-

At Sağlığı Atlarda Nabız ve Solunum Sayısı ile Vücut Isısı

Atlarda Nabız ve Solunum Sayısı ile Vücut Isısı

Atların nabız ve solunum sayısı ile vücut sıcaklığının normal değerlerini bilmek çok önemlidir. Atınız için neyin normal olduğunu bilirseniz, anormal durumları da anlayabilirsiniz. Örneğin solunum problemleri olup olmadığını veya ateşi olup olmadığını anlarsınız. Ayrıca atınızın acil tedaviye ihtiyaç duyması durumunda, doğru bilgiler vererek veterinerinize yardımcı olabilirsiniz.

Nabız ve solunum değerleri, bir atın sağlık seviyesinin bir göstergesidir ve atın çok çalıştığı durumlarda kontrol edilmelidir. Hatta bazı atlı sporlarda, atlara giydirilen kalp atış hızı ölçen cihazlar kullanılır.

Bir Atın Normal Nabız ve Solunum Sayısı ile Vücut Sıcaklığı Değerleri

Nabız Sayısı: Dakikada 28 – 45 atım
Solunum Sayısı: Dakikada 8 – 20 nefes
Vücut Sıcaklığı: 36.9C – 38.3C

Bu değerler genel normal aralıklardır. Kendi atınız için normal nabız, solunum ve vücut sıcaklık aralıklarını belirlemek üzere, günün farklı saatlerinde atınızı birkaç gün boyunca kontrol edin. Hava sıcaklığının atların vücut sıcaklığını etkileyebileceğini unutmayın. Eğer hava çok sıcaksa, atın vücut sıcaklığı hafif artabilir. Sıcaklığını günün daha serin zamanlarında ölçün ve değerlerin ortalamasını çıkarın. Eğer atınızın tedavi zamanı geldiyse veya akşam yemi bekliyorsa, nabız ve solunumda artış görebilirsiniz. Veya atlar bir yarışta, at taşıyıcı araçta vb. alışık olmadığı durumlarda stres yaparak nabzı ve solunumu yükselebilir. Eğer atınız çok rahatsa, dakikada dört nefes kadar düşük solunum değerleri alabilirsiniz.

Doğru Değerleri Almak için İpuçları

Atların kondisyonunu izlemek için nabız ve solunum değerlerine bakılır. Atınızın nabzı ve solunumu egzersizden sonra ne kadar hızlı olursa, o kadar formdadır. Atınızın nabız ve solunumunu çalışmayarak bitmez ve ardından bi süre takip edin. Böylece değerlerin ne kadar çabuk düştüğü hakkında bir fikir edinebilirsiniz.

Atın nabız hızı çok kısa bir sürede normal değerlere geri dönerse, çok formda bir atın göstergesi olabilir.

Nabzın normale dönmesi uzun zaman alıyorsa, atın fazla çalıştığı anlamına gelebilir.

İlginizi Çekebilir  Yarış Atları Nasıl Beslenmelidir?

Steteskop kalp atışını saymanın en kolay yoludur fakat parmaklarınızla yanak kemiğinin altındaki büyük damarı bularak da sayabilirsiniz ancak baş parmağınızı kullanıp kendi kalp atışınızı saymamaya dikkat edin.

Elinizde tutulabilen ve at tarafından giyilen kalp atış hızı ölçerler, çalışırken atınızın nabzını çok daha kolay almanızı sağlar.

Nefes sayılırken dikkatli olun, koklamalar sayılmamalıdır. Özellikle de atın yaşam alanından uzaktaysanız ve atınızın ilgisini çeken, koklanacak yeni şeyler varsa bu oldukça zor olabilir. Burun deliklerinin seğirmesinden gelen nefesleri saymayın. Stetoskopla boynunun alt kısmından ya da atın yan taraflarını (karnını, böğrünü) izleyerek de sayabilirsiniz.

Vücut sıcaklığı, atın çalışmasından ve hava sıcaklığından etkilenir. Atınız sıcak bir günde güneşin altında duruyorsa, vücut sıcaklığında hafif bir artış görebilirsiniz. Güneşte çok uzun süre kalması güneş çarpmasına neden olabilir.

İlginizi Çekebilir  At Satın Alma Rehberi - Satılık Atlar

Atınız herhangi bir nedenle de ateşlenmiş olabilir. Atınızın vücut ısısı; biniş, çalışma veya hava sıcaklığından artmadıysa diğer hastalık belirtilerine dikkat edin.

Nabız, solunum ve vücut ısısını pony ve genç atlarda biraz daha yüksek alabilirsiniz. Bu nedenle nabız, solunum ve vücut sıcaklığını atlar sağlıklı iken ortalamanın bulunması için birkaç gün boyunca almalısınız.

Eğer tayınız vücut ısısı yüksek ise acil bir durum olabilir. Rotavirüs gibi hastalıkları kontrol etmek için veterinerinizi arayın.

Yusuf Sarıkaya
Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

En Yeni Yazılar

Çocuklar için: 11 Adımda Evde Oyuncak Tahta At Yapımı

Oyuncak tahta atlar, bir neslin en güzel oyuncağıydı. Oklavayı kendimize at yapar oynardık. Çocuğunuza özel bir hediye vermeye ne dersiniz?...

Online Binicilik Eğitimi

Binicilik Okulu'na ücretsiz abone olarak at ve binicilik eğitimi ile ipuçlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Not: İstediğiniz zaman çıkabilirsiniz.

At Hakları – At Dostlarının Uyması Gereken Ahlâki Kurallar

Atla ilgilenen herkes, onun yaşama sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Her at, doğal gereksinimlerine uygun bir şekilde bakılmak hakkına sahiptir. Her atın fiziksel...

Binicilik Eğitimi #1 Yeni Başlayanlar İçin At Seçimi

Binicilik eğitiminde uygun bir öğretmen atın kullanılması en önemli şartlardan birisidir. Öğretmen atın beden yapısının özelliklerinin binicinin beden özelliklerine...

At ile İlgili Atasözleri

Atasözleri, içinden doğduğu milletin düşünce dünyasını ve hayat tecrübesini yansıtan; milletin kültürünü, değerlerini, kendine özgü duyuşunu, hayata ve olaylara...

Önemli Yazılar

Çocuklar için: 11 Adımda Evde Oyuncak Tahta At Yapımı

Oyuncak tahta atlar, bir neslin en güzel oyuncağıydı. Oklavayı...

At Hakları – At Dostlarının Uyması Gereken Ahlâki Kurallar

Atla ilgilenen herkes, onun yaşama sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Her at,...

En Yeni At Resimleri

Atatürk’ün At Binerken Çekilen Fotoğraf ve Resimleri

Mustafa Kemal Atatürk hayvanları çok severdi. Fakat atların yeri...

[At Fotoğrafları] Isabel Brune’un Gözünden Güzel Atlar

Atların Doğası Hayal edin. Rüya gibi bir doğada atlar.. At...

Bunları mı Aramıştınız?Benzer İçerikler
Arama Sonuçlarınıza Göre Oluşturuldu