Arap Atı

Dünyanın en eski at ırkı

-

At Irkları Arap Atı

Arap atı, en eski resmi ırk kaydı olan, tarihi binlerce yıl öncesine dayanan dünyanın en eski ve güzel atlarıdır. Çarpıcı güzelliği ve mizacı, onu çağlar boyunca popüler bir at haline getirdi. Arap atları var olan hemen hemen her hafif at türüne zarafet, ruh ve zekâ konusunda katkıda bulundular. Birçok pony ve sıcakkanlı atların atası Arap atlarıdır. Dünyanın dört bir yanındaki at meraklıları, bu çok yetenekli, sağlıklı ve sadık ırka hayrandır.

Arap Atlarının Tarihi ve Kökeni

Arap atının kökeni Orta Doğu çöllerine uzanır ve uzmanların çoğu bu atın Arap Yarımadası civarında ortaya çıktığı konusunda hemfikirdir. Bedevi kabilelerinin Arap atları ile ortak tarihleri milattan önce 3000 yılına kadar gider. Bu ırkın soy ağacı titiz bir şekilde kayıtlarda tutulmaktadır.

Arap atları dayanıklılığı içinde yaşadıkları sert çöl iklimi bir sonucudur. Bedeviler bu atları ulaşım, yük taşıma ve savaş atı olarak kullandılar. Bu güzel atlar sahipleri için çok değerliydi. Dayanılmaz çöl sıcaklarından ve soğuk çöl gecelerinden, dışarıdan gelebilecek hırsızlık ve diğer tehlikelere karşı korumak için atlar bedevilerin ailelerinin çadırlarında kalırdı. Halen Safkan Arap atlarının isimlerinde olan “kızı” ve “oğlu” anlamına gelen “Bint” ve “Ibn” kelimeleri de bu sıkı bağı yansıtır.

İlginizi Çekebilir  Friesian

Cengiz Han, Napolyon, George Washington ve Büyük İskender, Arap atlarını çok seven sayısız tarihi şahsiyet arasındadır. Yedinci yüzyılda, Hz. Muhammed’de, Arap atlarına nezaket ve saygı göstermelerini, özellikle de Arap atının özelliklerini ve sürekliliğini sağlamlarını teşvik etti.

İlginizi Çekebilir  Pony nedir? At ile arasında fark var mıdır?

Arap Atlarının Özellikleri

Arap Atı Vücut Yapısı ve Dış Görünümü

Arap atları, güç ve hız için uygun vücuda sahiptir. Kafası oldukça zarif görünümlü, profilden iç bükey ve kama (V) şeklindedir. Sırtları kısa ve kusursuzdur, eğimli omuzları ve güçlü bacakları vardır. Bu atlar, incelikleri, güçleri ve çeviklik ile zarafetleri ile ünlüdür.

Arap Atı Donları ve Nişaneleri


Arap Atı, doru, kır, al, yağız ve kırçıl donlarında olur. Arap atlarının neredeyse hepsinde baş ve ayaklarında beyaz nişaneler bulunur.

Arap Atlarında, boz, cremello, palomino, kula gibi donlarda olmazlar çünkü safkanlar seyreltme (dilution) genleri taşımaz. Bununla birlikte, arkeolojik kanıtlar eski zamanlarda bunun gibi farklı donlarda Arap atlarının da var olduklarını göstermektedir. Sabino – vücut ve saçta olan bir beyaz gen türü – şu an saf Arap atlarında görülen tek benekli dondur.

Arap Atları birçok donda görülebilmesine rağmen asıl donları yağızdır. Koyu renkleri, onları sert çöl güneşine karşı korumuştur.

Arap Atının Boyu

Arap atları, birçok at ırkına kıyasla daha küçüktür, 1,4 ila 1,52 metre arasında bir cidago yüksekliğine sahiptir. İnce ve orta kemikli olanları 360 ila 450 kg. ağırlığındadır. Bazı Polonya kökenli Arap atları ise 1,6 metre yüksekliğindedir. Bu atlar farklı fiziksel özelliklere sahip olsalar da hepsi çok zariftir.

İlginizi Çekebilir  Safkan İngiliz Atlarının Az Bilinen İlginç Özellikleri

Arap Atının Kullanım Alanlarıarap atları

Arap atları çok neşeli ve iyi mizaçlı atlardır. Yeni biniciler için güvenilir atlardır. Pek çok kişi binici olmayı bu atlarla öğrenir. Arap atları neredeyse her atlı sporda başarılıdırlar. Zarif bir şekilde Dresaj/At terbiyesi yapabilirler. Uzun mesafeli atlı dayanıklılık (endurans) ve konkur komple yarışmaları için tercih edilen bu atlar ve zorlu arazilerde uzun mesafe gidebilirler. Zarif yapıları ile tüm İngiliz atlarıyla yarışabilir, heyecanlı bir şekilde başarılı olmaya çalışır ve izleyen herkesi etkilerler.

