-

At Sağlığı Atlarda Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir?

Atlarda Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir?

Bulaşıcı hastalıklar Türkiye ve dünyada atçılık bakımında tehlike olmaktadır. Atlarda oluşan bulaşıcı hastalıklar onların performans kaybına, yarış atlarında yarışlardan çekilmelere ve hatta eğer tedavi edilmezse at ölümlerine kadar gidebilmektedir. Peki, atlarda bulaşıcı hastalıklar nelerdir?

Ruam Hastalığı

Bu hastalığın etkeni Pseudomanas malleidir. Ruam üç tip olarak görülür. Bunlar; burun, deri ve akciğer ruamıdır. Hastalık insanlara atlarla ve enfekte olmuş vücut sıvılarına temas yoluyla bulaşır. Hasta hayvanların burun akıntısı, balgam ve derideki yaraları yüksek miktarda bakteri içerdiğinden bulaştırma konusunda dikkat edilmelidir. Hastalığın teşhisinde belirtiler gözlemlenir ve serolojik ve bakteriyolojik testler yapılmaktadır.

Hastalıktan korunmak için kontrol edilmemiş atların ahırlara sokulmadan önce mutlaka testlerinin yapılması gereklidir.

İlginizi Çekebilir  Yeni Doğum Yapan Atın Alması Gereken Vitaminler Nelerdir?

At Vebası

Bu hastalık atlarda son derece öldürücü ve bulaşıcıdır. Hastalığın etkeni Arbovirusdür. Etken ısıya ve kimyasallara karşı dayanıksızdır. Hastalık culicoides cinsi sokucu sinekler vasıtasıyla bulaşır. Akciğer ve deri altı dokularda ödemler, iç organlarda kanamalar ve vücut boşluklarında su birikmesiyle kendini gösterir. 5-7 gün kuluçka süresi vardır. Korunmak için aşılama ve sineklerle mücadele yapılmalıdır.

At Frengisi

Hastalığın etkeni Trypanasoma equeperdum’dur. Atlarda cinsel yolla bulaşır. Erkek atlarda; penis bölgesi ve karın alt bölgesinde kızarıklar ve ağrısız şişkinlikler görülür. Büyümüş bölgesel lenf bezleri gözlemlenir. Sık sık idrar yapma isteği olur. Penisden akıntı gelir. Kısraklarda ise; vaginalarından bol miktarda akıntı geldiği gözlemlenir. Hastalığın bu genital evresinden sonraki dönemde sinirsel belirtiler görülür. Atlarda agresif tavırlar izlenir. Atların ölümü ileri düzeyde kansızlık nedeniyle olur.

Bu bulaşıcı hastalıklar dışında sadece Amerika Birleşik Devletlerinde görülen Doğu at beyin hastalığı da bulaşıcı hastalıklar sınıfındandır.

Bulaşıcı Hastalıklardan Korumak İçin Yapılabilecekler

Atların bakım malzemeleri uyuz gibi hastalıklardan korunmak için kendilerine özgü olmalıdır. Aşılarının tam zamanında ve eksiksiz bir şekilde yapılması gereklidir. Atların ve ahırların temizlikleri zamanında yapılmalıdır. Özellikle sineklerle mücadele konusunda dikkat edilmelidir.

Ahıra yeni gelen atların kontrollerinin yapılmış olduğuna dikkat edilmelidir. Kontrolleri yapılmayan atların ahıra sokulmadan önce mutlaka muayenelerinin ve testlerinin yapılması gereklidir.

İlginizi Çekebilir  Sağlıklı At Beslemenin 16 Altın Kuralı
Yusuf Sarıkaya
Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

En Yeni Yazılar

Çocuklar için: 11 Adımda Evde Oyuncak Tahta At Yapımı

Oyuncak tahta atlar, bir neslin en güzel oyuncağıydı. Oklavayı kendimize at yapar oynardık. Çocuğunuza özel bir hediye vermeye ne dersiniz?...

Online Binicilik Eğitimi

Binicilik Okulu'na ücretsiz abone olarak at ve binicilik eğitimi ile ipuçlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Not: İstediğiniz zaman çıkabilirsiniz.

At Hakları – At Dostlarının Uyması Gereken Ahlâki Kurallar

Atla ilgilenen herkes, onun yaşama sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Her at, doğal gereksinimlerine uygun bir şekilde bakılmak hakkına sahiptir. Her atın fiziksel...

Binicilik Eğitimi #1 Yeni Başlayanlar İçin At Seçimi

Binicilik eğitiminde uygun bir öğretmen atın kullanılması en önemli şartlardan birisidir. Öğretmen atın beden yapısının özelliklerinin binicinin beden özelliklerine...

At ile İlgili Atasözleri

Atasözleri, içinden doğduğu milletin düşünce dünyasını ve hayat tecrübesini yansıtan; milletin kültürünü, değerlerini, kendine özgü duyuşunu, hayata ve olaylara...

Önemli Yazılar

Çocuklar için: 11 Adımda Evde Oyuncak Tahta At Yapımı

Oyuncak tahta atlar, bir neslin en güzel oyuncağıydı. Oklavayı...

At Hakları – At Dostlarının Uyması Gereken Ahlâki Kurallar

Atla ilgilenen herkes, onun yaşama sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Her at,...

En Yeni At Resimleri

Telefonunuz İçin En İyi At Duvar Kağıtları

Merhaba değerli Binicilik Okulu takipçileri. Sizlere akıllı telefonlar için...

Devasa Bir At Heykeli: The Kelpies

Bir tarihi ne efsaneye dönüştürür ve bir heykele ne...

Bunları mı Aramıştınız?Benzer İçerikler
Arama Sonuçlarınıza Göre Oluşturuldu