-

At Sağlığı Atlara Rahatsızlık Veren Yiyecekler

Atlara Rahatsızlık Veren Yiyecekler

Atlar son derece hassas hayvanlardır. Bu nedenle onların beslenmesine ayrı bir özen gösterilmesi gerekmektedir. Eğer bir at sahibi iseniz ya da yalnızca atların yanında zaman geçirmeyi seviyorsanız, onları hangi gıdalarla besleyip, besleyemeyeceğiniz ve atlara rahatsızlık veren yiyecekler konusunda bilgi sahibi olmalısınız.

İşte O Yiyeceklerin Listesi

Çikolata: İçerisinde kimyasal teobromin maddesi bulunduran bir gıda olduğu için vereceğiniz büyük miktarlardaki çikolata, atlar için öldürücü olabilir. Ayriyeten yarış atları uyuşturucu testlerinde pozitif çıkabilir ve onları yarıştan men eder.

Et ve Süt Ürünleri: Atlar otçul varlıklardır. Onların sindirim sistemleri et ürünleri ile beslenmek için uygun değildir. Et tüketmelerinin uzun vadeli etkileri bilinmediği için bu duruma çok dikkat edilmelidir.

Aynı zamanda yetişkin atlarda laktoz toleransı vardır. Onları peynir, süt, dondurma veya yoğurt gibi süt ürünleri ile beslemek ishal olmalarına sebebiyet vermektedir.atlara rahatsızlık veren yiyecekler

Ekmek: Ekmek, çörek, kek ve benzeri hamur işi gıdalar sindirim sisteminde tıkanıklığa yol açabileceğinden atlara verilmemesi gerekmektedir. Genel bir kural çerçevesinde, insanlara yönelik işlenmiş gıdalarla atları beslemeyin.

İlginizi Çekebilir  Atlarda İlk Yardım! Acil Bir Duruma Ne Kadar Hazırsınız?

Domates: Domates, son derece zehirli olan güzelavrat otu ile aynı familyadandır. Bitki, koliklere sebep olan atropin içerir, kalp atış hızını arttırabilir ve sonuç olarak sindirim problemlerine yol açabilir.

Sarımsak ve Soğan: Oldukça popüler bir takviye gıda olan sarımsak, pek çok faydası olmasına rağmen, kansızlığa neden olan n-propil disülfit içerdiğinden ötürü yalnızca ölçülü bir şekilde verildiği zaman zararsızdır.

Soğan da aynı şekilde frenk soğanı ve pırasanın da içerisinde bulunduğu allium familyasındadır. Yine bunlar da n-propil disülfit içerir ve kansızlığa neden olabilir.

Küflü ve Tozlu Saman: Atların devamlı olarak kaliteli otlarla beslenir ama tükettikleri otların küflü veya tozlu olmaması hususunda çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Şayet küflerdeki sporlar atların solunum sistemine kalıcı zararlar verir.

Bahçede Kesilen Çimler: Kesilmiş olan çimler böcek ilaçları ve zehirli birtakım bitkiler içerebilir. Kesilme sonucunda açığa çıkan gazlar kolik ya da mide problemlerini tetikler.

Patates, kepek ve ravent otu da atların uzak tutulmaları gereken besinler arasındadır.

Yusuf Sarıkaya
Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

En Yeni Yazılar

Online Binicilik Eğitimi

Binicilik Okulu'na ücretsiz abone olarak at ve binicilik eğitimi ile ipuçlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Not: İstediğiniz zaman çıkabilirsiniz.

At Hakları – At Dostlarının Uyması Gereken Ahlâki Kurallar

Atla ilgilenen herkes, onun yaşama sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Her at, doğal gereksinimlerine uygun bir şekilde bakılmak hakkına sahiptir. Her atın fiziksel...

Binicilik Eğitimi #1 Yeni Başlayanlar İçin At Seçimi

Binicilik eğitiminde uygun bir öğretmen atın kullanılması en önemli şartlardan birisidir. Öğretmen atın beden yapısının özelliklerinin binicinin beden özelliklerine...

At ile İlgili Atasözleri

Atasözleri, içinden doğduğu milletin düşünce dünyasını ve hayat tecrübesini yansıtan; milletin kültürünü, değerlerini, kendine özgü duyuşunu, hayata ve olaylara...

Önemli Yazılar

Çocuklar için: 11 Adımda Evde Oyuncak Tahta At Yapımı

Oyuncak tahta atlar, bir neslin en güzel oyuncağıydı. Oklavayı...

At Hakları – At Dostlarının Uyması Gereken Ahlâki Kurallar

Atla ilgilenen herkes, onun yaşama sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Her at,...

En Yeni At Resimleri

Atınızla Beraber Yaşamak İsteyeceğiniz 13 Lüks Ahır

Bu lüks at ahırları zarif, havadar ve o kadar...

[At Fotoğrafları] Isabel Brune’un Gözünden Güzel Atlar

Atların Doğası Hayal edin. Rüya gibi bir doğada atlar.. At...

Bunları mı Aramıştınız?Benzer İçerikler
Arama Sonuçlarınıza Göre Oluşturuldu