-

Kütüphane Atların Asayiş Hizmetlerinde Kullanımı

Atların Asayiş Hizmetlerinde Kullanımı

Dünya’da birçok ülkenin kolluğunda at, toplum destekli kolluk, atlı jandarma ve atlı polis olarak emniyet ve asayiş hizmetlerinde kullanılmaktadır. Ülkemizde de Atlı Jandarma yeni bir kolluk felsefesi olarak ortaya çıkan, kolluk halk işbirliğine dayanan ve halkla ilişkilerin önemi üzerine kurulum Toplum Destekli Kolluk olarak kullanılmaktadır.

Neden Hala Atlar Asayişte Kullanılır?

atlı jandarma başvuru

Atın emniyet ve asayiş hizmetlerinde kullanılmasının temel mantığı insan ve makine arasında bir varlığa duyulan ihtiyaçtır. Bu kapsamda ulaşım vasıtalarının kullanımının çeşitli sebeplerle (sosyal, fiziksel vb.) uygun olmadığı durumlarda Atlı Jandarma kullanılır.

Hangi Asayiş Hizmetlerinde Atlar Kullanılabilir

Gösteri ve izinsiz yürüyüşlere müdahale etmek maksadıyla toplamsal olaylarda görevlendirildiği gibi çevre kirliliğinin önlenmesi, doğal hayatın ve av-yaban hayatın korunması maksadıyla av sahaları, milli parklar, mesire yerleri vb. yerlerde önleyici zabıta hizmetlerinde görevlendirilir.

Ormanlarda yangına hassas bölgelerde piknik ve mesire yerinin kontrolü, av yapanların kontrolü ve denetimi ile girilmesi yasak olan alanlara girişleri engellemek maksadıyla devriye görevi icra edebileceği gibi motorlu ulaşım vasıtaları ile ulaşım imkanı olmayan veya kısıtlı olan ormanlık bölgeler ile mesire yerlerinde atlı Jandarma devriyesi ile emniyet-asayiş hizmetleri yürütülebilir.

İlginizi Çekebilir  At Sütünün Faydaları Nelerdir?

Turizm sezonunda yerli ve yabancı turizmin olduğu bölgelerde emniyet ve asayiş sağlamakla görevlendirilir.

Türkiye’nin coğrafi ve iklim yapısının farklılık göstermesi, emniyet-asayiş hizmeterinde kullanılan iç güvenlik birliklerinin esnek bir yapıya kavuşturulmasını gerekli kılmaktadır.

Çevresel değerlerin hızlı gelişmesine paralel olarak ülke genelinde daha rahat av turizminin gelişmesi, doğal hayatın ve çevrenin korunması ve orman suçları ile mücadele görevlerinin önemini artırmaktadır.

Atların gece yolunu kaybetmemesi, üstün işitme ve hissetme kabiliyeti gibi özellikleri, orman suçları ve yaban hayatın korunmasına ilişkin suçlarla mücadele ve arazi arama/tarama faaliyetlerinde kullanılabileceği gibi dar sokaklardaki manevra, gerektiğinde merdiven dahil tırmanma, küçük çaplı engelleri (varil, barikat vb) aşabilme kaabiliyeti toplumsal olaylarda kullanılabilmesine imkan verir.

En Yeni Yazılar

Çocuklar için: 11 Adımda Evde Oyuncak Tahta At Yapımı

Oyuncak tahta atlar, bir neslin en güzel oyuncağıydı. Oklavayı kendimize at yapar oynardık. Çocuğunuza özel bir hediye vermeye ne dersiniz?...

Online Binicilik Eğitimi

Binicilik Okulu'na ücretsiz abone olarak at ve binicilik eğitimi ile ipuçlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Not: İstediğiniz zaman çıkabilirsiniz.

At Hakları – At Dostlarının Uyması Gereken Ahlâki Kurallar

Atla ilgilenen herkes, onun yaşama sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Her at, doğal gereksinimlerine uygun bir şekilde bakılmak hakkına sahiptir. Her atın fiziksel...

Binicilik Eğitimi #1 Yeni Başlayanlar İçin At Seçimi

Binicilik eğitiminde uygun bir öğretmen atın kullanılması en önemli şartlardan birisidir. Öğretmen atın beden yapısının özelliklerinin binicinin beden özelliklerine...

At ile İlgili Atasözleri

Atasözleri, içinden doğduğu milletin düşünce dünyasını ve hayat tecrübesini yansıtan; milletin kültürünü, değerlerini, kendine özgü duyuşunu, hayata ve olaylara...

Önemli Yazılar

Çocuklar için: 11 Adımda Evde Oyuncak Tahta At Yapımı

Oyuncak tahta atlar, bir neslin en güzel oyuncağıydı. Oklavayı...

At Hakları – At Dostlarının Uyması Gereken Ahlâki Kurallar

Atla ilgilenen herkes, onun yaşama sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Her at,...

En Yeni At Resimleri

Diana Wahl’ın Muhteşem At Fotoğrafları

Almanya'da binicilik tutkunu bir ailede büyüyen Diana, atlara aşık...

[Fotoğraf] Elina Lindgren Objektifinden Atlar

Grafik tasarımdan mezun olan Elina Lindgren, on yıl önce ilk...

Bunları mı Aramıştınız?Benzer İçerikler
Arama Sonuçlarınıza Göre Oluşturuldu