyen fiziksel özelliklere sahip ve genetik çeşitten yoksun bir ırktır. Bu da genetik olarak bir dizi sağlık sorununa duyarlı kılar:

  • Servikal vertebral malformasyon (CVM): Bu aynı zamanda wobbler sendromu olarak da bilinir.
  • Kriptorşidizm: Skrotumda testislerden birinin veya her ikisinin olmaması, kısırlaştırmayı zorlaştırır ve bazen başka sağlık ve davranış problemlerine neden olur.
  • Foal Sendromu: Bu, tayların dişsiz ya da diş ve çene anormallikleriyle veya tüysüz olarak doğmasına ve sindirim, ağrı ve daha birçok başka problem geliştirme eğilimine neden olur.

Ahal Teke Atlarının Kullanım Alanları

Ahal Teke atları aslen Türkmenistan’ın göçebe kabileleri tarafından nakliye için kullanılıyordu; hızları ve dayanıklılıkları baskınlar sırasında tercih edilmelerini sağladı. Günümüzde, terbiye, gösteri, uzun mesafe yarışı ve zevk için kullanılıyorlar. Günümüz Rusya’sında Ahal Teke, refahı ve duruşu gösteren bir statü sembolüdür.

Irkın olumlu özellikleri at yarışı dünyasında bilinir. 200’den fazla safkan Ahal Teke, 17. ve 18. yüzyıllarda üretilmek için İngiltere’ye gönderildi. Tahmini yüzde 15’inin genleri bugünün yarış atlarının yapımına katkıda bulundu.

Ahal Teke Atının Benzersiz Özellikleri

Ahal Teke’nin en belirgin özelliklerinden biri parlak metalik görünümüdür.

Narin yürüyüşleri bu atı sevenler için büyük önem taşır. Ahal Teke’nin mizacı da dikkat çekicidir. Sadakat güçlü bir özelliğidir; birçok işletme sahibi, onları yoğun bir şekilde “tek kişilik” atlar olarak nitelendiriyor. Çok hassas olma eğiliminde olmalarına rağmen, aynı zamanda çok keskin ve oldukça zekidirler.

Bu atın büyük akciğerleri için yeterli büyük bir göğsü vardır bu yüzden çok dayanıklıdırlar. 1935’te, bir Türkmen binici, Ahal Teke atı ile Aşkabat’tan Moskova’ya, yani 2500 kilometrelik bir yolculukta 84 günde gitmiştir. Yolculuk esnasında çölde 378 km’yi üç günde susuz bir şekilde geçtiği bilinir.

Şampiyon ve Ünlü Ahal Teke Atları

Ahal Teke atı olan Absent, 1960 Roma Olimpiyat Oyunları’nda at terbiyesi / dresaj alanında madalyada altın madalya kazandı. Kariyerinin sonunda, üç Olimpiyat Oyununda üç binici ile beş madalya kazandı.

Senetir, Amerika’ya giden ilk Ahal Teke atı idi. 1999 yılında öldü.

Ahal Teke, Türkmenistan’ın ulusal bir simgesidir ve ülkenin arması ve para birimi üzerinde resmi vardır.

Ahal Teke Atı Sizin İçin Uygun mu?

Bu atlar, doğdukları Türkmenistan’ın zorlu koşullarına adapte olmuş, oldukça güçlü bir attır. Neredeyse her iklimde yaşayabilir. Sakin, yönlendirmeye uygun olan Ahal Teke atları her zaman dikkatli ve aynı zamanda ürkek değildir. Bu nedenle biniciliğe yeni başlayanlar için çok uygundur.

İlginizi Çekebilir  pr? At ile arasında fark var mıdır?

İlginizi Çekebilir  Endülüs Atı

Yusuf Sarıkaya
Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz!
Lütfen adınızı yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Takibe Takip

117BeğenenlerBeğen
2,432TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
45TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

En Yeni Konular

Çingene Atı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Dünya üzerinde bilinen onlarca at türleri bulunuyor. Eski tarihten beri atlar çok önemli bir yer alarak günümüze kadar gelerek...

Devasa Bir At Heykeli: The Kelpies

Bir tarihi ne efsaneye dönüştürür ve bir heykele ne anlam katar? Heykelin adı mıdır, başarılı tasarımı mıdır veya gerçekten...

Padok Ne Demektir?

Padok nedir? Padok ne anlama gelir? Sorularının cevabı yazımız içeriğinde bulunabilir. Padokun kelime kökeni ve kullanıldığı alanlarla ilgili detaylı...

Aygır Ne Demektir?

Türkiye'de at yarışı ve bu sporun televizyon üzerinden takibi çok yaygındır. At yarışlarına olan ilgi ve bahis tutkunluğu on...

At Sütünün Faydaları Nelerdir?

İnek, keçi, manda, koyun sütünün faydaları herkes tarafından bilinmektedir. Aynı zamanda tüketilebilir hayvansal gıda olarak bilinen süt çeşitleri de...

At Nasıl Eyerlenir?

At için hiçbir şey kullanmayarak çıplak biçimde binilmesi zor ve imkânsız gibidir. Bu yüzden eskiden insanlar ata daha rahat...

Mutlaka Okumalısın!

Rahvan At Nedir?

Eski Türklerde önemli bir yeri olan atlar, savaş ve...

Hazreti Ali’nin Atı: Düldül – Düldül Kimin Atı? – Düldül Atı

Düldül, 627 yılında Mısır hükümdarı Mukavkıs tarafından Hazreti Peygamber'e...