-

Atlar Dünyanın En Büyük Atları

Dünyanın En Büyük Atları

Asil hayvanlar olarak bilinen atlar her zaman ilgi çekici binek hayvanları olmuştur. İnsanlığın var oluşundan beri atlar savaşlarda kullanılmıştır. Peki, dünyanın en büyük atları hakkında neler biliyorsunuz? Dünyanın en büyük atı kaç metre boyunda?

Percheron Atı

Dünyanın en büyük at ırkı olarak bilinmektedir. Boyları ortalama 2 metreye kadar ulaşmaktadır. Haçlı seferleri sırasında şövalyeler savaş atı olarak kullanmıştır. 1830’lu yıllarda ise ABD’ye getirildikten sonra çiftliklerde bakılmaya başlanmıştır. ABD’de savaş atı olarak değil güçlü olduklar için tarım alanlarında kullanılmıştır. Fakat teknolojisinin ilerlemesiyle atların yerini makineler almış oldu. Devasa boyutuna rağmen, sevecen ve narin hayvanlar olarak bilinmektedir.

Shire Atı

175 cm’ye kadar boyutlarına rastlanmaktadır. Kafa yapıları ince ve uzun olduğu için bünyeye göre biraz küçük görünmektedir. Çene kemiği diğer at türlerine göre daha büyük ve daha sağlamdır. Kuyruğu oldukça tüylü ve uzundur. Savaş atı veya yarış atı olarak kullanılmamıştır. Sirk ve tarım alanlarında görev yapmıştır. Oldukça zeki olduğu için birçok sirkte, Shire atı kullanılmaktadır.

Hanoverian Atı

Boyu 170 cm’ye kadar uzamaktadır. Almanya’da ortaya çıktığı düşünülmektedir. İngiltere’ye götürüldükten sonra Olimpiyat oyunlarında kullanılmıştır. Derisi oldukça kalındır ve düzgün bir duruşa sahiptir. Almanya’dan İngiltere’ye oradan ABD’ye ve şuan bütün dünyada Hanoverian Atı yetiştirilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Pistlerin En Hızlı Yarış Atları

İlginizi Çekebilir  Boyu Küçük Kalbi Büyük Atlar: Minyatür At

Arap Atı

At yarışları dediğimizde aklımıza gelen ilk at ırkı olarak bilinmektedir. Öne çıkan özellikleri hızları ve üstün zekâsıdır. Sadık olduğu gibi ayrıca çok dayanıklı at ırkıdır. Arap atları kolay kolay hastalanmaz ve sakatlanmaz. Bünyesi diğer at türlerine göre daha dayanıklıdır. 1330 yıl öncesine ait kalıntılar bulan bilim insanları, Arap atının insanlar tarafından uzun yıllardır kullanıldığını açıklamıştır. Boyut olarak 1.5 metre civarında olmaktadır.

Safkan At

Boyu 160 – 170 cm civarında değişmektedir. Diğer ismi ise “İngiliz Atı” olarak da bilinmektedir. Birçok ülkede yarış atı olarak kullanılmaktadır. Adaptasyon sorunu yoktur ve her ortama kısa sürece uyum sağlar. Tam yetişkin hale gelmesi 2 yıl sürmektedir. Ülkemize ise ilk olarak 1922 yılında getirilmiştir ve yarış atı olarak görev almıştır.

Morgan Atı

Amerikan atı olarak da bilinmektedir. 1.5 metreye kadar boyutları bulunmaktadır. 1861 Amerika’daki iç savaş sırasında süvarilere Morgan atı verilmiştir. Morgan atı hızlarıyla dikkat çekmektedir. Hızlarının yanı sıra oldukça güçlü atlar arasında yer alır. Birçok alanda yük çekme işlemlerinde bu atlar kullanılmıştır. Ağırlıklarının kat ve katını çekebildiği için aygır olarak da tanınır. Bünyesinde göre oldukça küçük bir kafaya sahiptir. Aile atı olarak da bilindiği için binicilik kulüplerinde hala bu at türü kullanılmaktadır.

Ahal Teke

Dünyanın en güzel atı olarak bilinir. Bir çok kişi safkan Türk atı olarak da isimlendirir. Manevra yeteneği üst seviyede bir attır ve yorulmadan 200 km koşabilmektedir. Bünyesi susuzluğa karşı oldukça dayanıklıdır. 3 gün su içmeden aktif hayatını sürdürebildiği bilinir. 3.000 yıl önce Orta Asya’da insanlar tarafından kullanıldığı açıklanmıştır. Boyut olarak 160 cm civarındadır. Açık altın, parlak bir renge sahiptir. Doğduğu topraklar Türkmenistan olarak bilinmektedir.

Lusitano Atı

İspanya ve Portekiz atıdır. Ataları ise Arap atı olarak bilinir. Yıllar önce Arap atı ile Berberi atının çiftleşmesi ile ortaya çıktığı düşünülmektedir. 160 cm’ye kadar boyu uzamaktadır. Arka bacakları en güçlü at olduğu söylenmektedir. Ayrıca arka bacakları, ön bacaklara göre daha fazla kaslıdır. Ensesi geniş ve sırtı çok güçlüdür. Üzerinde çok fazla insanı yorulmadan taşıyabilir.

Yusuf Sarıkaya
Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

En Yeni Yazılar

Çocuklar için: 11 Adımda Evde Oyuncak Tahta At Yapımı

Oyuncak tahta atlar, bir neslin en güzel oyuncağıydı. Oklavayı kendimize at yapar oynardık. Çocuğunuza özel bir hediye vermeye ne dersiniz?...

Online Binicilik Eğitimi

Binicilik Okulu'na ücretsiz abone olarak at ve binicilik eğitimi ile ipuçlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Not: İstediğiniz zaman çıkabilirsiniz.

At Hakları – At Dostlarının Uyması Gereken Ahlâki Kurallar

Atla ilgilenen herkes, onun yaşama sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Her at, doğal gereksinimlerine uygun bir şekilde bakılmak hakkına sahiptir. Her atın fiziksel...

Binicilik Eğitimi #1 Yeni Başlayanlar İçin At Seçimi

Binicilik eğitiminde uygun bir öğretmen atın kullanılması en önemli şartlardan birisidir. Öğretmen atın beden yapısının özelliklerinin binicinin beden özelliklerine...

At ile İlgili Atasözleri

Atasözleri, içinden doğduğu milletin düşünce dünyasını ve hayat tecrübesini yansıtan; milletin kültürünü, değerlerini, kendine özgü duyuşunu, hayata ve olaylara...

Önemli Yazılar

Çocuklar için: 11 Adımda Evde Oyuncak Tahta At Yapımı

Oyuncak tahta atlar, bir neslin en güzel oyuncağıydı. Oklavayı...

At Hakları – At Dostlarının Uyması Gereken Ahlâki Kurallar

Atla ilgilenen herkes, onun yaşama sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Her at,...

En Yeni At Resimleri

Sıradışı Bir At Resimleri Sergisi

Atları sıradışı bir şekilde resmeden 22 yaşında Ukraynalı ressam...

Devasa Bir At Heykeli: The Kelpies

Bir tarihi ne efsaneye dönüştürür ve bir heykele ne...

Bunları mı Aramıştınız?Benzer İçerikler
Arama Sonuçlarınıza Göre Oluşturuldu