At Nasıl Eyerlenir?

-

Kütüphane At Nasıl Eyerlenir?

At için hiçbir şey kullanmayarak çıplak biçimde binilmesi zor ve imkânsız gibidir. Bu yüzden eskiden insanlar ata daha rahat şekilde binip kullanmak ve binmiş olduğu attan düşmemek adına eyeri icat etmişlerdir. Öyleyse eyer nedir ve At Nasıl Eyerlenir?

At Üstüne Konulan Eyer Nedir?

Eyer atın sırt kısmına konulan küçük bir oturaktır. Ata binen kişi bu sayede atı daha rahat bir şekilde kontrol edebilmektedir. Bununla birlikte atın ürkmesiyle bile kolay bir şekilde biniciler düşmezler. Eğer doğru bir şekilde takılmazsa attan çok kolay bir şekilde düşerek sakatlanma ihtimali yüksek olacaktır.

Eyerler Doğru Şekilde Nasıl Takılır?

Mutlaka at için eyer nasıl yapılır bilinmesi gerekir. Atın üstüne koymak için eyerleri iki ucundan birden tutarak atın ön bacaklarına yakın olacak şekilde sırtına atılmalıdır. Bu esnada tabii ki atın sırtını acıtmamak adına eyeri iki ucundan tutup atın sırtına koymanız önem gösteriyor. Çünkü atın canı yandığı vakit huysuzlaşabilir. Böyle olduğunda takmak biraz zorlaşacaktır.

Atın Sırtına Tam Oturtmalısınız

Eyeri takarken at kolonların sıkılması esnasında gıdıklanabilir. Bu nedenle tepki göstererek huysuzlaşabilir. İlk safhada kolonları çok sıkmayarak atla birlikte birkaç tur attıktan sonra sıkmak daha sağlıklı olacaktır.

Eyerde bulunan uzun kolonu atın alt kısmından geçirip diğer tarafta bulunan bağlama yerlerine bağlamanız gerekir. Kolonları bağlama esnasında eyerin düşmemesine oldukça dikkat etmelisiniz. Kolonlar ne kadar sıkı bağlanırsa eyerler o kadar sabitlenmiş olacaktır. Bu sayede düşme riski azalacaktır.

At İçin Hangi Eyerin Kullanılacağı Bilinmeli

En önemli olan konudan bir tanesi ata hangi eyeri kullanılması gerektiğini bilmektir. Atlarla birlikte yapacağınız her aktiviteye göre farklı eyerler bulunmaktadır. Yapılacak olan aktiviteye göre doğru olanı seçmek sizi ve atı daha az yoracaktır. Ayrıca doğru seçim sakatlanmamanızı da önleyecektir.

Aktiviteye Göre Hangi Eyerler Bulunur?

Aktiviteler için tasarlanmış olan eyer ne demek ve çeşitleri nelerdir?

Atlama Eyeri: Atlama aktivitelerinde kullanılmak için üretilen çeşittir.

Dresaj Eyeri: Eğer engelli bir aktivite yapılacaksa bu seçenek kullanılmalıdır. Derin bir eğer olduğundan engellerden geçme esnasında düşmeyi engeller.

Vessen Eyeri: Bu tarzda olanlar sadece araziye gitmek adına kullanılan çeşitlerdir.

Doğru olarak seçilmiş ve doğru olarak takılmış olan eyerler ile güvenli bir şekilde at sürebilirsiniz.

Eyerlemeden Önce Yapılması Gerekenler

Atı eyerlemeden önce keçeden üretilmiş belleme sırtına konulur. Bu işlem hayvanın sırt kısmında yara açılmasına karşı koruyucu olacaktır. Ardından üzerine eyerlerin konması ile kolanlar bağlanır. Arkaya ve öne kaçmaması adına boyundan ve kuyruk kısmının altından kayış geçirilir. İyi şekilde yapılmış eyerleme işlemi sırt kısmına iyi bir şekilde oturacağından hayvana sıkıntı vermez. Böylece binici de üstüne rahat şekilde oturur.

Eyerler Kaç Parçadan Oluşur?

Birçok çeşidi bulunan eyerler genelde, çatısı, kaşı ve takımı parçalarından oluşmaktadır. Eyerin çatısı iskelet yapısını oluşturur ve kafes biçiminde olarak tahtadan üretilir. Eyerin arka ve önünde binenin öne veya arkaya kaymaması adına yapılan çıkıntılı bölüm ise eyerin kaşı olmaktadır.

 • Üzengi kayışı
 • Üzengi
 • Göğüslük
 • Kuskun
 • Dizgin
 • Başlık

Eyerle beraber takım oluşturmaktadır.

Eyerin Türleri Nelerdir?

Kullanılan eyerlerin türleri şunlardan oluşmaktadır:

 • Çerkez eyerleri
 • Osmanlı eyerleri
 • Kırgız Eyerleri
 • Kazak Eyerleri
 • Başı Bozuk Osmanlı Eyerleri
 • Palan Eyerleri
 • Semer eyerleri
 • Kürtün eyerleri

Bu tip eğerler çok eskilerden günümüze kadar gelmiş, savaşlarda, eğitimlerde ve çeşitli faaliyetlerde kullanılmıştır. En iyi eğerler Osmanlı Devleti zamanında ortaya çıkmış ve tüm dünyaya yayılmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz!
Lütfen adınızı yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Takibe Takip

117BeğenenlerBeğen
2,432TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
45TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

En Yeni Konular

Çingene Atı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Dünya üzerinde bilinen onlarca at türleri bulunuyor. Eski tarihten beri atlar çok önemli bir yer alarak günümüze kadar gelerek...

Devasa Bir At Heykeli: The Kelpies

Bir tarihi ne efsaneye dönüştürür ve bir heykele ne anlam katar? Heykelin adı mıdır, başarılı tasarımı mıdır veya gerçekten...

Padok Ne Demektir?

Padok nedir? Padok ne anlama gelir? Sorularının cevabı yazımız içeriğinde bulunabilir. Padokun kelime kökeni ve kullanıldığı alanlarla ilgili detaylı...

Aygır Ne Demektir?

Türkiye'de at yarışı ve bu sporun televizyon üzerinden takibi çok yaygındır. At yarışlarına olan ilgi ve bahis tutkunluğu on...

At Sütünün Faydaları Nelerdir?

İnek, keçi, manda, koyun sütünün faydaları herkes tarafından bilinmektedir. Aynı zamanda tüketilebilir hayvansal gıda olarak bilinen süt çeşitleri de...

At Nasıl Eyerlenir?

At için hiçbir şey kullanmayarak çıplak biçimde binilmesi zor ve imkânsız gibidir. Bu yüzden eskiden insanlar ata daha rahat...

Mutlaka Okumalısın!

Biniciliğe Yeni Başlayanlar İçin At Donatım Malzemeleri

At malzemeleri alım aşamasına geldiyseniz ve biniciliğe yeni başlayanlar...

Asil Dostumuz Atların Türk Kültüründeki Yeri ve Önemi

Türklerin atları ne kadar sevdiğini biliriz. Tarihten günümüze Türk...