Akhal Teke Atı

Benzersiz görünümü ve tüm özellikleriyle Akhal Teke atı

-

At Irkları Akhal Teke Atı

Son zamanlarda “dünyanın en güzel atı” diye bir yazı gördüyseniz büyük ihtimal Ahal Teke nam-ı diğer Akhal Teke atından bahsediyordur. Elbette güzellik görecelidir -ve bu başlığın sizin için doğru olup olmadığı Akhal Teke atlarına hayran olup olmadığınıza bağlıdır.

“Çölün hediyesi” olarak bilinen bu at dayanıklılık ve hız için geliştirilmiştir. Bazı biniciler bu ırkı işe yaramaz buluyor ve iyi bir binicilik atının standartlarını karşılamadığını düşünüyorlar. Diğerleri ise onları at dünyasının sanat eseri olarak kabul ediyor; çünkü görünüşü ve adımlarıyla çok ağırbaşlı ve zariflerdir. Sizin düşünceniz ne olursa olsun, Akhal Teke, dünyanın en eşsiz ve etkileyici at ırkları arasındadır ve popülaritesi giderek artmaktadır. Çok yakın zamana kadar, ana vatanı olan Türkmenistan dışında bilinmiyorlardı. Ancak şimdi, dünya çapında tahmini 3.500 Akhal Teke atı var, Kuzey Amerika’da bile yüzlerce bu türden at bulunuyor.

Akhal Teke Atlarının Tarihi ve Kökeni

Akhal Teke, muhtemelen daha çok bilinen sıcakkanlı bir ırk olan Arap atları ile aynı ortak atalardan gelen eski bir ırk. Türkmenistan’ın çoğunu kapsayan Kara Kum çölünde, bu atların az su ve yiyecek kaynaklarının yanı sıra aşırı sıcağa ve soğuğa tahammül etmek zorunda kaldığı biliniyor. Akhal Teke atları, hayatta kalabilmek için göçebe insanlarla birlikte yaşadılar.

İlginizi Çekebilir  Amerikan Benekli Atı

Türkmenistan’ın 1880’lerin sonlarında katıldığı Rusya’da Akhal Teke atlarının ilk resmi üretim çiftlikleri kuruldu. Irkı iyileştirmek amacıyla Safkan İngiliz atlarıyla çiftleştirilerek güçlendirilmeye çalışıldı ama bu çaba başarısız oldu.

İlginizi Çekebilir  Friesian

Bu atlara (ve genel olarak atçılığa) olan ilgi, Sovyet Rusya’nın ilk günlerinde olan kargaşa ortamında azaldı ve sayıları giderek azaldı. Fakat, son on yılda serbest piyasa ortamıyla, ülkede daha fazla Akhal Teke satın alınıyor ve yetiştiriliyor.

Irk adını hem yetiştiği yer, hem de yetiştiricilerinden almaktadır. Akhal, Kopet Dağları’nda bir vahadır; atları yetiştiren Türkmen savaşçıları nedeniyle de bu ata Akhal Teke denildi. Irka en yakın akrabaları Massaget, Parthian, Nisean ve Turkmene olarak biliniyor.

Akhal Teke Atı Özellikleri

Vücut Yapısı ve Dış Görünümü

Akhal-Teke belirgin bir şekilde ince kemikli ve düz kaslıdır. Vücudu – ince karnı ve keskin göğsüyle – genellikle tazı ya da çitayla karşılaştırılır. Bazılarının geyik burunlu gibi görünmesine rağmen yüz profili düz veya hafif dışbükeydir. Neredeyse düşük veya badem şeklinde gözlere sahip olabilir. Uzun, ince kulakları, uzun sırtı, eğimli omuzları, düz bir krupesi ve diğer birçok ırkla kıyaslandığında uzun ve yüksek bir boynu vardır. Yelesi ve kuyruğu seyrek ve ince tüylü olma eğilimindedir ve ön yüzü yoktur. Genel olarak, bu zarif at, nezaket ve uzun ömürlü bir görünüm verir. Aslında, kalın ayarlanmış veya çok yoğun olması bir hata olarak kabul edilir.

