-

Binicilik Geleneksel Sporlar Cirit Atı Özellikleri ve Bakımı

Cirit Atı Özellikleri ve Bakımı

Cirit nedir?

Ata sporumuz cirit; âdeta Türklerin savaşa hazırlık provasıdır. Günümüzde cirit meydanında oynanan “Cirit” savaş esnasında at ve insan hareketlerini geliştirmek üzere ortaya çıkmıştır. Orta Asya’dan bugüne kadar varlığını sürdüren cirit oyununun merkezi günümüzde Erzurum’dur.

Cirit Hakkında Yapılan Araştırmalar

At Yemi Satın Al

Cirit isimli çalışmasıyla değerli bir hipolog olduğunu öğrendiğimiz Bay Dehri, Anadolu’da cirit atlarında halkın aradığı özellikleri büyük bir ciddiyetle tespit etmiştir.

Anadolu halkında iyi bir atın ne gibi özellikler içermesi gerektiği hakkında yerleşmiş inançlar vardır. Atçılık gelişmiş fakat tradisyon (gelenek ve görenekler) kısmen canlı yaşamaktadır. Bu bir ulus için bir değerdir ve atçılığı ilerletmek için çağdaş ve ilmi temellerde ülkeye yaymak isteyen teşkilatların işini kolaylaştıracak unsurlardır. Atçılık alanında geçmişten gelen böyle bir geniş kültür ülkede atçılığı geliştirmek için yapılacak çalışmayı çok kolaylaştıracak bir nitelik ve önemdedir. Birçokları tarafından ret ve yok sayılan bu tradisyonun değerini takdir etmek ve bundan yararlanmak gerekir.

İlginizi Çekebilir  İngiliz Atı Tarihi - Karakteri - Özellikleri - Fiyatı

Cirit Atlarında Aranan Özellikler

Bir at ne donda, ne kesimde olursa olsun ciride yarayabilmek için don ve diğer nitelikler arasından bunlarda bazı özellikler aranır. Eski ciritçilere göre konur, al, demir kır, yağız atlar diğerlerine göre üstündürler.

Konur ve al at en korkunç uçurumdan bir çeşit uçarcasına sıçrar.

Demiri kır at alımlı, gösterişli, sıcağa ve soğuğa daha dayanıklıdır. Başı daralınca uçan kuşlara bile hükmeder. At soyunun beyidir.

Yağız atlar uğurlu, kara gözlü olurlar. Yolunu bulursa dağlar, tepeler, adımları arasında yok olur. Kanı burnundan damlayıncaya kadar gider.

Toprak sarısı, pamuk kır, alaca, karga alacası gibi donlardaki atların bilekleri gevşek olduğundan, çabuk köpüklenir, çabuk yorulur, hele karga alacası öküzün bir eşidir. Karnı yırtılsa bile davranışını bozmaz.

Yağız atların yükseklikleri 1.50 – 1.60 m arasında olması, ön kısmın arkadan yüksek olması gerekir.

Sağrısı yüksek olanlar tavşanayaklı olur ki, bunların yokuş aşağı inemeyecekleri anlaşılır.

Sol ön ayağı veya iki art ayakları sekili olursa ve sekiler bileklerin sonuna kadar varırsa, pek uğurlu ve kutlu tutulur.

Dört ayağı sekili, çapraz sekili veya ağzı kilitli olursa, bu nişane iyi sayılmadığından, binmek şöyle dursun ahırdan içeriye bile alınmaz. Böyle ata binenlerin ciritlere katılmamaları bir yana, bakıcı olarak bile ciritte bulunmasına izin verilmez.

Alnında küçük bir kartopu veya burun üstüne doğru uzanan ince bir akıtma en güzel nişanelerden sayılır.

Kulakların arası açık, yancıkları geniş, sağrı düzgün ve yoğun, bacaklar dik, burun delikleri yumuşak, ince, uzun olması gereklidir.

İlginizi Çekebilir  Dünyanın En Büyük Atları

At çekiç başlı, kalem kaşlı, kalkan göğüslü, öküz bilekli, turp tırnaklı, elma gözlü, keskin bakışlı, deve kirpikli, yerden yapılı, yastı ağaç (çapak balığı) karınlı, kuyruğunun kuyruk sokumundan yukarısı taşkın, tokaç gibi yoğun, uzun ve ince kıllı olması istenir.

Bikanak (topuk) ile ökçe arasına dört parmak sığması gerekir.

Bukalığı kısa, ön ve arkası bu ölçülerde veya arkası uğurundan (önden) daha uzun olanlar koşarken art ayaklarını ancak ön nal izlerine bastırdıklarından, adımları kısa olur. Çok koşamaz ve böyle atlar ciritte ne kendisini ne de binicisini değnekten kurtaramaz. Cirit ve yarış atlarının art ayakları ön nal izinden en az dört parmak daha ileriye basmalıdır.

Erzurum’da Cirit Oyunu

İlginizi Çekebilir  Bir Atın Sizi Sevdiğini ve Size Güvendiğini Gösteren 8 İşaret

İlginizi Çekebilir  Cirit Oyunu Nedir? - Nasıl Oynanır?

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz!
Lütfen adınızı yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki İçerikAt Binmenin Faydaları
Sonraki İçerikGökbörü Nedir?
Yusuf Sarıkaya
Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

Bunları mı Aramıştınız?Benzer İçerikler
Arama Sonuçlarınıza Göre Oluşturuldu

Cirit Atı Özellikleri ve Bakımı 4