-

At Sağlığı Atların Yaralanmalarında Yapılacak İlk Müdahaleler

Atların Yaralanmalarında Yapılacak İlk Müdahaleler

Tarihin en önemli sahnelerinde adları geçen atlar, devasa cüsselerine rağmen sağlık yönünden son derece hassas canlılardır. Atlar, yaşadıkları bir sağlık sorununda kısa sürede güçten düşer ve eski aktifliklerini kaybeder. At sahipleri bakımından atların yaralanmalarında yapılacak ilk müdahaleler detaylı olarak öğrenilmelidir. Atların yaralı halde yürütülmeye çalışılması, yaralı atın sağlığını tehlikeye atan en önemli yanlıştır.

Atlarda Ortopedik Yaralanmalarda İlk Müdahale

Atların ayaklarından yaralanmaları durumu sıkıntılı bir sürecin başlaması anlamına gelir. Bacak kısmından yaralanan veya kırık sorunu yaşayan atlara ilk müdahale atı bulunduğu yere yatırmayla başlar. Atın bacağının üzerine basmaması gerekmekte olup, sabit bir şekilde durması sağlanır. Burada atın bacağına yapılacak yanlış bir hareket, iyileşme sürecini doğrudan etkileyecek bir detay olduğundan son derece dikkatli olunmalıdır. İlk müdahale sırasında yapılacak bir yanlış, daha büyük bir travmaya sebep olmaktadır. Yaralı at sabit bir şekilde bekletilmeli ve bacak kısmına dokunulmamalıdır.

İlk Müdahalede Acele Edilmelidir

Hareket etmemesi sağlanan at için kurtarma faaliyetleri bu aşamadan sonra detaylı olarak şekillendirilmeli, sakin olunmalı ve öncelikle bir veteriner hekimden yardım alınmalıdır. Veterinerin atı muayene ederken olayın detayını araştırması, atın sıvı kaybı, yarası varsa yarasının bakımı, kırık kontrolü, farklı bir travmaya maruz kalıp kalmadığını tespit etmesi gereklidir. Aynı zamanda enfeksiyon riski ve eklem kontrolü yapılması da son derece önemlidir.

İlginizi Çekebilir  Taylar Hakkında 10 İlginç Bilgi

At Teşekküllü Bir Kliniğe Götürülmelidir

Veteriner kontrolü sonrasında tespit edilen bulgulara göre, tıbbi tedbirlerin alınması için ambulansla kliniğe götürülmelidir. Atı bu anlamda ambulansa ve kliniğe taşımak kolay bir işlem değildir. Eğer atta herhangi bir komplikasyon gelişmemişse ve sakinse bu aşamada enjeksiyon uygulamak gerekli değildir. Ancak atta komplikasyon gelişmiş ve olumsuz bulgular varsa enjeksiyon uygulanmalıdır. Atın sorunu kırık bir bacaksa, bu aşamada kırık bacağın atın metabolizmasına ya da atın anatomisine uygun bir şekilde toparlanmasının sağlanmasıdır. Bacağın alt ve üst eklem kemikleri uygun şekle getirilerek bandaj, eğer bandaj yeterli gelmiyorsa alçı ile sabit hale getirilmelidir. Kırık için bu önlemler alındıktan sonra klinikte tıbbi tedavi uygulanmalıdır.

İlginizi Çekebilir  Atlarda Bel Ağrısı ve Tedavisi Nedir?

ABONE OL

Kampanyalarımızdan, en yeni konulardan, atlar ve binicilik ile ilgili ipuçlarından haberdar olmak için haftalık e-posta listemize kaydolun.

Yusuf Sarıkaya
Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

En Yeni Yazılar

Gazi Koşusu 2020 – Gazi Koşusu Kazanan Atlar

Gazi Koşusu, ülkemizde at yarışı severleri tarafından yakından takip edilen, at yarışı koşularının en büyüğü kabul edilmektedir. Milyonlarca insanın...

At Çizimi Örnekleri

Amy Hensley Davies Albümünden En Güzel At Çizimleri ...

Huysuz At Nasıl Sakinleştirilir?

Huysuz at nasıl sakinleştirilir yazımızda binicinin en sık karşılaşabileceği durumları ve alması gereken tedbirleri inceleyeceğiz. İtaatsiz Atlara Yapılacak İşler İyi...

Bir Dresaj Atında Bulunması Gereken Özellikler

Dresaj çalışmalarında binici ve at mükemmel bir uyum içerisinde olmalıdır. Binici mutlaka atıyla duygusal bir bağ kurmalıdır. Fiziksel özelliklerine...

Önemli Yazılar

Gazi Koşusu 2020 – Gazi Koşusu Kazanan Atlar

Gazi Koşusu, ülkemizde at yarışı severleri tarafından yakından takip...

At Çizimi Örnekleri

Amy Hensley Davies Albümünden En Güzel At Çizimleri ...

En Yeni At Resimleri

Devasa Bir At Heykeli: The Kelpies

Bir tarihi ne efsaneye dönüştürür ve bir heykele ne...

At Çizimi Örnekleri

Amy Hensley Davies Albümünden En Güzel At Çizimleri ...

Bunları mı Aramıştınız?Benzer İçerikler
Arama Sonuçlarınıza Göre Oluşturuldu