-

Binicilik Temel Binicilik Eğitimi Binicilik Eğitimi #1 Yeni Başlayanlar İçin At Seçimi

Binicilik Eğitimi #1 Yeni Başlayanlar İçin At Seçimi

Binicilik eğitiminde uygun bir öğretmen atın kullanılması en önemli şartlardan birisidir. Öğretmen atın beden yapısının özelliklerinin binicinin beden özelliklerine uygun olması arzu edilen bir durumdur. Cidago yüksekliği önemli bir etkendir. Zayıf biniciler ve çocuklar küçük atlarla veya ponilerle çalışırlarken, aşırı şişman biniciler daha kuvvetli atlarla çalışmalıdırlar.

Öğretmen atlar, sakin ve kontrol edilebilir bir canlılığa sahip olmalıdırlar. Yapılacak çalışmalar sonucunda ulaşılmak istenen “yumuşak bir oturuşun” sağlanabilmesi için binicinin korkusunun giderilmesi gerekmektedir.

at binme

Öğretmen at kesin olarak binicinin yumuşak oturuşunu sağlayabilecek ve yardımlarına (özellikle sürüş yardımları) uygun ve yeteri kadar cevap verebilecek düzeyde iyi bir eğitim almış olmalıdır. Her iki yanda da çok iyi çalıştırılmış, binicinin eline güvenen deneyimli bir öğretmen at, her zaman tercih edilmeli, genç ve deneyimsiz atlarla binici eğitimine kesinlikle izin verilmemelidir. 

atlar

Engel atlama çalışmalarında kullanılacak öğretmen atlarda yukarıdakilere ek olarak aranan özellikler, atın engelleri atlama isteğinin olması ve mesafeyi bölerek uygun sıçrama noktasını bulma yeteneğinin üst düzeyde gelişmiş olmasıdır. Bu düzeydeki atlar, kısa sürede sertleşmedikleri ve direnme göstermedikleri için öğrenim sürelerinin kısalmasını ve niteliğinin yükselmesini sağlarlar.

İlginizi Çekebilir  At Eğitimi #1 - Atların Davranışları - Atlar nasıl öğrenir?

Öğretmen atlar bu özelliklerini arazide de aynı biçimde devam ettirebilmelidirler. Eğitimin en önemli aşamasını oluşturan arazi çalışmalarının başarısı için, bu özellikler bir öğretmen atta “olmazsa olmaz” niteliğindedir.

Öğretmen atlar, acemi binicilerin öğrenme aşamasında yaptıkları birçok hatanın oluşturduğu zorlanmalara maruz kalacakları için, çok iyi bir bakıma gereksinim duyarlar. Bu yıpranmanın giderilmesi amacıyla, atın biniş dışı bakımının çok iyi yapılması gerekir. Ayrıca usta biniciler, zaman zaman bu atlara binerek, acemi biniciler yüzünden oluşmuş sertlik ve kötü huyların ortadan kaldırmalıdırlar. Bu binicilik tesisinin aynası, o tesisin sahip olduğu öğretmen atların nitelikleridir. Ayrıca, ileri düzeydeki biniciler de bu tip atlarla fırsat buldukça çalışarak, zamanla oluşmuş oturuş hatalarını keşfederek giderebilme olanağına sahip olurlar.

Kaynak: Sinan Özbek, At ve Binicinin Temel Eğitimi, Türk Binicilik Spor Vakfı

Yusuf Sarıkaya
Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

En Yeni Yazılar

Online Binicilik Eğitimi

Binicilik Okulu'na ücretsiz abone olarak at ve binicilik eğitimi ile ipuçlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Not: İstediğiniz zaman çıkabilirsiniz.

At Hakları – At Dostlarının Uyması Gereken Ahlâki Kurallar

Atla ilgilenen herkes, onun yaşama sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Her at, doğal gereksinimlerine uygun bir şekilde bakılmak hakkına sahiptir. Her atın fiziksel...

Binicilik Eğitimi #1 Yeni Başlayanlar İçin At Seçimi

Binicilik eğitiminde uygun bir öğretmen atın kullanılması en önemli şartlardan birisidir. Öğretmen atın beden yapısının özelliklerinin binicinin beden özelliklerine...

At ile İlgili Atasözleri

Atasözleri, içinden doğduğu milletin düşünce dünyasını ve hayat tecrübesini yansıtan; milletin kültürünü, değerlerini, kendine özgü duyuşunu, hayata ve olaylara...

Önemli Yazılar

Çocuklar için: 11 Adımda Evde Oyuncak Tahta At Yapımı

Oyuncak tahta atlar, bir neslin en güzel oyuncağıydı. Oklavayı...

At Hakları – At Dostlarının Uyması Gereken Ahlâki Kurallar

Atla ilgilenen herkes, onun yaşama sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Her at,...

En Yeni At Resimleri

Atatürk’ün At Binerken Çekilen Fotoğraf ve Resimleri

Mustafa Kemal Atatürk hayvanları çok severdi. Fakat atların yeri...

At Çizimi Örnekleri

Amy Hensley Davies Albümünden En Güzel At Çizimleri Çizer aslında...

Bunları mı Aramıştınız?Benzer İçerikler
Arama Sonuçlarınıza Göre Oluşturuldu