Atlarla İlgili Çekilmiş 10 Başarılı Film

-

hayAT Atlarla İlgili Çekilmiş 10 Başarılı Film

At severler için harika filmler bulmak kolaydır. Sizler için atların eğitimi ve kullanımıyla ilgili, at ve insan arasındaki bağı yansıtan macera dolu bir liste hazırlamaya çalıştık. Listemizde en sevilen klasikler, aksiyon filmleri, at yarışı filmleri ve atlarla ilgili çizgi filmler yer almaktadır.

Naçizane tavsiyemiz eğer at binmeye başladıysanız, atların ne denli hassas canlılar olduğunu anlamak için, bir an evvel listemizden bir film izlemeniz.

Savaş Atı – War Horse

İngiltere kırsalı ve Avrupa’da geçen film, I. Dünya Savaşı sırasında Jeremy Irvine’ın canlandırdığı Albert’ın ve onun çok sevdiği atı Joey’in öyküsünü anlatıyor. Evcilleştirip eğittiği atının satılıp, savaşta sipere gönderilmesi iki dostu ayırsa da, yaşadıkları olaylar pek çok hayatı değiştirecek epik bir maceraya dönüşecektir. Arka planda savaşın olduğu bu dostluk öyküsü, aslında serüven dolu uzun bir yol filmi…

IMDB Puanı: 7.2 

Zafer Yolu – Seabiscuit

Film, ruhu yaralı genç bir jokey olan Johnny Red Pollard, her şeyini kaybeden eski milyoner Charle Howard ve şehir yaşamına uyum sağlamaya çalışan, eski dünyası tarihe karışmak üzere olan kovboy Tom Smith’in hikayesini anlatıyor. Bu üç insan, birbirlerini at yarışları sayesinde bulur ve efsane yarış atı sayesinde yeniden umudu keşfederler. Umudun adı Seabiscuit’tir. Bu muhteşem at, onları ve ülkesini eşsiz bir koşuya çıkartmaya hazır beklemektedir. Yönetmen Gary Ross’un perdeye aktardığı bu duygu yüklü film gerçek hikayeden alıntıdır.

Kara Rüzgar – The Black Stallion

Atlarla ilgili tüm zamanların en iyi çocuk kitaplarından biri Walter Farley tarafından yazılan The Black Stallion 1979’da, yayınlanmasından beş yıl sonra, beyaz perdeye aktarıldı. Hikaye, okyanusta seyreden bir geminin batması sonucu kurtulan bir Arap atıyla çocuğun adada başlayan arkadaşlıklarını konu alıyor.

IMDB Puanı: 7,4

Atlara Fısıldayan Adam – The Horse Whisperer

14 yaşındaki kızı Grace’in, çok sevdiği atının sırtındayken kaza geçirmesi üzerine, bir dergi editörü olan annesi Annie, kızının kaderinin atıyla ayrılamaz biçimde bağlantılı olduğunu fark eder ve Atlara Fısıldayan Adamlar olarak bilinen sorunlu atları tedavi etmeleriyle tanınan at uzmanı seyislerden birini bulabilmek amacıyla bir kampanya düzenler.

Sonunda Tom Booker (Robert Redford) adlı bir seyisin Montana’da bu işi yaptığını ve çalışmalarıyla adeta efsaneleştiğini öğrenir. Bunun üzerine kızı Grace ile Pilgrim adlı atını yanına aldığı gibi karavanıyla Montana’ya doğru yola çıkar.

Tom Booker, bu kaza sonucunda darmadağın olan hayatları kurtarmak için çaba gösterirken şefkatli at bakıcısıyla kızın annesi arasında sevgi çiçekleri filizlenmeye başlayacak ve bunun sonucunda hem harika hem de trajik sonuçlara yol açacak bir aşk doğacaktır.

Şampiyon – Secretariat

Gerçek bir hikayeden beyaz perdeye aktarılan film Büyük Buhran sırasında Amerika’da efsane olan yarış atı Secretariat’ı ölümsüzleştiriliyor. Secretariat tüm zamanların en başarılı safkan yarış atlarından biri olarak bilinmeye devam ediyor.

