-

Binicilik Temel Binicilik Eğitimi Çılbır -Lonj- Nedir? Güvenli Çılbır için 10 İpucu

Çılbır -Lonj- Nedir? Güvenli Çılbır için 10 İpucu

Çılbır -Lonj- binerek ya da binmeden atınızı çalıştırmanın bir yoludur. Ayrıca at terbiyesinin en kolay ama önemli adımıdır. Fakat bilgisizce yapıldığında hata riski artarak tehlikeli olabilir. Çılbır sırasında kendinizi ve atınızı güvende tutmak için bu yedi ipucuna dikkat ederseniz tehlike oranını azaltabilirsiniz.

Doğru Ekipmanları Kullanın

Çılbır -Lonj- Nedir? Güvenli Çılbır için 10 İpucu 1
çılbır ekipmanları,

Güvenli çılbır çalışması yapmanın ilk yolu doğru ekipmanı kullanmaktan başlar. Atınızın başına tam oturan bir çılbır başlığı ya da biniş başlığı takın. Asla çılbır ipini başlığa düğümlemeyin. Mutlaka çılbır ipini başlığa takarken anahtar kancası kullanın. Mahmuzlar çılbır ipi takılabileceği için çıkarılmalıdır. Son olarak çılbır esnasında atın aniden çekmesine karşılık dayanıklı bir binici eldiveni kullanmayı unutmayın.

At Yemi Satın Al

çılbır / lonj başlığı
çılbır / lonj başlığı

Atı Isıtmak için Yeterli Zaman Ayırın

Çılbır -Lonj- Nedir? Güvenli Çılbır için 10 İpucu 2
çılbır çalışmasında at

Çılbır, atınız için yüksek efor isteyen fiziksel bir çalışmadır. Bu nedenle atınızı süratli veya dörtnal gibi zorlayacak çalışmalardan önce, ısınması için yeterli zaman ayırın.

Kötü Huylarına İzin Vermeyin

çılbır lonj çalışması, çılbır lonj nedir,
kısa bir çılbır ipi ve çılbırda itaatsizlik yapan bir at,

Birçok at çılbır alanının rahatlığını yaramazlık yapmak için bir fırsat olarak görür 🙂 Atların itaatsizlik, şahlanma, kaçma gibi huylarına çılbırda asla izin vermeyin. Bu temel prensiplerde atınızla anlaşırsanız daha keyifli ve verimli bir çılbır çalışması yapabilirsiniz.

Çılbır İpini Yüksek Tutun

Çılbır -Lonj- Nedir? Güvenli Çılbır için 10 İpucu 3
hatalı çılbır çalışması

Çılbır çalışmasında bir diğer tehlikeli durum, çılbır ipine atın basması veya ayaklarına dolanmasıdır.

İlginizi Çekebilir  Atınıza Ödül Veriyor Musunuz?

Çalışma esnasında dikkatinizi başka yöne vermeyin ve atınızı dikkatle takip edin. İpin atınızın ayaklarına dolanmaması veya basmaması için her zaman yüksek ve yeterli gerginlikte tutun.

İpi Elinize Dolamayın

Çılbır -Lonj- Nedir? Güvenli Çılbır için 10 İpucu 4
çılbır çalışmasında binici

Atınızı çılbırda çalıştırırken, elinizi asla çılbır ipine dolamayın. Eğer atınız itaatsizlik yaparak birdenbire kaçmaya çalışırsa, ip elinizi sıkabilir daha da kötüsü sürüklenebilirsiniz. Bunun yerine çılbır ipini düzgün bir şekilde toplayıp çılbır kamçısı ile beraber tutun. Böylece iki elinizle daha güvenli bir şekilde atı kontrol edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Olur mu böyle şey? Atlarla Hiçbir Şey Yapmama Sanatı

Uygun Bir Zeminde Çılbır Yapın

çılbır / lonj alanı
çılbır / lonj alanı

Atınızı sadece zeminin uygun olduğu alanlarda çılbır yapın. Kayalık, sert veya ayakların toprağa battığı çok yumuşak bir zeminde atın sakatlanma, yaralanma ihtimali yüksektir.

Atı Yavaş Yavaş Soğutun

Çılbırda At Çalışması
Myriams-Fotos / Pixabay

Çılbır çalışmasında at kendisini sürekli bir dairede dengede tutmaya çalıştığı için arka bacakları ve kasları gerilir. Atınızın yaralanmaması veya zarar görmemesi için çılbırı çok hızlı bir şekilde yapmayın. Bir atı ilk defa çılbıra alıştırıyorsanız günde birkaç dakika atınızın kondisyonunu kademeli olarak geliştirmek için sadece yürüyüş ve süratlide çalıştırın. Çılbırda dörtnal çalışması yalnızca atınız kendini dengeli bir şekilde taşıyabilecek kadar iyi durumda olduğu zaman yapılmalıdır.

Son olarak eğer çılbır sırasında özenli ve dikkatli olursanız, atınız ve siz de güvende kalarak kaza ihtimalini en aza indirebilirsiniz.

Bu maddeleri uzatmak mümkün, yorumlarda sizin fikirlerinizi ve yöntemlerinizi bekliyoruz.

Nalınıza taş değmesin, iyi binişler 🙂

[td_smart_list_end]

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz!
Lütfen adınızı yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yusuf Sarıkaya
Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

Bunları mı Aramıştınız?Benzer İçerikler
Arama Sonuçlarınıza Göre Oluşturuldu

Çılbır -Lonj- Nedir? Güvenli Çılbır için 10 İpucu 8