Padok Ne Demektir?

-

Kütüphane Padok Ne Demektir?

Padok nedir? Padok ne anlama gelir? Sorularının cevabı yazımız içeriğinde bulunabilir. Padokun kelime kökeni ve kullanıldığı alanlarla ilgili detaylı bilgilerde yazıda mevcuttur.

Padok Kelimesinin Kökeni

Padok kelimesi Türkçe bir kelime değildir, kelime Türkçe bir kökten de türememiştir. Padok sözcüğü Fransızca bir kelimeden dilimize geçmiştir. Fransızca paddock kelimesinden dilimize yerleşmiştir. Kelime anlamı çayır veya etrafı çitle çevrili çimenlik alan demektir. Bizim dilimizde de asıl anlamına yakın bir anlamda kullanıldığı gibi asıl anlamından uzaklaşan bazı anlamlarda da kullanılır.

Türk Dil Kurumu tarafından yayınlanmakta olan sözlükte padok sözcüğünün anlamları açıklanmıştır.

Buna göre, padok sözcüğü; İsim olarak padok, hipodromda, yarış atlarının yedekte gezdirildikleri yer anlamında kullanılır. Padok ahıra yakın bir yerde bulunur ve etrafı çit ve ya tellerle çevrilmiştir.

Padok, otomobil yarışlarında kullanılan bir kelime olarak da karşımıza çıkar. Yine isim olarak kullanılır. Yarışlarda takımların hazırlanma ve dinlenme alanına padok denir.

Halk arasında da padok sözcüğü kullanılır. Halk arasında kurban satışı yapılan pazarlarda, hayvanların bekletildikleri alanlara padok denir.

Yedekte Gezdirmek Ne Anlama Gelir?

“Yedekte gezdirmek” boşta gezdirilen hayvanları ifade etmek için kullanılır. Daha çok binek hayvanları ve özellikle atlar için kullanılır. Yedekte gezdirmek ile kastedilen, binek hayvanının üzerine binmeden, hayvanı yularından tutarak gezdirmek, bir yerden bir yere götürmektir.

At Yarışlarında Padok

Hipodromlarda, atların yarışının seyredildiği alanlardan başka bir de padokta, atlar seyredilebilir. Padok hipodromlarda yarış atlarının yedekte gezdirildiği alanlardır. At yarışları başlamadan önce, yarışmaya katılacak atlar, yarış öncesi padokta gezdirilir. Koşacak olan atlar, yarıştan önce izleyiciler ve yarış severler tarafından padokta görülebilir . Yarışacak atlar gezinti yaptıkları bu alanda seyredilebilir.

Padok, sadece atların gezdirildiği alanlar değildir. Padokta, atlarla beraber, atların jokeyleri de görülebilir. Yarışmaya katılacak atlar, yarış öncesi bakıcıları tarafından kendilerine ayrılan bu özel alanda gezdirilirken, jokeylerde at sahipleri ve antrenörlerle, yarış öncesi görüşmelerini yapar. Bundan sonra jokey, yarışa katılacak ata binerek alandan ayrılır ve yarış vaziyeti alır.

Padok, yarış severler ve izleyiciler için adeta bir seyir alanıdır. Padok atlar açısından adeta bir podyumdur.

Hayvanların da insanlar gibi farklı karakter özellikleri ve duyguları vardır. Özellikle konu at yarışı olduğunda, atların psikolojisinin, yarış sonuçlarını etkilediği bilinir. Atlar, yarıştan önce yedekte gezdirildikleri alanda seyredilerek, yarıştan önce atın durumu hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Atlar bulundukları alandan ya da çevrelerinde ki insanlar, hayvanlar gibi canlılardan hoşlanmadıklarında, bu durum atın davranışlarını ve performansını etkiler. Hayvan, bulunduğu yerden hoşlanmıyorsa, padokta huysuz bir at olarak görünebilir.

Atlar bakıcıları, sahipleri ya da jokeyleri tarafından değerlendirilerek padokta gezdirilmeyebilir. Yani atların yarış öncesi padokta gezdirilmeleri gibi bir zorunluluk yoktur.

Ancak at sahipleri ya da antrenörler tarafından genellikle, yarış severlerin atları görmeleri, izlemeleri için veya televizyon ekranlarından canlı yayınlanan yarışlarda, kısa bir süre için de olsa atın ekran başında bulunan yarış severler ve izleyiciler tarafından görülmesi için, yarışacak atlar, padokta binicisiz gezdirilir.

Otomobil Yarışlarında Padok

Otomobil yarışlarında padok sözcüğü yarışmaya katılacak takımların hazırlandıkları ve dinlendikleri alana verilen isimdir.

Her yarış pistinde yer alan bu özel bölümde, takımlar, takımlara ait araçlar, motor ve lastik üreticilerine ait araçlar, özel amaçlı karavanlar ve basın yayın kuruluşlarına ait araçlar yer alır. Padok alanları otomobil yarışmalarında yarışmalarla ilgili çeşitli stantların da kuruldukları alanlardır.

Hayvan Pazarlarında Padok

Padok, hayvan pazarlarında, kurbanlık hayvan satılan yerlerde, hayvanların bekletildiği alan için de kullanılır. Etrafı çitlerle çevrili bu alanlarda, hayvanlar satış için sergilenir.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz!
Lütfen adınızı yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Takibe Takip

117BeğenenlerBeğen
2,432TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
45TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

En Yeni Konular

Çingene Atı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Dünya üzerinde bilinen onlarca at türleri bulunuyor. Eski tarihten beri atlar çok önemli bir yer alarak günümüze kadar gelerek...

Devasa Bir At Heykeli: The Kelpies

Bir tarihi ne efsaneye dönüştürür ve bir heykele ne anlam katar? Heykelin adı mıdır, başarılı tasarımı mıdır veya gerçekten...

Padok Ne Demektir?

Padok nedir? Padok ne anlama gelir? Sorularının cevabı yazımız içeriğinde bulunabilir. Padokun kelime kökeni ve kullanıldığı alanlarla ilgili detaylı...

Aygır Ne Demektir?

Türkiye'de at yarışı ve bu sporun televizyon üzerinden takibi çok yaygındır. At yarışlarına olan ilgi ve bahis tutkunluğu on...

At Sütünün Faydaları Nelerdir?

İnek, keçi, manda, koyun sütünün faydaları herkes tarafından bilinmektedir. Aynı zamanda tüketilebilir hayvansal gıda olarak bilinen süt çeşitleri de...

At Nasıl Eyerlenir?

At için hiçbir şey kullanmayarak çıplak biçimde binilmesi zor ve imkânsız gibidir. Bu yüzden eskiden insanlar ata daha rahat...

Mutlaka Okumalısın!

Hazreti Ali’nin Atı: Düldül – Düldül Kimin Atı? – Düldül Atı

Düldül, 627 yılında Mısır hükümdarı Mukavkıs tarafından Hazreti Peygamber'e...

Bir Atın Hamile Olduğunu Nasıl Anlayabilirsiniz?

Atlarda hamilelik ilk aylarda belirlenemeyebilir. Özellikle atların 11-12 ay...