IMDB Puanı: 7,2

Özgür Ruh – Spirit: Stallion Of The Cimarron

Spirit, ismiyle müsemma, özgür ruhunun peşinden giden vahşi bir attır. Vahşi Batı’ya doğru hür bir yolculuğa çıkmıştır. Burada Rain isimli, güzeller güzeli ve renkli bir kısrak ile karşı karşıya gelir ve ona hemen aşık olur. Kısa süre sonra kendi yetenekleri tüm Vahşi Batı’ya yayılır ve bu coğrafyada çok kısa bir zaman diliminde bir efsane haline gelir. Vahşi Batı sakinlerinin dilinden, Spirit’in kahramanlık hikayeleri dökülmektedir.

Hidalgo

Bir gün oldukça zengin bir Arap şeyhi, bir Amerikalı’yı ve onun müthiş atı Hidelgo’yu yarışa davet eder ve büyük bir iddiaya girişir. Artık dünyanın en korkunç yarışlarından birinde bir Amerikalı ve tek amacı hayatta kalmak olan atı da vardır. Ancak Hidalgo, hafife alınacak bir at değildir.

IMDB Puanı: 6,7

National Velvet

Küçük bir kız, sahip olduğu atı, ünlü Grand National yarışına sokmak ister. 12 yaşındaki haliyle izleyeceğimiz Liz Taylor’ın unutulmaz bir oyun sergilediği Yarış Aşkı, Enid Bagnold’un aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Fakat bu film hakkında bir bilgi karmaşası var. Türkçe’ye imdb’de tatlı yalan, başka platformlarda ise yarış aşkı ve yuvarlak büyük yarış gibi farklı isimlerle çevrilmiştir.

IMDB Puanı: 7,4

Buck

Şiddete başvurmamanın gücünün anlatıldığı hikayede, usta at eğitmeni Buck Brannaman atları ehlileştirmek ve onların insani benzerliklerini teşvik etmek için saygı ve güven ilkelerini kullanır.

Hayalperest – Dreamer

Ben Crane, bir zamanların harika at terbiyecisidir. Sonya, bir kırık bacak yüzünden geleceği aniden yok olan harika bir attır. Aynı zamanda Benin patronu da olan sahibi tarafından ölü olarak kabul edilen Sonya, Bene işten çıkarılma tazminatı olarak verilir. Tereddütsüz bir inanç ve Benin küçük kızı Calein azmi sayesinde, bu iki hasar görmüş ruh, görünüşte imkansız bir amaç için bir araya geleceklerdir: At Besleyicileri Yarışı koşusunu kazanmak

IMDB Puanı: 6,9

Binicilik Okulu İyi Seyirler Diler.

Yusuf Sarıkaya
Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz!
Lütfen adınızı yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Takibe Takip

106BeğenenlerBeğen
2,290TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
42TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

En Yeni Konular

Atlarda Dejeneratif Eklem Hastalığı

Dejeneratif eklem hastalığı türü yarış atları ve diğer kategoride bulunan performans atlarında sıkça karşılaşılan durumlardan biridir. Çeşitli nedenlere bağlı...

Atlara Nasıl Kilo Aldırılır?

Atlar farklı nedenlerden kilo verebilir. Kilo kaybı farklı nedenlerden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Kış aylarında genellikle birçok at kilo...

Şanlıurfa’da Sertifikalı Atlı Terapi Antrenörü Eğitimi

Atlı Terapi Binicilik Antrenörü I. ve II. Kademe Sertifika Programı Harran Üniversitesi Atçılık ve Antrenörlük bölümü tarafından Şanlıurfa'da Atlı Terapi...

Endülüs Atı

Endülüs atı aslında İber Yarımadası'ndan geldi ve dünyanın en ünlü olduğu yer olan Andalucia eyaletinin adını aldı. Eski bir...

Friesian Atı

Avrupa'nın en eski at ırklarından biri olan Friesian Atı, Hollanda kıyılarında bulunan Friesland adasında yetiştirildi. Irkın, aynı zamanda ilkel...

Amerikan Quarter Atı (Çeyrek At)

Amerika’nın en eski ve en popüler at ırklarından biri olan Amerikan Quarter Atı, ülkenin tarihiyle beraber geliştirilmiştir. 17. yüzyılda...

Mutlaka Okumalısın!

Atlarla İlgili Çekilmiş 10 Başarılı Film

At severler için harika filmler bulmak kolaydır. Sizler için...

Dekorasyon: At Nalı ile Yapabileceğiniz Dekoratif Süs Eşyaları

İnsanların en sadık dostu, en duygusal yaratıkları olan atlar...