Atlarla İlgili Çekilmiş 10 Başarılı Film

-

hayAT Atlarla İlgili Çekilmiş 10 Başarılı Film

At severler için harika filmler bulmak kolaydır. Sizler için atların eğitimi ve kullanımıyla ilgili, at ve insan arasındaki bağı yansıtan macera dolu bir liste hazırlamaya çalıştık. Listemizde en sevilen klasikler, aksiyon filmleri, at yarışı filmleri ve atlarla ilgili çizgi filmler yer almaktadır.

Naçizane tavsiyemiz eğer at binmeye başladıysanız, atların ne denli hassas canlılar olduğunu anlamak için, bir an evvel listemizden bir film izlemeniz.

Savaş Atı – War Horse

İngiltere kırsalı ve Avrupa’da geçen film, I. Dünya Savaşı sırasında Jeremy Irvine’ın canlandırdığı Albert’ın ve onun çok sevdiği atı Joey’in öyküsünü anlatıyor. Evcilleştirip eğittiği atının satılıp, savaşta sipere gönderilmesi iki dostu ayırsa da, yaşadıkları olaylar pek çok hayatı değiştirecek epik bir maceraya dönüşecektir. Arka planda savaşın olduğu bu dostluk öyküsü, aslında serüven dolu uzun bir yol filmi…

IMDB Puanı: 7.2 

Zafer Yolu – Seabiscuit

Film, ruhu yaralı genç bir jokey olan Johnny Red Pollard, her şeyini kaybeden eski milyoner Charle Howard ve şehir yaşamına uyum sağlamaya çalışan, eski dünyası tarihe karışmak üzere olan kovboy Tom Smith’in hikayesini anlatıyor. Bu üç insan, birbirlerini at yarışları sayesinde bulur ve efsane yarış atı sayesinde yeniden umudu keşfederler. Umudun adı Seabiscuit’tir. Bu muhteşem at, onları ve ülkesini eşsiz bir koşuya çıkartmaya hazır beklemektedir. Yönetmen Gary Ross’un perdeye aktardığı bu duygu yüklü film gerçek hikayeden alıntıdır.

Kara Rüzgar – The Black Stallion

Atlarla ilgili tüm zamanların en iyi çocuk kitaplarından biri Walter Farley tarafından yazılan The Black Stallion 1979’da, yayınlanmasından beş yıl sonra, beyaz perdeye aktarıldı. Hikaye, okyanusta seyreden bir geminin batması sonucu kurtulan bir Arap atıyla çocuğun adada başlayan arkadaşlıklarını konu alıyor.

İlginizi Çekebilir  Dekorasyon: At Nalı ile Yapabileceğiniz Dekoratif Süs Eşyaları
İlginizi Çekebilir  Muhteşem Fotoğraflar: Atları aşağıdan görmeye alışkınız ama bu kadar da değil!

IMDB Puanı: 7,4

Atlara Fısıldayan Adam – The Horse Whisperer

14 yaşındaki kızı Grace’in, çok sevdiği atının sırtındayken kaza geçirmesi üzerine, bir dergi editörü olan annesi Annie, kızının kaderinin atıyla ayrılamaz biçimde bağlantılı olduğunu fark eder ve Atlara Fısıldayan Adamlar olarak bilinen sorunlu atları tedavi etmeleriyle tanınan at uzmanı seyislerden birini bulabilmek amacıyla bir kampanya düzenler.

Sonunda Tom Booker (Robert Redford) adlı bir seyisin Montana’da bu işi yaptığını ve çalışmalarıyla adeta efsaneleştiğini öğrenir. Bunun üzerine kızı Grace ile Pilgrim adlı atını yanına aldığı gibi karavanıyla Montana’ya doğru yola çıkar.

Tom Booker, bu kaza sonucunda darmadağın olan hayatları kurtarmak için çaba gösterirken şefkatli at bakıcısıyla kızın annesi arasında sevgi çiçekleri filizlenmeye başlayacak ve bunun sonucunda hem harika hem de trajik sonuçlara yol açacak bir aşk doğacaktır.

Şampiyon – Secretariat

Gerçek bir hikayeden beyaz perdeye aktarılan film Büyük Buhran sırasında Amerika’da efsane olan yarış atı Secretariat’ı ölümsüzleştiriliyor. Secretariat tüm zamanların en başarılı safkan yarış atlarından biri olarak bilinmeye devam ediyor.

