-

hayAT Ata Binmenin En İyi Terapi Olmasının 7 Nedeni

Ata Binmenin En İyi Terapi Olmasının 7 Nedeni

Kötü bir günün sonunda bir atın sırtına atladıysanız, o zaman uzun bir gezintinin o kötü günü nasıl tersine çevirebileceğini biliyor olmalısınız. Ata binme tedavi edici olması ile bilinir ve bu ifadeye binicilerin kendisinden daha fazla katılacak kimse yoktur.

Ancak atlı terapi duygusal olarak iyileşmekten çok daha fazladır. Aslında engelli biniciler için bir çeşit fizik tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. At destekli terapi uygulaması büyümektedir ve insanlar atın eyerine bile basmadan atın inanılmaz tedavi edici özelliğinden faydalanmaktadırlar. Hatta atlar, işletmelerin çalışanları arasında ekip ruhu oluşturmayı kolaylaştırmak için bile kullanılmaktadır.

Hala ikna olmadınız mı? İşte size ata binmenin en iyi terapi olmasının yedi nedeni.

Ata Binmek Odaklanmayı Gerektirir

Bir problemi unutmanın atın üzerine binmek ve gezintiye çıkmaktan daha iyi bir yolu yoktur. Ata binmek tam olarak odaklanmanızı gerektirir – eğer zihniniz amaçsızca geziniyorsa, bir süre sonra atınızın da aynısını yaptığını görürsünüz.

Ata binmek dış dünyanın endişelerinden kurtulmanız için size yardımcı olabilir. At gezintisinden daha özgürleştirici bir şey yoktur.

Ata Binmek Sizi Güçlendirir

Ata binerken hem fiziksel hem de duygusal olarak güçlü olmalısınız. Ata binmek zekâ ve anlayış ister, ancak bunun yanı sıra ayağa kalkmanızı ve sorumluluk almanızı da gerektirir.

Ata binmek yoluyla geliştirdiğiniz güç hayatınızın diğer alanlarına da uygulanabilir.

Ata Binmek Size Duygusal Kontrolü Öğretir

Eyer üzerinde korkuya ya da öfkeye yer yoktur. Bir atlı olarak, genel olarak yaşamınızda kullanabileceğiniz duygusal kontrol tekniklerini öğreneceksiniz. İster gezinti esnasında ister hayal kırıklığı yaratan bir gösteriden sonra ahıra geri dönerken aşırı enerjik bir at ile uğraşmak durumunda olan deneyimli biniciler duygularını nasıl kontrol edeceklerini öğrenirler.

Ata Binmek Sizi Sabırlı Olmaya Zorlar

View this post on Instagram

1 month to go 🤩🤩🤩

A post shared by Olivia Arias (@cubanonahorse) on

Bazen ata binerken, arkanıza yaslanmayı, nefes almayı ve bir şeyleri tekrar denemeyi öğrenmek durumunda kalırsınız. Sabırlı olmayı öğrenmek tedavi edici olabilir ve bu beceri diğer alanlarda da size fayda sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir  Muhteşem Fotoğraflar: Atları aşağıdan görmeye alışkınız ama bu kadar da değil!

Ata Binmek Size Affetmeyi Öğretir

Ata binmenin en iyi faydalarından biri de size hem atı hem de kendinizi affetmeyi öğretmesidir. Ata binerken hiçbir şey mükemmel değildir ve hataları nasıl affedeceğinizi hızlıca öğrenirsiniz.

Ata binmek size küçük şeyleri oluruna bırakmayı ve gerçekten önemli olanı takdir etmeyi öğretir.

Ata Binmek Size Güven Duymayı Öğretir

View this post on Instagram

• One thing that makes me really happy is that Hellion is so good with kids. He lets them poke his nose and play with his lips with little to no fuss. Of course I’m always supervising because he’s nowhere near a wizened horse yet, but I can tell he has a natural gift with kids and will possibly consider getting him trained as a therapy horse one day❤️ • • • #horsesofinstagram #pintosofinstagram #horses #horse #geldings #gelding #colt #coltstarting #pinto #painthorse #skewbaldhorse #skewbald #heterochromia #equine #equestrian #cowgirl #cowgirlsofinstagram #horsebackriding #riding #tobiano #horsemanship #horsewoman #baytobiano #ApplyTheMethod #DownunderHorsemanship #DUH #naturalhorsemanship

A post shared by ⭐️Hellion Marshall⭐️ (@hellion.marshall) on

Bir ata bindiğinizde, kendi güvenliğinizi 500 kiloluk bir hayvana teslim etmiş olursunuz. Aynı zamanda, sırtına oturmanıza izin verecek kadar size güvendiğini öğrenirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Dekorasyon: At Nalı ile Yapabileceğiniz Dekoratif Süs Eşyaları

Böylesine muhteşem ve güçlü bir hayvanın size güvenmesi ödüllendirici bir farkındalıktır.

