-

Kütüphane Atın Yavrusuna Ne Denir?

Atın Yavrusuna Ne Denir?

Ot obur ve memeli hayvanlar gurubunda yer alan at, Amerika ve Altay dağlarında yabani ve sürü olarak dolaşır. At Türk kültüründe önemli bir yere sahiptir. Yabani hayvanları evcilleştirmeyi başaran Türkler atları savaş meydanlarında ve yük taşımacılığında kullanmışlardır. Peki, Atın Yavrusuna Ne Denir?

Yavru Atlar

At familyasındaki atlar arasında Ahal Teke, Arap, İngiliz, Çin ve Midilli türleri en iyi at cinsleri arasında yer alır. Erkek olan at cinsine aygır, dişi olan atlara kısrak, atın yavrusu ise tay olarak isimlendirilir.

Özelliklerine Göre İsimlendirme

Atlar genel olarak at diye tarif edilse de kullanıldıkları alanlara göre farklı farklı isimlendirilir. Bunlardan bazıları

Hızlı, dayanıklı ve haber getirme özelliği olan atlara Ilgar

  • Posta işlevi gören atlara, menzil
  • Savaş atlarına, cenk
  • Yarışlarda kullanılan atlara, koşu
  • Avlanmak amaçlı kullanılan atlara, av
  • Yük taşıyan atlara, beygir

Gibi isimlendirmelerle adlandırılır.

Genel Özellikler

Tek tırnaklı hayvanlardan olan ve midesi ve bağırsak kısmı farklı olan at yavrusu geviş getirmez ve insanlar tarafından etinin tüketilmesi yasaklanan hayvanlardan olan at yavrusu mide hacmi 10 litre kadardır.

İlginizi Çekebilir  Atlar Hakkında 22 Kısa Bilgi - Atların İlginç Özellikleri

Tay dâhil tüm at çeşitlerinde safra kesesi bulunmaz.1 yaşına gelene kadar bütün at cinslerine tay denilir. Ortalama bir tay günde 5 kg yem yerken dışkılama süresi ortalama 2 gün sonra olur. Ortalama günde 15 kg kadar su içebilirler. Taylar günde birden fazla idrar yapar. Ölmek üzere olan bir tayda görülen tek belirti kusmasıdır.

Kısrak bir tay doğuracağı zaman ortalama 11 ay gebelik süreci geçirir. Bir tay dünyaya geldikten sonra ortalama 30 yıl yaşayabilir.

Bakımları

Bakımları için gerekli tek şey belli bir süre annelerinin sütü ile beslenmek olan taylarda bu süre aşımı sonrası normal beslenme şekline geçilir. Ayrıca tayların büyüme sürecinde ihtiyaç duyulan su miktarı muhakkak karşılanmalıdır.

İlginizi Çekebilir  Sakatlanan Atlar Neden Vurulur?

Tayların bakımı için yaşamsal alan ve tımar edilmesi önemli bir diğer noktadır. Aşılarının ve gelişim takibinin veteriner tarafından yapılması tayın sağlıklı büyümesi için gereklidir. Tüy ve tırnak kesimi düzenli olarak yapılmalı ve açık alanlarda tay rutin olarak gezintiye çıkarılmalıdır.

Taylarda Görülen Hastalıklar

Hiperlidemi hastalığı; yetersiz beslenme sonucu oluşan hastalıktır. Şayet yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmeye geçilirse tay bu hastalıktan kurtulur.

Dermatohilosis hastalığı; bulaşıcı ve akut bir hastalıktır. Tay yüzeyinde kıl dökülmesi, kepek ve kabuk belirtileri arasındadır.

At vebası; ölümcül bir hastalıktır.

Yaz kanaması; taylarda görülebilecek hastalıklar arasında yer alır. Paraziter bir hastalıktır. Daha çok yaz aylarında görüldüğü için bu isimle adlandırılır.

Mankafa (ruam) hastalığı; taylarda görülebilen bu hastalık akut veya kronik olarak seyreder. Burun, deri ve akciğer ruamı şeklinde görülür.

Tayların hastalık dönemleri teşhis ve tedavileri için veteriner desteği gereklidir.

İlginizi Çekebilir  Atlarda Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir?

İlginizi Çekebilir  Atlarda Dermatophilosis

Taylarda Beslenme

Bir yaşına kadar olan süreçte tay olarak adlandırılan atlar iyi beslenmelidir ki güçlü ve dayanıklı olsun diye. Bol bol ağızdan süt verilmesi tayların beslenmesi açısından önemli. Tayda kabızlık sorunu var ise süt ile birlikte costor yağı verilmesi sorunu ortadan kaldıracaktır. Bu süreçte taylara vitamin takviyesi yapılabilir. Taylara ot ve taneli yulaf ezmeleri yedirilmeli ve 6. aydan itibaren tay anne sütünden kesilmelidir.

İlginizi Çekebilir  Atlar ne yer? At Yemleri ve Diğer Besinler

Tay Hakkında

Tay hakkında genel bilgilerin verildiği makalede taylar hakkında bilinmeyen bazı gerçeklere yer verilerek atın yavrusuna nedir ve nasıl bakılmalı konularında açıklayıcı bir yazı oluşturuldu. Tay hakkındaki bu genel bilgiler faydalı olacaktır.

Yusuf Sarıkaya
Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

En Yeni Yazılar

Çocuklar için: 11 Adımda Evde Oyuncak Tahta At Yapımı

Oyuncak tahta atlar, bir neslin en güzel oyuncağıydı. Oklavayı kendimize at yapar oynardık. Çocuğunuza özel bir hediye vermeye ne dersiniz?...

Online Binicilik Eğitimi

Binicilik Okulu'na ücretsiz abone olarak at ve binicilik eğitimi ile ipuçlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Not: İstediğiniz zaman çıkabilirsiniz.

At Hakları – At Dostlarının Uyması Gereken Ahlâki Kurallar

Atla ilgilenen herkes, onun yaşama sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Her at, doğal gereksinimlerine uygun bir şekilde bakılmak hakkına sahiptir. Her atın fiziksel...

Binicilik Eğitimi #1 Yeni Başlayanlar İçin At Seçimi

Binicilik eğitiminde uygun bir öğretmen atın kullanılması en önemli şartlardan birisidir. Öğretmen atın beden yapısının özelliklerinin binicinin beden özelliklerine...

At ile İlgili Atasözleri

Atasözleri, içinden doğduğu milletin düşünce dünyasını ve hayat tecrübesini yansıtan; milletin kültürünü, değerlerini, kendine özgü duyuşunu, hayata ve olaylara...

Önemli Yazılar

Çocuklar için: 11 Adımda Evde Oyuncak Tahta At Yapımı

Oyuncak tahta atlar, bir neslin en güzel oyuncağıydı. Oklavayı...

At Hakları – At Dostlarının Uyması Gereken Ahlâki Kurallar

Atla ilgilenen herkes, onun yaşama sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Her at,...

En Yeni At Resimleri

Beyaz At Resmi

                                 

[Perde Arkası] Stüdyoda At Fotoğrafı Çekilir mi?

Hayvanların fotoğrafını çekmek oldukça zevkli bir iş. Bunların arasında...

Bunları mı Aramıştınız?Benzer İçerikler
Arama Sonuçlarınıza Göre Oluşturuldu