-

Kütüphane Binicilik Sporu Branşları Nelerdir?

Binicilik Sporu Branşları Nelerdir?

Binicilik branşları Uluslararası Binicilik Federasyonu (FEI) tarafından Engel Atlama(Jumping), Dresaj/At Terbiyesi (Dressage), 3 Günlük Yarışma (Eventing), Atlı Dayanıklılık (Endurance), Voltij/Atlı Jimnastik (Voulting), Atlı Arabacılık (Driving), ve Kovboy Binişi (Reining) olarak belirlenmiştir.

Geleneksel Atlı Spor Dalları

Bunların dışında FEI tarafından uluslararası branş olarak belirlenmemiş fakat kültürel spor ve yarışmalar da vardır. Ülkemizde atlı cirit, atlı okçuluk, rahvan ve atlı kızak yarışları da Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından belirlenen atlı spor dallarıdır.

İlginizi Çekebilir  Cirit Oyunu Nedir? - Nasıl Oynanır?

İlginizi Çekebilir  Gökbörü Nedir?

Engel Atlama

Engel Atlama, binici ve atın 10 – 13 arasında çeşitli engellerden oluşan parkuru hata yapmadan bitirmeye çalıştığı bir atlı spordur. Engel atlama, Uluslararası Binicilik Federasyonu (FEI) tarafından resmi disiplin olarak kabul ettiği ve olimpiyatlarda da yarışılan bir spor dalıdır. At ve binicinin uyumu, binicinin dengesi, atın eğitimi ve becerisi çok önemlidir. Yarışma sırasında, engele çarpmak ve devirmek, atın engeli atlamayı reddetmesi ile parkuru bitirme süresi sıralamayı etkileyen faktörlerdir. ,

At Terbiyesi/Dresaj ve Engelli At Terbiyesi

Biniciliğe ilk başlangıç olan at terbiyesi, at eğitiminin ve at ile binicinin uyumunun en üst noktasıdır. At terbiyesi, günümüzde Olimpiyatlarda yarışılan atlı sporlardan birisidir. Hareketleri yaparken referans alınan noktaların bulunduğu, 20×60 metrelik bir manejde müsabakalar yapılır. FEI tarafından belirlenen at terbiyesi kuralları çerçevesince yarışmalar yapılır.

3 Günlük Yarışma

Dresaj, Arazi parkuru ve engel atlama parkurunda 3 günde tamamlanan bir atlı spor dalıdır. İlk gün at terbiyesi, ikinci gün arazide engel atlama parkuru, hız ve dayanıklılık, üçüncü gün ise engel atlama yarışmaları yapılır.

Atlı Dayanıklılık

Atlı dayanıklılık, bir çok yerde endurans (ing. endurance) olarak da bilinir. Yarışmada atın dayanıklılığı ve hızı önemlidir. Ortalama 40 kilometre de bir zorunlu sağlık kontrolü yapılır. Binicilerin yarışta hangi yürüyüş şeklinde gittiğinin bir önemi yoktur.

Voltij (Atlı Jimnastik)

Binicilerin bireysel ya da takım olarak yarışabildiği atlı jimnastik (voltij) atın üzerinde özel bir eyerle (voltij eyeri) yapılan denge hareketlerinden oluşan bir yarışmadır. Hareketler 15 mt. çapında çılbır (lonj) yapan at üzerinde yapılır.

Atlı Araba Yarışları

Atlı araba yarışları en eski atlı spor dalı olarak kabul edilir. Biniciler tek, çift veya dört at tarafından çekilen arabalarla yarışır.

Kovboy Binişi

Eski zamanlarda Amerika kıtasında sığır sürülerini çevirmek için idare etmek için kovboyların yaptığı hareketler bu spor dalının temelini oluşturur. Çoğunlukla Amerika ve Kanada’da yapılan müsabakalarda 6 yaş ve üzeri atlar atletik yapıları ve manevra kabiliyetleriyle yarışmaktadır.

Olimpiyatlarda Binicilik Sporu

Olimpiyatlarda sadece engel atlama, dresaj/at terbiyesi ve 3 günlük yarışma branşlarında bireysel ve takım olarak yarışmalar yapılmaktadır.

Yusuf Sarıkaya
Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

En Yeni Yazılar

Coloradolu Sanatçı Dalgaların Kıyıya Taşıdığı Odunlardan İnanılmaz At Heykelleri Yapıyor

Monte Michener, yıllardır dalgaların karaya attığı odunlardan inanılmaz at heykelleri yapan Coloradolu bir sanatçı. Michener, Minnesota'da etrafında her zaman atların...

Ata Binmenin En İyi Terapi Olmasının 7 Nedeni

Kötü bir günün sonunda bir atın sırtına atladıysanız, o zaman uzun bir gezintinin o kötü günü nasıl tersine çevirebileceğini...

Sağlıklı At Beslemenin 16 Altın Kuralı

Az ve sık besleyin. Çünkü atın cüssesine oranla oldukça küçük bir midesi vardır. Konsantre yemleri (tercihen saman veya diğer...

Atın Ölümü Arpadan Olsun Ne Demek?

Kültürümüzde geniş bir yere sahip olan at ile ilgili, pek çok deyim ve atasözü vardır. Atın ölümü arpadan olsun...
 
Binicilik Okulu
Herkese Açık grup · 23 üye
Gruba Katıl
Atlar hakkında bilgiler, binicilik eğitimleri, at resimleri ve fotoğrafları ile ilgili paylaşımlar bulabileceğiniz Türkiye'nin en büyük at ve binicili...
 

Önemli Yazılar

Coloradolu Sanatçı Dalgaların Kıyıya Taşıdığı Odunlardan İnanılmaz At Heykelleri Yapıyor

Monte Michener, yıllardır dalgaların karaya attığı odunlardan inanılmaz at...

Ata Binmenin En İyi Terapi Olmasının 7 Nedeni

Kötü bir günün sonunda bir atın sırtına atladıysanız, o...

En Yeni At Resimleri

Sıradışı Bir At Resimleri Sergisi

Atları sıradışı bir şekilde resmeden 22 yaşında Ukraynalı ressam...

Atınızla Beraber Yaşamak İsteyeceğiniz 13 Lüks Ahır

Bu lüks at ahırları zarif, havadar ve o kadar...

Bunları mı Aramıştınız?Benzer İçerikler
Arama Sonuçlarınıza Göre Oluşturuldu