-

Kütüphane Atların Asayiş Hizmetlerinde Kullanımı

Atların Asayiş Hizmetlerinde Kullanımı

Dünya’da birçok ülkenin kolluğunda at, toplum destekli kolluk, atlı jandarma ve atlı polis olarak emniyet ve asayiş hizmetlerinde kullanılmaktadır. Ülkemizde de Atlı Jandarma yeni bir kolluk felsefesi olarak ortaya çıkan, kolluk halk işbirliğine dayanan ve halkla ilişkilerin önemi üzerine kurulum Toplum Destekli Kolluk olarak kullanılmaktadır.

Neden Hala Atlar Asayişte Kullanılır?

atlı jandarma başvuru

Atın emniyet ve asayiş hizmetlerinde kullanılmasının temel mantığı insan ve makine arasında bir varlığa duyulan ihtiyaçtır. Bu kapsamda ulaşım vasıtalarının kullanımının çeşitli sebeplerle (sosyal, fiziksel vb.) uygun olmadığı durumlarda Atlı Jandarma kullanılır.

At Yemi Satın Al

Hangi Asayiş Hizmetlerinde Atlar Kullanılabilir

Gösteri ve izinsiz yürüyüşlere müdahale etmek maksadıyla toplamsal olaylarda görevlendirildiği gibi çevre kirliliğinin önlenmesi, doğal hayatın ve av-yaban hayatın korunması maksadıyla av sahaları, milli parklar, mesire yerleri vb. yerlerde önleyici zabıta hizmetlerinde görevlendirilir.

Ormanlarda yangına hassas bölgelerde piknik ve mesire yerinin kontrolü, av yapanların kontrolü ve denetimi ile girilmesi yasak olan alanlara girişleri engellemek maksadıyla devriye görevi icra edebileceği gibi motorlu ulaşım vasıtaları ile ulaşım imkanı olmayan veya kısıtlı olan ormanlık bölgeler ile mesire yerlerinde atlı Jandarma devriyesi ile emniyet-asayiş hizmetleri yürütülebilir.

İlginizi Çekebilir  Binicilik: Bir Spor mudur?

Turizm sezonunda yerli ve yabancı turizmin olduğu bölgelerde emniyet ve asayiş sağlamakla görevlendirilir.

İlginizi Çekebilir  Atın Ölümü Arpadan Olsun Ne Demek?

Türkiye’nin coğrafi ve iklim yapısının farklılık göstermesi, emniyet-asayiş hizmeterinde kullanılan iç güvenlik birliklerinin esnek bir yapıya kavuşturulmasını gerekli kılmaktadır.

Çevresel değerlerin hızlı gelişmesine paralel olarak ülke genelinde daha rahat av turizminin gelişmesi, doğal hayatın ve çevrenin korunması ve orman suçları ile mücadele görevlerinin önemini artırmaktadır.

Atların gece yolunu kaybetmemesi, üstün işitme ve hissetme kabiliyeti gibi özellikleri, orman suçları ve yaban hayatın korunmasına ilişkin suçlarla mücadele ve arazi arama/tarama faaliyetlerinde kullanılabileceği gibi dar sokaklardaki manevra, gerektiğinde merdiven dahil tırmanma, küçük çaplı engelleri (varil, barikat vb) aşabilme kaabiliyeti toplumsal olaylarda kullanılabilmesine imkan verir.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz!
Lütfen adınızı yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Serhan Güngör
Serhan Güngörhttp://suruc.harran.edu.tr/tr/bolumler/atcilik-ve-antrenorlugu/
Harran Üniversitesi Suruç MYO Atçılık ve Antrenörlüğü Program Başkanı

Bunları mı Aramıştınız?Benzer İçerikler
Arama Sonuçlarınıza Göre Oluşturuldu

Atların Asayiş Hizmetlerinde Kullanımı 3