Rahvan At Nedir?

-

Kütüphane Rahvan At Nedir?

Eski Türklerde önemli bir yeri olan atlar, savaş ve günlük hayatla birlikte spor müsabakalarındaki yerini de almıştır. Geleneksel yarışlar içerisinde gösterişin ön planda olduğu bu yarışa “Rahvan Yarış” denilmektedir. Bu yarış türünde, özel yürüyüş stiline sahip atlar yer almaktadır ve adlarına Rahvan at denilmektedir.

Kelimenin Kökeni

Rahvan nedir ve dilimize hangi dilden geçmiştir diye sorduğumuzda; rahvan kelimesinin dilimize Farsça’dan geçtiğini görmekteyiz. Rah; yol anlamına gelmektedir. Rahvan ise “atın binicisini sarsmadan yürümesi” olarak tanımlanmıştır. Bu yarış, Orta ve diğer Asya topluluklarında “Yorga Salış”, “Yorga Yarış” ve “Corga Salış” şeklinde ifade etmektedirler.

Rahfan (Rahvan-Yorga) Yarış Nedir?

Rahvan nedir sorusunu cevapladıktan sonra bu yarış nasıl olmaktadır bunu incelemek gerekir.Bu yarış ülkemizde “Rahvan Yarış” olarak anılmaktadır. Konkur (uluslararası binicilik) sporları içerisinde yer alan Rahvan yarış, Türk toplulukları arasında yüzlerce yıllardır devam eden bir spor türüdür.

Binicilik sporlarından olan bu yarışta yer alan atlara ise Rahvan at denilmektedir. yarış, binicisinin yönlendirmeleri ve atın uyumunu ve bu uyumun yaratığı kompozisyonu yani bütünlüğünü sergilediği bir spordur.

Yarış, atın sol ön ve sol arka ayağının senkronize ve gergin şekilde sağ ayaklarının ise bunu aynı simetride kullanılması şeklinde başlamaktadır. Ayrıca at ve binicisinin en iyi koordinasyonu sergilemesi için iyi bir biniciye ihtiyacı vardır.

Rahvan Atların Özellikleri

Türkler, yetiştirdikleri özel atlarla her zaman güçlerini ortaya koymuşlardır. Çünkü Türkler, sosyal, siyasal kısaca bütün yaşam alanlarında atlarla iç içe olmuşlardır. Rahvan atları da tarih sahnesinde Türkler için önemli yeri olan atlardandır. Bu atlar, Eski Türklerde asaletin sembolü olarak görülmektedir.

Ayrıca bu atların değeri de (ekonomik), diğer binek ve yarış atlarından daha fazladır. Rahvan atlarının sahip oldukları yürüyüş, genetik olarak sahip oldukları bir özelliktir. Genlerinde Rahvan özelliği olan bu atlar aynı zamanda özel olarak eğitilmektedir. Ancak bazı atların doğuştan Rahvan yürüyüşüne sahip olduğu yapılan araştırmalarla ortaya konulmuştur. Türkiye’de 7 farklı bölgede rahvan atı yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Farklı bölgelerde yetiştirilmesi ve genetik yapıları Rahvan atları arasında farklılık ve benzerlik durumlarında değişiklik arz etmektedir. Günümüzde en iyi atlar oryantal ırk olarak bilinen Türk-Arap karışımı rahvanlardır. Daday Rahvan atları olarak da bilinmektedir. Kastamonu da yetiştirilmektedirler.

Rahvan Yarışının Tarihi

Rahvan at yarışı Selçuklulardan önceki dönemlere dayanmaktadır. M.S. 700-800 civarlarında Eski Türk yazıtlarında Rahvan (Yorga) yarışının yapıldığına dair bölümler yer almaktadır. Bilge Kağanın hükümdarlığı döneminde Rahvan yarışlarının düzenlendiği yazıtlarda belirtilmiştir. Selçuklular döneminde ve Osmanlı Döneminin özellikle 18. ve 19. yüzyıllarında bu yarışa ait bilgiler yer almaktadır.

Günümüzde Rahvan Yarışı

Türklere özgü olan Rahvan Yarış, Orta Çağ’dan sonra Batı ülkelerinde yaygınlaşmaya başlamıştır. Günümüzde ise Batı ülkelerinde Rahvan giden atlı arabaların olduğu yarışlar düzenlenmektedir. İtalya, Kanada, İspanya, Brezilya, İzlanda, Macaristan ve Amerika gibi ülkelerde bu yarışlar yaygın olarak düzenlenmektedir.

Türkiye’de Rahvan At Yarışları

Ülkemizde Rahvan yarışları önceleri spor müsabakaları şeklinde düzenlense de sonraları çoğunlukla festivallerde geleneği devam ettirmek adına yapılmaktadır. Kars, Ağrı, Trabzon, Ordu, Zonguldak, Artvin, Bursa, İzmir, Balıkesir, Antalya gibi birçok ilde yapılmaktadır. Ülkemizde bu yarış Davul zurna ve Köroğlu ritmi eşliğinde düzenlenmektedir. Geleneksel yapılan bir spor olduğu için de kültürel miras özelliği de taşımaktadır.

Diğer Asya Türklerinde Rahvan Yarışı

Uygurlar, Tatarlar, Karaçaylar, Özbekler, Kırgızlar, Kazaklar, Türkmenler Yorga yarışı dedikleri Rahvan yarışlarına büyük önem vermektedirler. Bununla birlikte Kuzey Asya ve Kafkas coğrafyasında bulunan Azeriler, Karaçay-Çerkezler, Gagavuzlar, Başkurtlar, Yakutlar vb. birçok Türk akraba topluluklarında Rahvan yarışlarının önemini koruduğu görülmektedir.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz!
Lütfen adınızı yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Takibe Takip

117BeğenenlerBeğen
2,432TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
45TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

En Yeni Konular

Çingene Atı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Dünya üzerinde bilinen onlarca at türleri bulunuyor. Eski tarihten beri atlar çok önemli bir yer alarak günümüze kadar gelerek...

Devasa Bir At Heykeli: The Kelpies

Bir tarihi ne efsaneye dönüştürür ve bir heykele ne anlam katar? Heykelin adı mıdır, başarılı tasarımı mıdır veya gerçekten...

Padok Ne Demektir?

Padok nedir? Padok ne anlama gelir? Sorularının cevabı yazımız içeriğinde bulunabilir. Padokun kelime kökeni ve kullanıldığı alanlarla ilgili detaylı...

Aygır Ne Demektir?

Türkiye'de at yarışı ve bu sporun televizyon üzerinden takibi çok yaygındır. At yarışlarına olan ilgi ve bahis tutkunluğu on...

At Sütünün Faydaları Nelerdir?

İnek, keçi, manda, koyun sütünün faydaları herkes tarafından bilinmektedir. Aynı zamanda tüketilebilir hayvansal gıda olarak bilinen süt çeşitleri de...

At Nasıl Eyerlenir?

At için hiçbir şey kullanmayarak çıplak biçimde binilmesi zor ve imkânsız gibidir. Bu yüzden eskiden insanlar ata daha rahat...

Mutlaka Okumalısın!

Yarış Atları Nasıl Beslenmelidir?

Yarış atları veya diğer binicilik sporları için eğitilmiş atlar...

At Nasıl Eyerlenir?

At için hiçbir şey kullanmayarak çıplak biçimde binilmesi zor...