-

Kütüphane Binicilik Sporu Branşları Nelerdir?

Binicilik Sporu Branşları Nelerdir?

Binicilik branşları Uluslararası Binicilik Federasyonu (FEI) tarafından Engel Atlama(Jumping), Dresaj/At Terbiyesi (Dressage), 3 Günlük Yarışma (Eventing), Atlı Dayanıklılık (Endurance), Voltij/Atlı Jimnastik (Voulting), Atlı Arabacılık (Driving), ve Kovboy Binişi (Reining) olarak belirlenmiştir.

Geleneksel Atlı Spor Dalları

Bunların dışında FEI tarafından uluslararası branş olarak belirlenmemiş fakat kültürel spor ve yarışmalar da vardır. Ülkemizde atlı cirit, atlı okçuluk, rahvan ve atlı kızak yarışları da Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından belirlenen atlı spor dallarıdır.

İlginizi Çekebilir  Cirit Oyunu Nedir? - Nasıl Oynanır?

İlginizi Çekebilir  Gökbörü Nedir?

Engel Atlama

Engel Atlama, binici ve atın 10 – 13 arasında çeşitli engellerden oluşan parkuru hata yapmadan bitirmeye çalıştığı bir atlı spordur. Engel atlama, Uluslararası Binicilik Federasyonu (FEI) tarafından resmi disiplin olarak kabul ettiği ve olimpiyatlarda da yarışılan bir spor dalıdır. At ve binicinin uyumu, binicinin dengesi, atın eğitimi ve becerisi çok önemlidir. Yarışma sırasında, engele çarpmak ve devirmek, atın engeli atlamayı reddetmesi ile parkuru bitirme süresi sıralamayı etkileyen faktörlerdir. ,

At Terbiyesi/Dresaj ve Engelli At Terbiyesi

Biniciliğe ilk başlangıç olan at terbiyesi, at eğitiminin ve at ile binicinin uyumunun en üst noktasıdır. At terbiyesi, günümüzde Olimpiyatlarda yarışılan atlı sporlardan birisidir. Hareketleri yaparken referans alınan noktaların bulunduğu, 20×60 metrelik bir manejde müsabakalar yapılır. FEI tarafından belirlenen at terbiyesi kuralları çerçevesince yarışmalar yapılır.

3 Günlük Yarışma

Dresaj, Arazi parkuru ve engel atlama parkurunda 3 günde tamamlanan bir atlı spor dalıdır. İlk gün at terbiyesi, ikinci gün arazide engel atlama parkuru, hız ve dayanıklılık, üçüncü gün ise engel atlama yarışmaları yapılır.

Atlı Dayanıklılık

Atlı dayanıklılık, bir çok yerde endurans (ing. endurance) olarak da bilinir. Yarışmada atın dayanıklılığı ve hızı önemlidir. Ortalama 40 kilometre de bir zorunlu sağlık kontrolü yapılır. Binicilerin yarışta hangi yürüyüş şeklinde gittiğinin bir önemi yoktur.

Voltij (Atlı Jimnastik)

Binicilerin bireysel ya da takım olarak yarışabildiği atlı jimnastik (voltij) atın üzerinde özel bir eyerle (voltij eyeri) yapılan denge hareketlerinden oluşan bir yarışmadır. Hareketler 15 mt. çapında çılbır (lonj) yapan at üzerinde yapılır.

Atlı Araba Yarışları

Atlı araba yarışları en eski atlı spor dalı olarak kabul edilir. Biniciler tek, çift veya dört at tarafından çekilen arabalarla yarışır.

Kovboy Binişi

Eski zamanlarda Amerika kıtasında sığır sürülerini çevirmek için idare etmek için kovboyların yaptığı hareketler bu spor dalının temelini oluşturur. Çoğunlukla Amerika ve Kanada’da yapılan müsabakalarda 6 yaş ve üzeri atlar atletik yapıları ve manevra kabiliyetleriyle yarışmaktadır.

Olimpiyatlarda Binicilik Sporu

Olimpiyatlarda sadece engel atlama, dresaj/at terbiyesi ve 3 günlük yarışma branşlarında bireysel ve takım olarak yarışmalar yapılmaktadır.

Yusuf Sarıkaya
Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

En Yeni Yazılar

Çocuklar için: 11 Adımda Evde Oyuncak Tahta At Yapımı

Oyuncak tahta atlar, bir neslin en güzel oyuncağıydı. Oklavayı kendimize at yapar oynardık. Çocuğunuza özel bir hediye vermeye ne dersiniz?...

Online Binicilik Eğitimi

Binicilik Okulu'na ücretsiz abone olarak at ve binicilik eğitimi ile ipuçlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Not: İstediğiniz zaman çıkabilirsiniz.

At Hakları – At Dostlarının Uyması Gereken Ahlâki Kurallar

Atla ilgilenen herkes, onun yaşama sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Her at, doğal gereksinimlerine uygun bir şekilde bakılmak hakkına sahiptir. Her atın fiziksel...

Binicilik Eğitimi #1 Yeni Başlayanlar İçin At Seçimi

Binicilik eğitiminde uygun bir öğretmen atın kullanılması en önemli şartlardan birisidir. Öğretmen atın beden yapısının özelliklerinin binicinin beden özelliklerine...

At ile İlgili Atasözleri

Atasözleri, içinden doğduğu milletin düşünce dünyasını ve hayat tecrübesini yansıtan; milletin kültürünü, değerlerini, kendine özgü duyuşunu, hayata ve olaylara...

Önemli Yazılar

Çocuklar için: 11 Adımda Evde Oyuncak Tahta At Yapımı

Oyuncak tahta atlar, bir neslin en güzel oyuncağıydı. Oklavayı...

At Hakları – At Dostlarının Uyması Gereken Ahlâki Kurallar

Atla ilgilenen herkes, onun yaşama sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Her at,...

En Yeni At Resimleri

Atatürk’ün At Binerken Çekilen Fotoğraf ve Resimleri

Mustafa Kemal Atatürk hayvanları çok severdi. Fakat atların yeri...

Diana Wahl’ın Muhteşem At Fotoğrafları

Almanya'da binicilik tutkunu bir ailede büyüyen Diana, atlara aşık...

Bunları mı Aramıştınız?Benzer İçerikler
Arama Sonuçlarınıza Göre Oluşturuldu