-

At Kültürü Şah İsmail'in Atı: Kamer Tay

Şah İsmail’in Atı: Kamer Tay

Şah İsmail’in Atının Adı Nedir?

Bir halk hikayesi olan Şah İsmail hikayesinde Kamer Tay, Şah İsmail‘in atıdır. At ve kahramanın doğumu olağanüstü olup bütün hüner dervişin verdiği elmadadır. Hikayeye göre elmayı Kandahar padişahı ve hanımı; kabuğunu ise ahırdaki kısrak yiyecektir. Mucizevi doğum gerçekleştikten sonra çocuğa Şah İsmail, kısrağın yavrusuna da Kamer Tay adını veren dervişten başkası değildir.

“Heman bir hoca buldılar. Hoca Danyal’ı padişaha getürdiler. Şehzadeyi okıtmaya başladılar. On iki yaşına gelince cümle ilmi öğrendiler. Padişah şehzedenin canı sıkılmış ava kuşa gidecek ve hem münasip bir isim koyalım diyü şehzedeyi getirüp bir münasip isim koyamadılar. Derken efendim derviş baba çıkageldi, hoşbeşten sonra derviş ayıttı: 

“Şehzadenin adı Şah İsmail ve tayın adı Kamer Tay olsun.” diyüp gaip oldu. (Alptekin 1980a: 17).

Hikayede açık olarak verilmese de Kamer Tay, Şah İsmail’e Kandahar’dan Hindistan’a; Hindistan’dan Kandahar’a süren yolculuğunda olağanüstü gücü ve konuşma özellikleriyle yardımcı olmuştur.

“Atına binüp kızın kardaşları yanına geldi devleri tamam bitürdü. O beş kardeş bunu hanelerine davet ettiler.” (Alptekin 1980b: 10).
“Seni Allah’a ısmarladık deyüp atına binüp yola revan oldu. Kırkıncı günü Arap Zengi’nin sarayına gelüp, sarayın önünde bir ak çadır var.” (Alptekin 1980b: 10).

Bu hikayede Şah İsmail ve Kamer Tay’a gücü veren elmadır. Bilindiği gibi elma bütün mitolojilerde üreme sembolüdür. Metinlerimizde atalarımızın, “Elmayı soy da ye armudu say da ye.” atasözüne atıfta bulunurcasına kabuğu soyulan elma padişah ve hanımına; kabuğu da ahırdaki kısrağa yedirilir. Böylece geleceğin olağanüstü atı ve süvarisinin doğumuna zemin hazırlanmış olur.

İlginizi Çekebilir  [Video] Türk Töresinde At Neyi İfade Eder?
Yusuf Sarıkaya
Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

En Yeni Yazılar

Çocuklar için: 11 Adımda Evde Oyuncak Tahta At Yapımı

Oyuncak tahta atlar, bir neslin en güzel oyuncağıydı. Oklavayı kendimize at yapar oynardık. Çocuğunuza özel bir hediye vermeye ne dersiniz?...

Online Binicilik Eğitimi

Binicilik Okulu'na ücretsiz abone olarak at ve binicilik eğitimi ile ipuçlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Not: İstediğiniz zaman çıkabilirsiniz.

At Hakları – At Dostlarının Uyması Gereken Ahlâki Kurallar

Atla ilgilenen herkes, onun yaşama sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Her at, doğal gereksinimlerine uygun bir şekilde bakılmak hakkına sahiptir. Her atın fiziksel...

Binicilik Eğitimi #1 Yeni Başlayanlar İçin At Seçimi

Binicilik eğitiminde uygun bir öğretmen atın kullanılması en önemli şartlardan birisidir. Öğretmen atın beden yapısının özelliklerinin binicinin beden özelliklerine...

At ile İlgili Atasözleri

Atasözleri, içinden doğduğu milletin düşünce dünyasını ve hayat tecrübesini yansıtan; milletin kültürünü, değerlerini, kendine özgü duyuşunu, hayata ve olaylara...

Önemli Yazılar

Çocuklar için: 11 Adımda Evde Oyuncak Tahta At Yapımı

Oyuncak tahta atlar, bir neslin en güzel oyuncağıydı. Oklavayı...

At Hakları – At Dostlarının Uyması Gereken Ahlâki Kurallar

Atla ilgilenen herkes, onun yaşama sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Her at,...

En Yeni At Resimleri

[Fotoğraf] Elina Lindgren Objektifinden Atlar

Grafik tasarımdan mezun olan Elina Lindgren, on yıl önce ilk...

Atınızla Beraber Yaşamak İsteyeceğiniz 13 Lüks Ahır

Bu lüks at ahırları zarif, havadar ve o kadar...

Bunları mı Aramıştınız?Benzer İçerikler
Arama Sonuçlarınıza Göre Oluşturuldu