Beslenme: Atların Asla Yememesi Gereken 16 Yiyecek

7102

1Dikkat! Atınızın sağlığını bozabilirsiniz.

Atlar çok hassas canlılardır. Bu sebeple onların beslenmesine ayrı özen göstermemiz gerekiyor. Bazen iyi bir davranışını ödüllendirirken, bazen de onları severken ya da biz bir şeyler yerken etrafımızda büyük gözleriyle bize baktıklarında atlara bir şeyler veririz. Çünkü onlar bunu hak ediyorlar.

Eğer bir at sahibi iseniz veya sadece atların etrafında vakit geçirmeyi seviyorsanız, onları nelerle besleyebileceğinizi ve besleyemeyeceğinizi bilmeniz önemlidir. Bu makalemizde 17 maddede atları beslerken nelerin güvenli olmadığını öğrenmeye çalışacağız. Atınızın sağlığı için makalemizin tamamını okumanızı tavsiye ediyoruz.

3Et

Atlar otçudur. Sindirim sistemleri et yemek için uygun değildir. Et tüketmenin uzun vadeli etkilerini bilmediğimiz için bu duruma dikkat etmeliyiz.

4Süt Ürünleri

Yetişkin atlarda laktoz intoleransı vardır ve onları peynir, süt, dondurma veya yoğurtla beslemek ishale neden olur.

6Domates

Domates, zehirli güzelavrat otu ile aynı familyadandır. Bitkinin kendisi koliklere neden olabilen atropin içerir, kalp hızını artırabilir ve sindirim sorunlarına neden olabilir.

7Sarımsak

Popüler bir takviye olan sarımsak, birçok faydası olmasına rağmen, anemiye neden olan n-propil disülfit içerdiğinden, yalnızca ölçülü bir şekilde verilmelidir.

9Çekirdekli Meyveler

Meyvelerin çekirdekleri az miktarda toksin içerebilir. Çekirdekli meyvelerdeki asıl büyük tehlike, atların boğulmasına neden olabilir. Çekirdeklerini ayırıp, meyveleri dilimlemek daha güvenlidir.

10Patates

Patatesler özellikle yeşil, filizlenmiş veya çürükse atları zehirleyebilir. Bütün patatesler ayrıca atın boğulmasına neden olabilir.<

12Ravent Otu

Ravent köpekler, kediler ve atlar için toksiktir. İçerdiği kalsiyum oksalat salya akması, titreme ve hatta böbrek yetmezliğine neden olabilir.

13Turpgiller(Lahana, Brokoli, Brüksel Lahanası vb.)

Lahana, brokoli, karnabahar, kıvırcık ve brüksel lahanası, turpgillerdendir ve bu sebzeler aşırı gaza neden olabileceği için atlara verilmemelidir.

14Kepek

Kepek, atınızın beslenme düzenine ve sağlığına iyi gelmez, çünkü mineral dengesizliğine neden olabilir ve sindirimi bozarak ishale neden olabilirler.

15Küflü ve Tozlu Saman

Atlar sık sık kaliteli otlarla beslenir, ancak tozlu ya da küflü olmamasına çok dikkatli edin. Küflerdeki sporlar atın solunum sistemine kalıcı zarar verir.

16Bahçede Kesilen Çimler

Kesilen çimler zehirli bitkiler ve böcek ilaçları içerebilir. Kesilme sonucu açığa çıkan gazlar kolik ya da mide sorunlarına yol açar.

17Sığır Yemi

Kulağa garip gelebilir ama sığırlar için üretilmiş yemlerle atlar beslenmemelidir. Sığırlara faydalı olan takviyeler ve ilaçlar atlar için ölümcül olabilir.

Peki Atlar Ne Yer? Atlar Nasıl Beslenmeli?

Bu konu oldukça uzun ve detaylıdır. Bu yazımızda atlar ne yer sorusunun ve at beslenmesinin detaylarını bulacaksınız. Fakat kafanızın karıştığı yerde beslenme konusunda deneyimli bir veterinerden yardım almalısınız.