Arap Atının Eşsiz Özellikleri

Birçok özellik Arap atlarını diğer ırklardan ayırıyor. İşte bunlardan sadece birkaçı:

  • Bir Arap atının yürüyüşü, atın nispeten küçük boyutuna rağmen çok güçlü olduğundan sağlam ve oldukça yumuşak gider.
  • Arap atları zarif boyunları ve ince ipeksi yele ve kuyruğu ile kolayca tanınabilir.
  • Geniş zeki gözleri ve kavisli boyunları, zarif yüzleri, safkan Arap atlarının ayırt edici özellikleridir.
  • Arap atlarının kuyrukları yukarıda ve çok hareketlidir. (ileri geri hareket)
  • Arap atları hızlı öğrenir, çevrelerine ve insanlara duyarlıdır.
  • Arap atları Trakehner’den Fallabella’ya kadar günümüz atlarının atalarıdır.
  • Arap atları, diğer at ırklarından daha küçük omuzlara sahiptir.
  • Yetiştiriciler, Arap atlarının kan hattını saf tutmaya özen gösterir. Seyreltme ne kadar az olursa olsun, başka bir cinsin kanı ile melez olan hiçbir at Arap atı olarak kaydedilemez.
İlginizi Çekebilir  İngiliz Atı
İlginizi Çekebilir  Akhal Teke Atı

Şampiyon ve Ünlü Arap Atları

Arap atları tarihte önemli roller oynadı, krallar, paşalar ve generaller savaşa bu atlarla gitti, yarışlar kazanıldı. Filmlerde başrol oynadı ve adına kitaplar yazıldı.

• Marengo, Napolyon Bonapart’ın tercih ettiği Arap atıdır.
• Skowronek, İngiltere’deki Crabbet Arap Aygır Çiftliğinin önde gelen atlarından biriydi; bu at Kuzey Amerika’da Arap atlarının doğmasını sağladı.
• Cass Ole, Mickey Rooney’nin başrol oynadığı 1979 filmi The Black Stallion’da başrol oynadı.

Arap Atı Sizin İçin Uygun Mu?

Arap atları sevgi dolu, sadık, duyarlı yoldaşlar olabilirler ve birçok yaşlı Arap atı koşum için kullanılmış olsun olmasın harika aile atlarıdır. Diğer ırklardan daha insan odaklı olma eğilimindedirler ve aileleri ile olmayı severler.

Safkan bir Arap atı size uygun değilse, Anglo-Arabian, Shagyar Arabian, ArabxQHs ve American Show gibi melezler uygun olabilir.

Arap atlarının uzun yaşamı, gücü ve mükemmel sağlık durumu, onları neredeyse herkes için ideal bir at haline getiriyor. Çok çeşitli iklimlere ve koşullara iyi adapte olur. Şefkat ve ilgiye aynı şekilde karşılık verirler.

Eğer bir at satın almayı düşünüyorsanız bu klavuzu mutlaka inceleyin.

Yararlı Linkler

http://www.arabianhorses.org/

Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

En Yeni Konular

Bugün Atınızın Mutluluğu İçin Ne Yaptınız?

Bir at sahibinin en önemli sorumluluklarından birisi atını mutlu etmektir. İnsanların etrafında bir at olduğunda tüm stresimizi alır mutlu...

Binicilik Sporunda Uluslararası Branşlar

Binicilik branşları Uluslararası Binicilik Federasyonu (FEI) tarafından Engel Atlama(Jumping), Dresaj/At Terbiyesi (Dressage), 3 Günlük Yarışma (Eventing), Atlı Dayanıklılık (Endurance),...

Atlar Kaç Yıl Yaşar?

Birçok at otuz yaşından daha çok yaşar. En yaşlı kedi veya köpeklerden bile daha uzun yaşayabilir. Aslında iyi bir...

Asil Dostumuz Atların Türk Kültüründeki Yeri ve Önemi

Türklerin atları ne kadar sevdiğini biliriz. Tarihten günümüze Türk törelerini yansıtan atlarla ilgili çok fazla söz günümüze kadar ulaşmıştır....

İlk Defa At Binenlerin Yaptığı 9 Tehlikeli Hata!

Bol kıyafetler giymek Binicilik kıyafetlerinin vücudu sarmasının bir nedeni vardır. Bol pantolonlar, kazaklar, uzun fularlar, dökümlü elbiseler düşmeniz durumunda eyer...

Safkan İngiliz Atlarının Az Bilinen İlginç Özellikleri

Safkan ingiliz atı, savaştan savaşa, yarıştan yarışa, rekordan rekora koşarak ününe ün katmaya devam ediyor. Dünya üzerindeki en popüler...

Mutlaka Okumalısın!

Telefonunuz İçin En İyi At Duvar Kağıtları

Merhaba değerli Binicilik Okulu takipçileri. Sizlere akıllı telefonlar için...

Atlar Kaç Yıl Yaşar?

Birçok at otuz yaşından daha çok yaşar. En yaşlı...