Beslenme: Atların Asla Yememesi Gereken 16 Yiyecek

1605

Atlar çok hassas canlılardır. Bu sebeple onların beslenmesine ayrı özen göstermemiz gerekiyor. Bazen iyi bir davranışını ödüllendirirken, bazen de onları severken ya da biz bir şeyler yerken etrafımızda büyük gözleriyle bize baktıklarında atlara bir şeyler veririz. Çünkü onlar bunu hak ediyorlar.

Eğer bir at sahibi iseniz veya sadece atların etrafında vakit geçirmeyi seviyorsanız, onları nelerle besleyebileceğinizi ve besleyemeyeceğinizi bilmeniz önemlidir. Bu makalemizde atları beslerken nelerin güvenli olmadığını öğrenmeye çalışacağız.

1Çikolata

Kimyasal teobromin maddesi toksik etki gösterdiğinden, büyük miktarlarda çikolata atlar için öldürücü olabilir. Ayrıca yarış atları uyuşturucu testlerinde pozitif çıkabilir ve diskalifiye olur!

2Et

Atlar otçudur. Sindirim sistemleri et yemek için uygun değildir. Et tüketmenin uzun vadeli etkilerini bilmediğimiz için bu duruma dikkat etmeliyiz.

3Süt Ürünleri

Yetişkin atlarda laktoz intoleransı vardır ve onları peynir, süt, dondurma veya yoğurtla beslemek ishale neden olur.

4Ekmek

Ekmek, çörek, kek vb. gıdalar sindirim sisteminde tıkanmaya neden olabileceğinden atlara verilmemelidir. Genel bir kural olarak, insanlara yönelik işlenmiş gıdaları atlara vermeyin.

5Domates

6Sarımsak

Popüler bir takviye olan sarımsak, birçok faydası olmasına rağmen, anemiye neden olan n-propil disülfit içerdiğinden, yalnızca ölçülü bir şekilde verilmelidir.

7Soğan

Soğan, frenksoğanı ve pırasanın da dahil olduğu allium familyasındandır. Yine bunlar da n-propil disülfid içerir ve anemiye neden olabilir.

8Çekirdekli Meyveler

Meyvelerin çekirdekleri az miktarda toksin içerebilir. Çekirdekli meyvelerdeki asıl büyük tehlike, atların boğulmasına neden olabilir. Çekirdeklerini ayırıp, meyveleri dilimlemek daha güvenlidir.

9Patates

Patatesler özellikle yeşil, filizlenmiş veya çürükse atları zehirleyebilir. Bütün patatesler ayrıca atın boğulmasına neden olabilir.

10Avokado

Avokado, yetiştikleri ağaçlar gibi yaprakları ve kabuğu da dahil olmak üzere atlar için zehirlidir. Avokado yutmak düzensiz kalp atışı, solunum sıkıntısı, kolik hatta ölüme neden olabilir.

11Ravent Otu

Ravent köpekler, kediler ve atlar için toksiktir. İçerdiği kalsiyum oksalat salya akması, titreme ve hatta böbrek yetmezliğine neden olabilir.

12Turpgiller(Lahana, Brokoli, Brüksel Lahanası vb.)

Lahana, brokoli, karnabahar, kıvırcık ve brüksel lahanası, turpgillerdendir ve bu sebzeler aşırı gaza neden olabileceği için atlara verilmemelidir.

13Kepek

Kepek, atınızın beslenme düzenine ve sağlığına iyi gelmez, çünkü mineral dengesizliğine neden olabilir ve sindirimi bozarak ishale neden olabilirler.

14Küflü ve Tozlu Saman

Atlar sık sık kaliteli otlarla beslenir, ancak tozlu ya da küflü olmamasına çok dikkatli edin. Küflerdeki sporlar atın solunum sistemine kalıcı zarar verir.

15Bahçede Kesilen Çimler

Kesilen çimler zehirli bitkiler ve böcek ilaçları içerebilir. Kesilme sonucu açığa çıkan gazlar kolik ya da mide sorunlarına yol açar.

16Sığır Yemi

Kulağa garip gelebilir ama sığırlar için üretilmiş yemlerle atlar beslenmemelidir. Sığırlara faydalı olan takviyeler ve ilaçlar atlar için ölümcül olabilir.