-

At Sağlığı At Bakımı At Nalı Çakarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

At Nalı Çakarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Atlar, eski zamanlarda sürekli kullanılan bir binek hayvanıdır. Günümüzde araç kullanımının çokluğundan atlar önemini yitirse de hala daha at kullanımı tamamen yok olmamıştır. Atlarla beraber önemi yitirilenler arasında nalbantlıkta vardır. Nalbantlık, eski zamanlarda en önemli meslek olarak bilinirdi. Atlar için vazgeçilmez olan nallar şimdilerde yok olma noktasına gelmiştir. Herkes tarafından kolaylıkla yapılacak bir iş değildir. At nalı çakarken dikkat etmeniz gerekenler arasında birçok neden mevcuttur.

At Nallanmak İçin Nasıl Hazırlanır?

İlk önce atın eski nalları yerinden sökülür. Eğer eski naldan kalma bir yara mevcutsa tırmık bıçağı yardımıyla yaradaki irin temizlenir. Sonra da yaraya katran sürülerek yaranın iyileşmesi için birkaç gün beklenir. Tırmık bıçağı ne kadar basit bir alet olsa da yaptığı işlev çok büyüktür. Sırada tıraşlama işlemi vardır. Atın tırnak ekseni normal olmalı yatık veya dik olmamalıdır. Eski nalı perçinlerinden açılmalı ve ardından da açık uçlarından kaldırılarak sökme işlemi tamamlanmalıdır. Takılacak olan nal, tırnaktan 1-2 mm. büyük olmalıdır ki toynakları sağlıklı bir şekilde büyüyebilsin.At Nalı Çakarken Dikkat Etmeniz Gerekenler 1

İlginizi Çekebilir  Atların Kuyruğunu ve Yelesini İyileştirmek İçin 6 İpucu

Kaç Çeşit Nal Vardır?

Dört çeşit nal vardır. Düz nal, tümü saçtan yapılmış ve ortası kapılıdır. Askeriye nalı, kenarları 1,5 cm ve ortası boş olan klasik nal çeşididir. Askeriye nalı daha hafif olduğundan yarış atlarında daha çok tercih edilir. Lastikli nal, eski zamanlarda at arabalarını çeken atlar için toprakta ve taş döşeme yollarda kaymasını önlemek amacıyla kullanılırdı. Çakılan nalın üstüne otomobil dış lastiği gibi bir kaplama geçirilirdi. Demirsiz lastik nal, eski zamanlarda sadece yük taşıyan binek hayvanların ayaklarına çakılırdı.

İlginizi Çekebilir  Atlarda İlk Yardım! Acil Bir Duruma Ne Kadar Hazırsınız?

At Nalı’nın Önemi Nedir?

At Yemi Satın Al

Atlara nal çakılmazsa tırnakları kırılır ve tırnağı kırılan at iş yapamaz hale gelerek ıskartaya çıkar. At sahipleri bunun önemi bildikleri için düzenli olarak atlarını nallatır. Atlar nal çakılma esnasında acı hissetmezler sebebi de tırnaklarında can olmamasıdır. Hatta atlar kendilerini korumak adına böyle bir şeyin yapıldığını hissederek fazla tepki göstermezler. Bir at sahibi ayakkabısız gezebilir ama atını nalsız gezdirmez.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz!
Lütfen adınızı yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yusuf Sarıkaya
Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

Bunları mı Aramıştınız?Benzer İçerikler
Arama Sonuçlarınıza Göre Oluşturuldu

At Nalı Çakarken Dikkat Etmeniz Gerekenler 5