-

Atlar Pony Pony nedir? At ile arasında fark var mıdır?

Pony nedir? At ile arasında fark var mıdır?

Pony ile at arasında sadece bir fark vardır. O da boylarıdır. Cidago kemiğinden ölçüldüğünde 1.48 cm’nin altında kalan küçük boylu atlara pony denir. Fakat bu durumun  istisnaları vardır. Bazı yerlerde, 1.48 cm’den uzun bir at, pony olarak sınıflandırılabilir.

Boylarının küçük olmasının nedeni, yiyeceklerin az olduğu zorlu koşullarda yaşamalarından kaynaklanmıştır. Soğuk iklimlerde yaşayan ponilerin, bulunduğu çevreye uyum sağlamaları için kalın tüyleri, yeleleri ve kuyrukları vardır.

19. yüzyılın ortalarında, ABD’deki bazı bölgeler posta taşımak için atlı arabaları kullanıyorlardı. 1860 yılında Missouri ve California arasında hizmete başlayan atlı posta servisi Pony Express, teslimat süresini haftalardan günlere indirdi. Daha sonra telgrafın kullanılmasından sonra Pony Express kaldırıldı.

Anatomi

At Yemi Satın Al

Ponyler genellikle diğer atlardan daha geniş boyuna, daha kısa bir başa ve daha kalın yelelere sahiptir. Bir poninin vücut uzunluğu, omuzlarının yüksekliğinden daha fazladır ve kolan derinliği bacağının uzunluğuna eşittir. Kafasının uzunluğu omuz uzunluğuna eşittir.

Poniler aslında eşyaları ve insanları taşımak için yetiştirilen güçlü hayvanlardır. Sanayi Devrimi sırasında (1750-1850), kömür madenlerinde de kullanıldı. Bugün, çoğunlukla eğlence için özellikle çocuklar tarafından binicilik için kullanılıyor.

İlginizi Çekebilir  Uzunyayla Atı
İlginizi Çekebilir  Atlar Vücut Dilleriyle Ne Söylemek İster?

En Popüler Pony Irkları

Haflinger

Bir dağ ponisi olan Haflinger, dik yamaçlarda rahatça hareket edebilir. Ormancılık işlerinde kullanılabilir. Ayrıca kızak veya tekerlekli araç çekebilirler. Avusturya’da, bazen Edelweiss Ponisi olarak da adlandırılırlar.

Shetland Pony

Küçük boylarına rağmen, Shetland tüm at ve pony ırklarının en güçlülerinden biridir. Kendi ağırlığının iki katı kadar yük çekebilirler. Bir biniciyi engebeli arazide taşıyabilir ve ağır yükler altında çalışabilir. Shetland ponileri uysaldır ve genellikle sirklerde ve panayırlarda kullanılır.

Pony Videoları

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz!
Lütfen adınızı yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yusuf Sarıkaya
Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

Bunları mı Aramıştınız?Benzer İçerikler
Arama Sonuçlarınıza Göre Oluşturuldu

Pony nedir? At ile arasında fark var mıdır? 4