-

At Irkları Çingene Atı, Özellikleri ve Kullanım Alanları

Çingene Atı, Özellikleri ve Kullanım Alanları

Çingene atı, tinker atı ya da gypsy yani çingene atları olarak bilinir. Oldukça farklı ve hoş görünümü olan bu atlar insanların her zaman dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Çingene Atının Tarihçesi

Çingene atları Büyük Britanya adaları kökenli olarak bilinir. Dünyanın pek çok ülkesinde farklı isimlerde yetiştirilmektedir. Kanada ve ABD’de Gypsy Cob, Gypsy Vanner olarak anılır. İrlanda ve İngiltere’de Colored cob ve Irish cob, Avrupa ülkelerinde Tinker olarak adlandırılır.

Çingene Atların Avrupa’da Yetiştirilmesi

Çingen atları bol yeleleri, alaca donları ve uzun bacak tüyleriyle son yıllarda en çok beğenilen at cinsi haline gelmiştir. Çingeneler Avrupa’ya geldiklerinden itibaren yetiştirmeye başlamış oldukları bu farklı cinsten süslü atlar, araba koşumunda ve binek hayvanlar olarak yetiştirilmiştir.

1850’li yıllar içerisinde İngiltere’ye gelen çingeneler ülke içerisinde romanichal olarak isimlendirilmiştir. Birlikte yanlarında getirdikleri bu atlara daha sonra çingene atı yani “Gypsy Horse” ismi konulmuştur.

Tiner (Çingene) Atlarının Alt Cinsleri

Bu atların pek çok alt cinsi bulunuyor. Cidago yüksekliği 130 santimetre veya 163 santimetre arasında değişiyor. ABD çingene atları derneği standart kayıtlarında ilk önde gelen cins safkan çingene atlarının cidagolarının yüksekliği 147 santimetre. İkinci olarak gelen cins atların cidago yüksekliği 147 santimetre üstünde olmaktadır. Üçüncü olarak gelen cins ise yarım kan çingene atlarının kayıtları olmaktadır. Cidago yüksekliği de farklılık göstermektedir.çingene atı özellikleri

Hollanda Çingene Atları Derneği

Çingene atları kayıtlarının tutulması adına Avrupa da bulunan en önemli kuruluş olan Hollanda çingene atları derneği (Nederlands Stamboek voor Tinkers)’dir. Bu derneğin üstlenmiş olduğu görevlerin arasında çingene atlarının bulunduğu ülkeleri belirlemek, aygır kayıtlarını tutmak, atların tüm genel denetimlerini sağlamak, atların pazarlama esnasında bakımı, özellikleri, beslenme ve üretimleri ile alakalı tavsiyeler sunmaktır. Ayrıca hatalı çiftleştirme ya da başka sebeplerden ötürü oluşan genetik bozukluklar ile mücadele sürdürmek, başka ülkelerde aynı amaç uğruna çalışan tüm kuruluşlarla birlikte iş birliği içerisinde bulunmaktır.

İlginizi Çekebilir  Türk Atları Nelerdir? Cinsleri Nedir?

Çingene Atların Özellikleri Neler?

Bu at cinsi oldukça uysal, dayanıklı, zeki, dost canlısı ve atletik karakter barındırır. Bu ırktan olan atların bazı görünüş özellikleri bulunur:

  • Paçalı ayakları
  • Uzun kuyrukları
  • Uzun yelekleri
  • Benekleri

Bu atların dikkat çekici olmasını oluşturuyor. Çingene atları ortalama olarak 155 santimetre yüksekliklerindedir. Her çeşit renkte olabilirler. İçe kıvrılan ufak kulakları, kalın kemikli bacakları ve toynaklarını kaplayan güzel tüyleri bulunur.

Kafa yapısı buruna doğru incelir, düzgün ve kibar gözlere sahiptir. Kısa sırt karakterine sahip olan bu özel atların arka ayaklarının orta kısmına doğru eğim gösteren kalça yapısı bulunuyor. Kaslı ve yuvarlak yapıda göğüsleri vardır. Çingene atları bazı özel atletik yarışmalar adına da kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir  Amerikan Quarter Atı (Quarter Horse) Özellikleri

Çingene Atı Özel Üreme Tekniği

Bu özel atlar çok seçici olan üreme teknikleriyle Avrupa da çingene aileler tarafından oluşturulmuştur. Burada ki amaç baş edilecek kadar uysal olması, güzel görünmesi, verilen az su ve yemek ile dahi verimli şekilde çalışabilecek bir soy elde etmektir.

Yusuf Sarıkaya
Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

En Yeni Yazılar

Coloradolu Sanatçı Dalgaların Kıyıya Taşıdığı Odunlardan İnanılmaz At Heykelleri Yapıyor

Monte Michener, yıllardır dalgaların karaya attığı odunlardan inanılmaz at heykelleri yapan Coloradolu bir sanatçı. Michener, Minnesota'da etrafında her zaman atların...

Ata Binmenin En İyi Terapi Olmasının 7 Nedeni

Kötü bir günün sonunda bir atın sırtına atladıysanız, o zaman uzun bir gezintinin o kötü günü nasıl tersine çevirebileceğini...

Sağlıklı At Beslemenin 16 Altın Kuralı

Az ve sık besleyin. Çünkü atın cüssesine oranla oldukça küçük bir midesi vardır. Konsantre yemleri (tercihen saman veya diğer...

Atın Ölümü Arpadan Olsun Ne Demek?

Kültürümüzde geniş bir yere sahip olan at ile ilgili, pek çok deyim ve atasözü vardır. Atın ölümü arpadan olsun...
 
Binicilik Okulu
Herkese Açık grup · 23 üye
Gruba Katıl
Atlar hakkında bilgiler, binicilik eğitimleri, at resimleri ve fotoğrafları ile ilgili paylaşımlar bulabileceğiniz Türkiye'nin en büyük at ve binicili...
 

Önemli Yazılar

Coloradolu Sanatçı Dalgaların Kıyıya Taşıdığı Odunlardan İnanılmaz At Heykelleri Yapıyor

Monte Michener, yıllardır dalgaların karaya attığı odunlardan inanılmaz at...

Ata Binmenin En İyi Terapi Olmasının 7 Nedeni

Kötü bir günün sonunda bir atın sırtına atladıysanız, o...

En Yeni At Resimleri

At Çizimi Örnekleri

Amy Hensley Davies Albümünden En Güzel At Çizimleri Çizer aslında...

Devasa Bir At Heykeli: The Kelpies

Bir tarihi ne efsaneye dönüştürür ve bir heykele ne...

Bunları mı Aramıştınız?Benzer İçerikler
Arama Sonuçlarınıza Göre Oluşturuldu