Ata Binmek Size Kendinizi Başarılı Hissettirir

Engel atlamak, dörtnal gitmek veya belli bir tempoda gezinti yapmaktan daha keyifli bir his yoktur. Ata binmek çok disiplinli olmayı gerektirdiğinden, ödülleri bir o kadar keyifli olur.

Ata binmek size kendinizi başarılı hissettirir ve harika bir güven arttırıcı unsur olabilir.

Bir sonraki binicilik dersinize gitmeden önce, ata binmenin size gerçekten neyi öğrettiğini ve binicilik aktivitesinin ne kadar tedavi edici olabileceğini bir düşünün. Ata bindiğinizde sizin için dış dünya yavaşlar ve kaybolur. Ata binmek, dünyadan uzaklaşmanın ve kendinizle baş başa kalarak huzuru derinlemesine düşünmenin ve geliştirmenin mükemmel bir yoludur.

Eğer binicilikte yeniyseniz, at çiftliğinde bir süre konaklamak bu spora mükemmel bir başlangıç olabilir. Birçok at çiftliği biniciliğin farklı yönlerini tanıtan günlük geziler düzenlemektedir. Sonradan tatil merkezine dönüştürülmüş çiftlikler ya da dağ eteklerine kurulmuş çiftlikler, güzel bir ortamda ata binme deneyimi yaşamanıza imkân tanır ve deneyim seviyenize uygun parkur koşullarına sahip gezinti yollarında dolaşırsınız.

Siz veya tanıdığınız bir kişi, biniciliğin tedavi edici etkilerinden hiç faydalandınız mı? Ata binmek hayatınızı nasıl değiştirdi ve binicilikten elde ettiğiniz en önemli faydalar nelerdir? Cevapları yoruma bekliyoruz.

Yusuf Sarıkaya
Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

En Yeni Yazılar

Çocuklar için: 11 Adımda Evde Oyuncak Tahta At Yapımı

Oyuncak tahta atlar, bir neslin en güzel oyuncağıydı. Oklavayı kendimize at yapar oynardık. Çocuğunuza özel bir hediye vermeye ne dersiniz?...

Online Binicilik Eğitimi

Binicilik Okulu'na ücretsiz abone olarak at ve binicilik eğitimi ile ipuçlarından ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Not: İstediğiniz zaman çıkabilirsiniz.

At Hakları – At Dostlarının Uyması Gereken Ahlâki Kurallar

Atla ilgilenen herkes, onun yaşama sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Her at, doğal gereksinimlerine uygun bir şekilde bakılmak hakkına sahiptir. Her atın fiziksel...

Binicilik Eğitimi #1 Yeni Başlayanlar İçin At Seçimi

Binicilik eğitiminde uygun bir öğretmen atın kullanılması en önemli şartlardan birisidir. Öğretmen atın beden yapısının özelliklerinin binicinin beden özelliklerine...

At ile İlgili Atasözleri

Atasözleri, içinden doğduğu milletin düşünce dünyasını ve hayat tecrübesini yansıtan; milletin kültürünü, değerlerini, kendine özgü duyuşunu, hayata ve olaylara...

Önemli Yazılar

Çocuklar için: 11 Adımda Evde Oyuncak Tahta At Yapımı

Oyuncak tahta atlar, bir neslin en güzel oyuncağıydı. Oklavayı...

At Hakları – At Dostlarının Uyması Gereken Ahlâki Kurallar

Atla ilgilenen herkes, onun yaşama sorumluluğunu üstlenmek zorundadır. Her at,...

En Yeni At Resimleri

Telefonunuz İçin En İyi At Duvar Kağıtları

Merhaba değerli Binicilik Okulu takipçileri. Sizlere akıllı telefonlar için...

Diana Wahl’ın Muhteşem At Fotoğrafları

Almanya'da binicilik tutkunu bir ailede büyüyen Diana, atlara aşık...

Bunları mı Aramıştınız?Benzer İçerikler
Arama Sonuçlarınıza Göre Oluşturuldu