Atlara Rahatsızlık Veren Yiyecekler

-

At Sağlığı At Beslenmesi Atlara Rahatsızlık Veren Yiyecekler

Atlar son derece hassas hayvanlardır. Bu nedenle onların beslenmesine ayrı bir özen gösterilmesi gerekmektedir. Eğer bir at sahibi iseniz ya da yalnızca atların yanında zaman geçirmeyi seviyorsanız, onları hangi gıdalarla besleyip, besleyemeyeceğiniz ve atlara rahatsızlık veren yiyecekler konusunda bilgi sahibi olmalısınız.

İşte O Yiyeceklerin Listesi

Çikolata: İçerisinde kimyasal teobromin maddesi bulunduran bir gıda olduğu için vereceğiniz büyük miktarlardaki çikolata, atlar için öldürücü olabilir. Ayriyeten yarış atları uyuşturucu testlerinde pozitif çıkabilir ve onları yarıştan men eder.

Et ve Süt Ürünleri: Atlar otçul varlıklardır. Onların sindirim sistemleri et ürünleri ile beslenmek için uygun değildir. Et tüketmelerinin uzun vadeli etkileri bilinmediği için bu duruma çok dikkat edilmelidir.

Aynı zamanda yetişkin atlarda laktoz toleransı vardır. Onları peynir, süt, dondurma veya yoğurt gibi süt ürünleri ile beslemek ishal olmalarına sebebiyet vermektedir.

Ekmek: Ekmek, çörek, kek ve benzeri hamur işi gıdalar sindirim sisteminde tıkanıklığa yol açabileceğinden atlara verilmemesi gerekmektedir. Genel bir kural çerçevesinde, insanlara yönelik işlenmiş gıdalarla atları beslemeyin.

Domates: Domates, son derece zehirli olan güzelavrat otu ile aynı familyadandır. Bitki, koliklere sebep olan atropin içerir, kalp atış hızını arttırabilir ve sonuç olarak sindirim problemlerine yol açabilir.

Sarımsak ve Soğan: Oldukça popüler bir takviye gıda olan sarımsak, pek çok faydası olmasına rağmen, kansızlığa neden olan n-propil disülfit içerdiğinden ötürü yalnızca ölçülü bir şekilde verildiği zaman zararsızdır.

Soğan da aynı şekilde frenk soğanı ve pırasanın da içerisinde bulunduğu allium familyasındadır. Yine bunlar da n-propil disülfit içerir ve kansızlığa neden olabilir.

Küflü ve Tozlu Saman: Atların devamlı olarak kaliteli otlarla beslenir ama tükettikleri otların küflü veya tozlu olmaması hususunda çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Şayet küflerdeki sporlar atların solunum sistemine kalıcı zararlar verir.

Bahçede Kesilen Çimler: Kesilmiş olan çimler böcek ilaçları ve zehirli birtakım bitkiler içerebilir. Kesilme sonucunda açığa çıkan gazlar kolik ya da mide problemlerini tetikler.

Patates, kepek ve ravent otu da atların uzak tutulmaları gereken besinler arasındadır.

Yusuf Sarıkaya
Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz!
Lütfen adınızı yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Takibe Takip

102BeğenenlerBeğen
2,100TakipçilerTakip Et
0TakipçilerTakip Et
29TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

En Yeni Konular

İngiliz Atlarının Özellikleri Nelerdir?

At yarışları için önemli olan İngiliz atları çok kıymetli at ırklarındandır. İngiliz atı bilinenin aksine aslında İngiltere kökenli bir...

Atlarda Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir?

Bulaşıcı hastalıklar Türkiye ve dünyada atçılık bakımında tehlike olmaktadır. Atlarda oluşan bulaşıcı hastalıklar onların performans kaybına, yarış atlarında yarışlardan...

Pistlerin Tozunu Attıran En Hızlı Yarış Atları

Türkiye at yarışı tarihi 1860'larda İzmir'de yapılan yarışlarla başladı. At yarışları bir spor dalı olarak günümüze kadar geldi. İlk...

Ülkemizde Yılkı Atları Nerede Yaşıyor?

Doğaya terk edilen atlar ülkemizde yılkı atları olarak adlandırılıyor. Sahibinin artık gıda ve barınma gibi ihtiyaçlarını karşılamak istemediği bu...

Binicilik: İki Canlının Bir Arada Yaptığı Tek Spor

Binicilik, iki canlının bir arada yaptığı oldukça keyifli tek spor dalıdır. Atlar ile kadınlar ve erkekler tarafından yapılabilen tek...

Türklerde At Kültürü

Türkler her dönemde atı hem ekonomik anlamda hem de vasıta ve savaş aracı olarak kullanmışlardır. Eski Türk yaşamına bakıldığında...

Mutlaka Okumalısın!

Dadaloğlu der ki; “Bir atı severim, bir de güzeli.”

Dadaloğlu'nun Hayatı Dadaloğlu 18. yüzyılın son çeyreğinde doğup, 19. yüzyılın...

Atlar ne yer? At Yemleri ve Diğer Besinler

Atlar nasıl beslenir? Atlar otçul hayvanlardır ve zamanın çoğunu otlayarak...