-

Kütüphane Padok Ne Demektir?

Padok Ne Demektir?

Padok nedir? Padok ne anlama gelir? Sorularının cevabı yazımız içeriğinde bulunabilir. Padokun kelime kökeni ve kullanıldığı alanlarla ilgili detaylı bilgilerde yazıda mevcuttur.

Padok Kelime Anlamı Nedir?

Padok kelimesi Türkçe bir kelime değildir, kelime Türkçe bir kökten de türememiştir. Padok sözcüğü Fransızca bir kelimeden dilimize geçmiştir. Fransızca paddock kelimesinden dilimize yerleşmiştir. Kelime anlamı çayır veya etrafı çitle çevrili çimenlik alan demektir. Bizim dilimizde de asıl anlamına yakın bir anlamda kullanıldığı gibi asıl anlamından uzaklaşan bazı anlamlarda da kullanılır.

Türk Dil Kurumu tarafından yayınlanmakta olan sözlükte padok sözcüğünün anlamları açıklanmıştır.

Buna göre, padok sözcüğü; İsim olarak padok, hipodromda, yarış atlarının yedekte gezdirildikleri yer anlamında kullanılır. Padok ahıra yakın bir yerde bulunur ve etrafı çit ve ya tellerle çevrilmiştir.

Padok, otomobil yarışlarında kullanılan bir kelime olarak da karşımıza çıkar. Yine isim olarak kullanılır. Yarışlarda takımların hazırlanma ve dinlenme alanına padok denir.

Halk arasında da padok sözcüğü kullanılır. Halk arasında kurban satışı yapılan pazarlarda, hayvanların bekletildikleri alanlara padok denir.

Yedekte Gezdirmek Ne Anlama Gelir?

“Yedekte gezdirmek” boşta gezdirilen hayvanları ifade etmek için kullanılır. Daha çok binek hayvanları ve özellikle atlar için kullanılır. Yedekte gezdirmek ile kastedilen, binek hayvanının üzerine binmeden, hayvanı yularından tutarak gezdirmek, bir yerden bir yere götürmektir.padok nedir

At Yarışlarında Padok

Hipodromlarda, atların yarışının seyredildiği alanlardan başka bir de padokta, atlar seyredilebilir. Padok hipodromlarda yarış atlarının yedekte gezdirildiği alanlardır. At yarışları başlamadan önce, yarışmaya katılacak atlar, yarış öncesi padokta gezdirilir. Koşacak olan atlar, yarıştan önce izleyiciler ve yarış severler tarafından padokta görülebilir . Yarışacak atlar gezinti yaptıkları bu alanda seyredilebilir.

Padok, sadece atların gezdirildiği alanlar değildir. Padokta, atlarla beraber, atların jokeyleri de görülebilir. Yarışmaya katılacak atlar, yarış öncesi bakıcıları tarafından kendilerine ayrılan bu özel alanda gezdirilirken, jokeylerde at sahipleri ve antrenörlerle, yarış öncesi görüşmelerini yapar. Bundan sonra jokey, yarışa katılacak ata binerek alandan ayrılır ve yarış vaziyeti alır.

Padok, yarış severler ve izleyiciler için adeta bir seyir alanıdır. Padok atlar açısından adeta bir podyumdur.

Hayvanların da insanlar gibi farklı karakter özellikleri ve duyguları vardır. Özellikle konu at yarışı olduğunda, atların psikolojisinin, yarış sonuçlarını etkilediği bilinir. Atlar, yarıştan önce yedekte gezdirildikleri alanda seyredilerek, yarıştan önce atın durumu hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Atlar bulundukları alandan ya da çevrelerinde ki insanlar, hayvanlar gibi canlılardan hoşlanmadıklarında, bu durum atın davranışlarını ve performansını etkiler. Hayvan, bulunduğu yerden hoşlanmıyorsa, padokta huysuz bir at olarak görünebilir.

Atlar bakıcıları, sahipleri ya da jokeyleri tarafından değerlendirilerek padokta gezdirilmeyebilir. Yani atların yarış öncesi padokta gezdirilmeleri gibi bir zorunluluk yoktur.

Ancak at sahipleri ya da antrenörler tarafından genellikle, yarış severlerin atları görmeleri, izlemeleri için veya televizyon ekranlarından canlı yayınlanan yarışlarda, kısa bir süre için de olsa atın ekran başında bulunan yarış severler ve izleyiciler tarafından görülmesi için, yarışacak atlar, padokta binicisiz gezdirilir.

Öğrenmeye Devam

İlginizi Çekebilir  Manej Nedir? Manej Kuralları Nelerdir?

İlginizi Çekebilir  Aygır Nedir - Damızlık Aygır Ne Demektir
Yusuf Sarıkaya
Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

En Yeni Yazılar

Çocuklar için: 11 Adımda Evde Oyuncak Tahta At Yapımı

Oyuncak tahta atlar, bir neslin en güzel oyuncağıydı. Oklavayı kendimize at yapar oynardık. Çocuğunuza özel bir hediye vermeye ne dersiniz?...

Online Binicilik Eğitimi

Binicilik Okulu'na ücretsiz abone olarak at ve binicilik eğitimi ile ipuçlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Not: İstediğiniz zaman çıkabilirsiniz.

At Hakları – At Dostlarının Uyması Gereken Ahlâki Kurallar

Atla ilgilenen herkes, onun yaşama sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Her at, doğal gereksinimlerine uygun bir şekilde bakılmak hakkına sahiptir. Her atın fiziksel...

Binicilik Eğitimi #1 Yeni Başlayanlar İçin At Seçimi

Binicilik eğitiminde uygun bir öğretmen atın kullanılması en önemli şartlardan birisidir. Öğretmen atın beden yapısının özelliklerinin binicinin beden özelliklerine...

At ile İlgili Atasözleri

Atasözleri, içinden doğduğu milletin düşünce dünyasını ve hayat tecrübesini yansıtan; milletin kültürünü, değerlerini, kendine özgü duyuşunu, hayata ve olaylara...

Önemli Yazılar

Çocuklar için: 11 Adımda Evde Oyuncak Tahta At Yapımı

Oyuncak tahta atlar, bir neslin en güzel oyuncağıydı. Oklavayı...

At Hakları – At Dostlarının Uyması Gereken Ahlâki Kurallar

Atla ilgilenen herkes, onun yaşama sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Her at,...

En Yeni At Resimleri

At Çizimi Örnekleri

Amy Hensley Davies Albümünden En Güzel At Çizimleri Çizer aslında...

Beyaz At Resmi

                                 

Bunları mı Aramıştınız?Benzer İçerikler
Arama Sonuçlarınıza Göre Oluşturuldu