IMDB Puanı: 7,2

İlginizi Çekebilir  Muhteşem Fotoğraflar: Atları aşağıdan görmeye alışkınız ama bu kadar da değil!

Özgür Ruh – Spirit: Stallion Of The Cimarron

Spirit, ismiyle müsemma, özgür ruhunun peşinden giden vahşi bir attır. Vahşi Batı’ya doğru hür bir yolculuğa çıkmıştır. Burada Rain isimli, güzeller güzeli ve renkli bir kısrak ile karşı karşıya gelir ve ona hemen aşık olur. Kısa süre sonra kendi yetenekleri tüm Vahşi Batı’ya yayılır ve bu coğrafyada çok kısa bir zaman diliminde bir efsane haline gelir. Vahşi Batı sakinlerinin dilinden, Spirit’in kahramanlık hikayeleri dökülmektedir.

Hidalgo

Bir gün oldukça zengin bir Arap şeyhi, bir Amerikalı’yı ve onun müthiş atı Hidelgo’yu yarışa davet eder ve büyük bir iddiaya girişir. Artık dünyanın en korkunç yarışlarından birinde bir Amerikalı ve tek amacı hayatta kalmak olan atı da vardır. Ancak Hidalgo, hafife alınacak bir at değildir.

İlginizi Çekebilir  Sıradışı Bir At Resimleri Sergisi

IMDB Puanı: 6,7

National Velvet

IMDB Puanı: 7,4

Buck

Şiddete başvurmamanın gücünün anlatıldığı hikayede, usta at eğitmeni Buck Brannaman atları ehlileştirmek ve onların insani benzerliklerini teşvik etmek için saygı ve güven ilkelerini kullanır.

Hayalperest – Dreamer

Ben Crane, bir zamanların harika at terbiyecisidir. Sonya, bir kırık bacak yüzünden geleceği aniden yok olan harika bir attır. Aynı zamanda Benin patronu da olan sahibi tarafından ölü olarak kabul edilen Sonya, Bene işten çıkarılma tazminatı olarak verilir. Tereddütsüz bir inanç ve Benin küçük kızı Calein azmi sayesinde, bu iki hasar görmüş ruh, görünüşte imkansız bir amaç için bir araya geleceklerdir: At Besleyicileri Yarışı koşusunu kazanmak

IMDB Puanı: 6,9

Binicilik Okulu İyi Seyirler Diler.

Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

En Yeni Konular

Bugün Atınızın Mutluluğu İçin Ne Yaptınız?

Bir at sahibinin en önemli sorumluluklarından birisi atını mutlu etmektir. İnsanların etrafında bir at olduğunda tüm stresimizi alır mutlu...

Binicilik Sporunda Uluslararası Branşlar

Binicilik branşları Uluslararası Binicilik Federasyonu (FEI) tarafından Engel Atlama(Jumping), Dresaj/At Terbiyesi (Dressage), 3 Günlük Yarışma (Eventing), Atlı Dayanıklılık (Endurance),...

Atlar Kaç Yıl Yaşar?

Birçok at otuz yaşından daha çok yaşar. En yaşlı kedi veya köpeklerden bile daha uzun yaşayabilir. Aslında iyi bir...

Asil Dostumuz Atların Türk Kültüründeki Yeri ve Önemi

Türklerin atları ne kadar sevdiğini biliriz. Tarihten günümüze Türk törelerini yansıtan atlarla ilgili çok fazla söz günümüze kadar ulaşmıştır....

İlk Defa At Binenlerin Yaptığı 9 Tehlikeli Hata!

Bol kıyafetler giymek Binicilik kıyafetlerinin vücudu sarmasının bir nedeni vardır. Bol pantolonlar, kazaklar, uzun fularlar, dökümlü elbiseler düşmeniz durumunda eyer...

Safkan İngiliz Atlarının Az Bilinen İlginç Özellikleri

Safkan ingiliz atı, savaştan savaşa, yarıştan yarışa, rekordan rekora koşarak ününe ün katmaya devam ediyor. Dünya üzerindeki en popüler...

Mutlaka Okumalısın!

Yeni Başlayanlar İçin Gerekli Binicilik Malzemeleri

Binicilik için hangi malzemelere ihtiyacınız var? Yeni başlayanlar için...

Dünya Tarihini Değiştiren İcat: Üzengi Nedir?

Spor türleri ve gereksinimler kişiden kişiye dönem dönem değişiklikler...