-

At Sağlığı Atlara Rahatsızlık Veren Yiyecekler

Atlara Rahatsızlık Veren Yiyecekler

Atlar son derece hassas hayvanlardır. Bu nedenle onların beslenmesine ayrı bir özen gösterilmesi gerekmektedir. Eğer bir at sahibi iseniz ya da yalnızca atların yanında zaman geçirmeyi seviyorsanız, onları hangi gıdalarla besleyip, besleyemeyeceğiniz ve atlara rahatsızlık veren yiyecekler konusunda bilgi sahibi olmalısınız.

İşte O Yiyeceklerin Listesi

Çikolata: İçerisinde kimyasal teobromin maddesi bulunduran bir gıda olduğu için vereceğiniz büyük miktarlardaki çikolata, atlar için öldürücü olabilir. Ayriyeten yarış atları uyuşturucu testlerinde pozitif çıkabilir ve onları yarıştan men eder.

Et ve Süt Ürünleri: Atlar otçul varlıklardır. Onların sindirim sistemleri et ürünleri ile beslenmek için uygun değildir. Et tüketmelerinin uzun vadeli etkileri bilinmediği için bu duruma çok dikkat edilmelidir.

Aynı zamanda yetişkin atlarda laktoz toleransı vardır. Onları peynir, süt, dondurma veya yoğurt gibi süt ürünleri ile beslemek ishal olmalarına sebebiyet vermektedir.atlara rahatsızlık veren yiyecekler

Ekmek: Ekmek, çörek, kek ve benzeri hamur işi gıdalar sindirim sisteminde tıkanıklığa yol açabileceğinden atlara verilmemesi gerekmektedir. Genel bir kural çerçevesinde, insanlara yönelik işlenmiş gıdalarla atları beslemeyin.

Domates: Domates, son derece zehirli olan güzelavrat otu ile aynı familyadandır. Bitki, koliklere sebep olan atropin içerir, kalp atış hızını arttırabilir ve sonuç olarak sindirim problemlerine yol açabilir.

Sarımsak ve Soğan: Oldukça popüler bir takviye gıda olan sarımsak, pek çok faydası olmasına rağmen, kansızlığa neden olan n-propil disülfit içerdiğinden ötürü yalnızca ölçülü bir şekilde verildiği zaman zararsızdır.

Soğan da aynı şekilde frenk soğanı ve pırasanın da içerisinde bulunduğu allium familyasındadır. Yine bunlar da n-propil disülfit içerir ve kansızlığa neden olabilir.

Küflü ve Tozlu Saman: Atların devamlı olarak kaliteli otlarla beslenir ama tükettikleri otların küflü veya tozlu olmaması hususunda çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Şayet küflerdeki sporlar atların solunum sistemine kalıcı zararlar verir.

Bahçede Kesilen Çimler: Kesilmiş olan çimler böcek ilaçları ve zehirli birtakım bitkiler içerebilir. Kesilme sonucunda açığa çıkan gazlar kolik ya da mide problemlerini tetikler.

Patates, kepek ve ravent otu da atların uzak tutulmaları gereken besinler arasındadır.

ABONE OL

Kampanyalarımızdan, en yeni konulardan, atlar ve binicilik ile ilgili ipuçlarından haberdar olmak için haftalık e-posta listemize kaydolun.

Yusuf Sarıkaya
Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

En Yeni Yazılar

Gazi Koşusu 2020 – Gazi Koşusu Kazanan Atlar

Gazi Koşusu, ülkemizde at yarışı severleri tarafından yakından takip edilen, at yarışı koşularının en büyüğü kabul edilmektedir. Milyonlarca insanın...

At Çizimi Örnekleri

Amy Hensley Davies Albümünden En Güzel At Çizimleri ...

Huysuz At Nasıl Sakinleştirilir?

Huysuz at nasıl sakinleştirilir yazımızda binicinin en sık karşılaşabileceği durumları ve alması gereken tedbirleri inceleyeceğiz. İtaatsiz Atlara Yapılacak İşler İyi...

Bir Dresaj Atında Bulunması Gereken Özellikler

Dresaj çalışmalarında binici ve at mükemmel bir uyum içerisinde olmalıdır. Binici mutlaka atıyla duygusal bir bağ kurmalıdır. Fiziksel özelliklerine...

Önemli Yazılar

Gazi Koşusu 2020 – Gazi Koşusu Kazanan Atlar

Gazi Koşusu, ülkemizde at yarışı severleri tarafından yakından takip...

At Çizimi Örnekleri

Amy Hensley Davies Albümünden En Güzel At Çizimleri ...

En Yeni At Resimleri

Telefonunuz İçin En İyi At Duvar Kağıtları

Merhaba değerli Binicilik Okulu takipçileri. Sizlere akıllı telefonlar için...

Beyaz At Resmi

                                 

Bunları mı Aramıştınız?Benzer İçerikler
Arama Sonuçlarınıza Göre Oluşturuldu