Kısrak At Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

-

Kütüphane Kısrak At Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Hayvanlar âleminin en asil varlıklarından biri olan atlar, insanlığın hizmetine sunulmuş değerli canlılardır. Memeli canlı türlerinden biri olan atlar hakkında genel bir bilgi sahibi olmak istendiğinde dişi veya erkek atlara ne isim verildiğini de merak edebiliriz. Bu durumda da aygır ve kısrak nedir sorusu akıllara gelmektedir. Kısrak ismi İngilizceden çevrilerek dilimize yerleşmiş bir isimdir ve çoğu zaman üç yaşından büyük dişi atlara kısrak denmektedir.

Erkeğine aygır, dişisine de kısrak denen atlar; gerek duygusallıkları, gerek sadakat ile yüzyıllardır insanlara yarenlik ederken, güçlü, heybetli ve muhteşem görüntüleri ile de büyülerler.

Doğum yaparak üreyebilen atların gebelikleri 11 ay civarında sürer ve tek yavru dünyaya getirirler. Yavrulara da tay denmektedir. Ömürleri yaklaşık 25 yıl kadardır ve genetik özellikleri de göz önüne alınarak çeşitli amaçlarla insanlara hizmet ederler.

Tarihten bu yana çeşitli medeniyetlerin birbirleriyle olan savaşlarında bile aktif rol oynayan ve çeşitli avantajlar sağlayan atlar, günümüzde de çok çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır.

Saatte 60-70 km koşabilme özelliğine sahip olduklarından, arabaların icadından önce ulaşım, ticaret ve yük taşıma işlerinde kullanılmışlardır. Günümüzde de birçok köy ve kasabada çeşitli işlerde kullanıldığı gibi; şehirlerde de yarışlarda, polis teşkilatının asayiş işlerinde veya birçok insanın hobi amaçlı olarak at binme eğitimi almasında kullanılmaktadır.

Popüler At ırkları

Atseverlerle yapılan araştırmalar sonucunda 10 farklı popüler at ırkı ortaya çıkmıştır. Bunlar; Arap atı, Safkan at, Morgan atı, Çeyrek at, Fresian at, Benekli at, Mustang at, Appaloosa at, Shetland Midilli atı ve Çingene atı’dır. Bu at türleri dünyaca ünlü olmakla birlikte, en pahalı atlar kategorisinde yer alan gözde atlardır.

Arap Atları

Dünyada ünü en yaygın olan ve insanlar tarafından en çok bilinen at türüdür. En eski ırklar arasında yer alır. Dayanıklılık ve hız açısından oldukça üstün özeliklere sahip olan bu atlar yüksek fiyatlarla satılmaktadır.

Safkan Atlar

Uzun boyları, ince ve atletik yapıları ile diğer türlerden ayırt edilirler. Özellikle de yarışlarda kullanılmak üzere sıklıkla tercih edilmektedir. Dünyanın en iyi atları kategorisinde bulunur ve herkes tarafından tanınırlar.

Morgan Atlar

Amerika’da geliştirilmiş olan ve en eski ırklardan bir tanesi olan Morgan atları, güçlü yapıları ile dikkat çekerken, özellikle ağır yük taşımada kullanılmıştır. Önemli at türlerinden biridir.

Çeyrek At

Diğer ırklardan oluşan rakiplerini çeyrek mil geride bırakması sebebiyle kendisine Çeyrek at olarak isim takılmıştır ve hızıyla ünlüdür. Kısa mesafelerde üstün bir hız sağlayan Çeyrek atlar, Amerika’ da fazlasıyla popüler bir at türüdür. Amerika’da özellikle yarışlarda, rodeolarda ve çiftliklerde aktif olarak kullanılırlar.

Fresian Atları

Hollanda’nın meşhur bir at türüdür. Savaşlarda kullanılan oldukça güçlü, çevik ve çok pahalı bir at olarak bilinir.

Benekli At

Amerikan bir at türüdür ve gücü nedeniyle meşhurdur. Hatırı sayılır oranda yüksek fiyatlarla satışa sunulduğundan pahalı bir at olarak bilinmektedir.

Mustang Atlar

Orjinal Mustang atlar, İspanyollara aitti ve çoğunlukla vahşi yapılıydılar. Günümüzde bulunan Mustang atlar ise, genetik olarak Çeyrek Mil türü ile Birleşik Krallık Suvari atının karışımından meydana gelmektedir.

Appaloosa Atlar

Dünya genelinde çok az sayıda Appaloosa atı bulunduğundan ve farklı bir genetiğe sahip olduğundan dolayı ünlenmiş bir türdür. Genellikle Amerika’ da bulunan bu atlar, avcılıkta, binicilikte veya engel atlama gibi alanlarda kullanılabilmektedir.

Shetland Midilli Atları

Küçük bir at türü olan Shetland Midilli atları aynı zamanda şirin ve güzel görüntüleri sebebiyle çok sevilen ve tutulan pahalı bir at türüdür.

Çingene Atı

Bir diğer ismi Çingene Koçanı olan bu at türü, Britanya Adaları’nda yaşamaktadır. Güçlü yapıları sebebiyle arabaları çok iyi bir şekilde çekerek hizmet ettiğinden dolayı çingeneler tarafından yetiştirilmişlerdir.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz!
Lütfen adınızı yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Takibe Takip

117BeğenenlerBeğen
2,432TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
45TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

En Yeni Konular

Çingene Atı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Dünya üzerinde bilinen onlarca at türleri bulunuyor. Eski tarihten beri atlar çok önemli bir yer alarak günümüze kadar gelerek...

Devasa Bir At Heykeli: The Kelpies

Bir tarihi ne efsaneye dönüştürür ve bir heykele ne anlam katar? Heykelin adı mıdır, başarılı tasarımı mıdır veya gerçekten...

Padok Ne Demektir?

Padok nedir? Padok ne anlama gelir? Sorularının cevabı yazımız içeriğinde bulunabilir. Padokun kelime kökeni ve kullanıldığı alanlarla ilgili detaylı...

Aygır Ne Demektir?

Türkiye'de at yarışı ve bu sporun televizyon üzerinden takibi çok yaygındır. At yarışlarına olan ilgi ve bahis tutkunluğu on...

At Sütünün Faydaları Nelerdir?

İnek, keçi, manda, koyun sütünün faydaları herkes tarafından bilinmektedir. Aynı zamanda tüketilebilir hayvansal gıda olarak bilinen süt çeşitleri de...

At Nasıl Eyerlenir?

At için hiçbir şey kullanmayarak çıplak biçimde binilmesi zor ve imkânsız gibidir. Bu yüzden eskiden insanlar ata daha rahat...

Mutlaka Okumalısın!

Atın Yavrusuna Ne Denir?

Ot obur ve memeli hayvanlar gurubunda yer alan at,...

Tımar Nedir? Atınızın Günlük Bakımını İhmal Etmeyin!

Tımar atın vücudundan yabancı maddeleri temizleme işlemine denir. Atlar...