-

At Sağlığı At Bakımı At Nalı Çakarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

At Nalı Çakarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Atlar, eski zamanlarda sürekli kullanılan bir binek hayvanıdır. Günümüzde araç kullanımının çokluğundan atlar önemini yitirse de hala daha at kullanımı tamamen yok olmamıştır. Atlarla beraber önemi yitirilenler arasında nalbantlıkta vardır. Nalbantlık, eski zamanlarda en önemli meslek olarak bilinirdi. Atlar için vazgeçilmez olan nallar şimdilerde yok olma noktasına gelmiştir. Herkes tarafından kolaylıkla yapılacak bir iş değildir. At nalı çakarken dikkat etmeniz gerekenler arasında birçok neden mevcuttur.

At Nallanmak İçin Nasıl Hazırlanır?

İlk önce atın eski nalları yerinden sökülür. Eğer eski naldan kalma bir yara mevcutsa tırmık bıçağı yardımıyla yaradaki irin temizlenir. Sonra da yaraya katran sürülerek yaranın iyileşmesi için birkaç gün beklenir. Tırmık bıçağı ne kadar basit bir alet olsa da yaptığı işlev çok büyüktür. Sırada tıraşlama işlemi vardır. Atın tırnak ekseni normal olmalı yatık veya dik olmamalıdır. Eski nalı perçinlerinden açılmalı ve ardından da açık uçlarından kaldırılarak sökme işlemi tamamlanmalıdır. Takılacak olan nal, tırnaktan 1-2 mm. büyük olmalıdır ki toynakları sağlıklı bir şekilde büyüyebilsin.

Kaç Çeşit Nal Vardır?

Dört çeşit nal vardır. Düz nal, tümü saçtan yapılmış ve ortası kapılıdır. Askeriye nalı, kenarları 1,5 cm ve ortası boş olan klasik nal çeşididir. Askeriye nalı daha hafif olduğundan yarış atlarında daha çok tercih edilir. Lastikli nal, eski zamanlarda at arabalarını çeken atlar için toprakta ve taş döşeme yollarda kaymasını önlemek amacıyla kullanılırdı. Çakılan nalın üstüne otomobil dış lastiği gibi bir kaplama geçirilirdi. Demirsiz lastik nal, eski zamanlarda sadece yük taşıyan binek hayvanların ayaklarına çakılırdı.

At Nalı’nın Önemi Nedir?

Atlara nal çakılmazsa tırnakları kırılır ve tırnağı kırılan at iş yapamaz hale gelerek ıskartaya çıkar. At sahipleri bunun önemi bildikleri için düzenli olarak atlarını nallatır. Atlar nal çakılma esnasında acı hissetmezler sebebi de tırnaklarında can olmamasıdır. Hatta atlar kendilerini korumak adına böyle bir şeyin yapıldığını hissederek fazla tepki göstermezler. Bir at sahibi ayakkabısız gezebilir ama atını nalsız gezdirmez.

ABONE OL

Kampanyalarımızdan, en yeni konulardan, atlar ve binicilik ile ilgili ipuçlarından haberdar olmak için haftalık e-posta listemize kaydolun.

Yusuf Sarıkaya
Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

En Yeni Yazılar

Gazi Koşusu 2020 – Gazi Koşusu Kazanan Atlar

Gazi Koşusu, ülkemizde at yarışı severleri tarafından yakından takip edilen, at yarışı koşularının en büyüğü kabul edilmektedir. Milyonlarca insanın...

At Çizimi Örnekleri

Amy Hensley Davies Albümünden En Güzel At Çizimleri ...

Huysuz At Nasıl Sakinleştirilir?

Huysuz at nasıl sakinleştirilir yazımızda binicinin en sık karşılaşabileceği durumları ve alması gereken tedbirleri inceleyeceğiz. İtaatsiz Atlara Yapılacak İşler İyi...

Bir Dresaj Atında Bulunması Gereken Özellikler

Dresaj çalışmalarında binici ve at mükemmel bir uyum içerisinde olmalıdır. Binici mutlaka atıyla duygusal bir bağ kurmalıdır. Fiziksel özelliklerine...

Önemli Yazılar

Gazi Koşusu 2020 – Gazi Koşusu Kazanan Atlar

Gazi Koşusu, ülkemizde at yarışı severleri tarafından yakından takip...

At Çizimi Örnekleri

Amy Hensley Davies Albümünden En Güzel At Çizimleri ...

En Yeni At Resimleri

[Fotoğraf] Elina Lindgren Objektifinden Atlar

Grafik tasarımdan mezun olan Elina Lindgren, on yıl önce ilk...

Sıradışı Bir At Resimleri Sergisi

Atları sıradışı bir şekilde resmeden 22 yaşında Ukraynalı ressam...

Bunları mı Aramıştınız?Benzer İçerikler
Arama Sonuçlarınıza Göre Oluşturuldu