-

At Sağlığı Atların Kışın Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Atların Kışın Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Kış aylarının gelmesi ile beraber beslenen hayvanların da bazı ihtiyaçları ortaya çıkmaktadır. Özellikle kış ayları geldiği andan itibaren hayvanlar için tüm ihtiyaçların doğru şekilde giderilmesi gerekir. Kış bakımı isteyen hayvanlar arasında atlar da yer almaktadır. At besleyen kişiler Kış aylarının gelmesi ile beraber atların kışın bakımı nasıl yapılmalıdır şeklinde araştırmalar yapmaktadır.

Kış aylarında yaşanan düşük sıcaklıklar atların sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle kış mevsiminde at bakımı konusunda en fazla dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de ahır koşullarıdır. Atın gün boyunca kaldığı ahır mutlaka temiz, sıcak ve hijyenik olmalıdır.

Kış Aylarında Ahır Temizliği Çok Önemlidir!

Kış aylarında atların rahatsızlanma durumu daha fazla görülür. Özellikle, ahır içerisinde hava sıcaklığının çok yüksek olması atınızın hastalanmasına neden olacaktır. Bu nedenden ötürü ahırı mutlaka belirli bir hava sıcaklığında tutmak gerekir. En azından ahırın sıcaklığını dengede tutmaya çalışmalısınız.

Hava koşullarının kötüye gitmesi ile beraber ahırda gerekli hijyen koşulları sağlanmazsa at için tehlikeli olan parazitler daha çabuk yayılmaya başlar. Bu sebeple, kesinlikle ahır içerisinde yiyecek kalıntıları ve kirli takımlar bırakılmamalıdır. Gün içerisinde havalandırılan ve doğal ışık alması sağlanan ahırlar daha hijyenik koşullar sağlayacaktır.

Kış Aylarında Destekleyici İlaçlar

Atlar yaşamı boyunca daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak için bazı destekleyici ilaçlar kullanmalıdır. Özellikle Kış aylarının gelmesi ile beraber bu destekleyici ilaçlar daha çok önem kazanmaktadır. Kış aylarında atların en fazla yakalandığı hastalıkların başında hipotermi rahatsızlığı gelir. Bu rahatsızlıklardan atınızı korumak için mutlaka veterinerin tavsiye ettiği ilaçlar kullanmak gerekir. Bu ilaçlar genellikle atların sağlıklarını korumak adına kullanılan takviye ilaçlardandır.

Fiziksel Aktiviteler Atlar İçin Önemlidir!

Atların daha sağlıklı kalabilmeleri için mutlaka egzersiz yapmaları gerekir. Bu nedenle, hava sıcaklığı ne olursa olsun mutlaka atınız ile egzersizler yaparak, vakit geçirmeye çalışın. Böylece atlar, soğuğa karşı daha fazla dayanıklı olur daha enerjik hissederler. Eğer kış boyunca atınızı bir ahırda kapalı tutarsanız, atınızın dış çevreye karşı duyarlılığı da ortadan kalkacaktır.

ABONE OL

Kampanyalarımızdan, en yeni konulardan, atlar ve binicilik ile ilgili ipuçlarından haberdar olmak için haftalık e-posta listemize kaydolun.

Yusuf Sarıkaya
Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

En Yeni Yazılar

Gazi Koşusu 2020 – Gazi Koşusu Kazanan Atlar

Gazi Koşusu, ülkemizde at yarışı severleri tarafından yakından takip edilen, at yarışı koşularının en büyüğü kabul edilmektedir. Milyonlarca insanın...

At Çizimi Örnekleri

Amy Hensley Davies Albümünden En Güzel At Çizimleri ...

Huysuz At Nasıl Sakinleştirilir?

Huysuz at nasıl sakinleştirilir yazımızda binicinin en sık karşılaşabileceği durumları ve alması gereken tedbirleri inceleyeceğiz. İtaatsiz Atlara Yapılacak İşler İyi...

Bir Dresaj Atında Bulunması Gereken Özellikler

Dresaj çalışmalarında binici ve at mükemmel bir uyum içerisinde olmalıdır. Binici mutlaka atıyla duygusal bir bağ kurmalıdır. Fiziksel özelliklerine...

Önemli Yazılar

Gazi Koşusu 2020 – Gazi Koşusu Kazanan Atlar

Gazi Koşusu, ülkemizde at yarışı severleri tarafından yakından takip...

At Çizimi Örnekleri

Amy Hensley Davies Albümünden En Güzel At Çizimleri ...

En Yeni At Resimleri

Beyaz At Resmi

                                 

Bunları mı Aramıştınız?Benzer İçerikler
Arama Sonuçlarınıza Göre Oluşturuldu