Akhal Teke Atı Donları ve Nişaneleri

Akhal Teke atlarının derileri incedir ve oldukça iyidir. Birçoğu seyreltme geni taşır – bu sebeple palomino, cremello ve perlino donları ile doğmalarına neden olur. Bazı atların açık mavi gözleri vardır. Doru, izabel, kır, kula, şampanya, yağız ve diğer tüm donlarda görülür.

İlginizi Çekebilir  Safkan İngiliz Atlarının Az Bilinen İlginç Özellikleri

Akhal Teke Atı Boyu ve Ağırlığı

Akhal Teke, vücut yapısı ortalama olarak 1.50 – 1.72 cm boyunda ve 400 ile 500 kg. arasındadır.

Akhal Teke Atları Kaç Yıl Yaşar?

Ortalama yaşam süresi yaklaşık 20 yıldır.

Akhal Teke Atlarında Yaygın Görülen Hastalıklar

Akhal Teke genelde birbirine benzeyen fiziksel özelliklere sahip ve genetik çeşitten yoksun bir ırktır. Bu da genetik olarak bir dizi sağlık sorununa duyarlı kılar:

  • Servikal vertebral malformasyon (CVM): Bu aynı zamanda wobbler sendromu olarak da bilinir.
  • Kriptorşidizm: Skrotumda testislerden birinin veya her ikisinin olmaması, kısırlaştırmayı zorlaştırır ve bazen başka sağlık ve davranış problemlerine neden olur.
  • Foal Sendromu: Bu, tayların dişsiz ya da diş ve çene anormallikleriyle veya tüysüz olarak doğmasına ve sindirim, ağrı ve daha birçok başka problem geliştirme eğilimine neden olur.
İlginizi Çekebilir  Pony nedir? At ile arasında fark var mıdır?

Akhal Teke Atlarının Kullanım Alanları

Akhal Teke atları aslen Türkmenistan’ın göçebe kabileleri tarafından nakliye için kullanılıyordu; hızları ve dayanıklılıkları baskınlar sırasında tercih edilmelerini sağladı. Günümüzde, terbiye, gösteri, uzun mesafe yarışı ve zevk için kullanılıyorlar. Günümüz Rusya’sında Akhal Teke, refahı ve duruşu gösteren bir statü sembolüdür.

Irkın olumlu özellikleri at yarışı dünyasında bilinir. 200’den fazla safkan Akhal Teke, 17. ve 18. yüzyıllarda üretilmek için İngiltere’ye gönderildi. Tahmini yüzde 15’inin genleri bugünün yarış atlarının yapımına katkıda bulundu.

İlginizi Çekebilir  Pony nedir? At ile arasında fark var mıdır?

Akhal Teke Atının Benzersiz Özellikleri

Akhal Teke’nin en belirgin özelliklerinden biri parlak metalik görünümüdür.

Narin yürüyüşleri bu atı sevenler için büyük önem taşır. Akhal Teke’nin mizacı da dikkat çekicidir. Sadakat güçlü bir özelliğidir; birçok işletme sahibi, onları yoğun bir şekilde “tek kişilik” atlar olarak nitelendiriyor. Çok hassas olma eğiliminde olmalarına rağmen, aynı zamanda çok keskin ve oldukça zekidirler.

Bu atın büyük akciğerleri için yeterli büyük bir göğsü vardır bu yüzden çok dayanıklıdırlar. 1935’te, bir Türkmen binici, Akhal Teke atı ile Aşkabat’tan Moskova’ya, yani 2500 kilometrelik bir yolculukta 84 günde gitmiştir. Yolculuk esnasında çölde 378 km’yi üç günde susuz bir şekilde geçtiği bilinir.

Şampiyon ve Ünlü Akhal Teke Atları

Akhal Teke atı olan Absent, 1960 Roma Olimpiyat Oyunları’nda at terbiyesi / dresaj alanında madalyada altın madalya kazandı. Kariyerinin sonunda, üç Olimpiyat Oyununda üç binici ile beş madalya kazandı.

Senetir, Amerika’ya giden ilk Akhal Teke atı idi. 1999 yılında öldü.

Akhal Teke, Türkmenistan’ın ulusal bir simgesidir ve ülkenin arması ve para birimi üzerinde resmi vardır.

Akhal Teke Atı Sizin İçin Uygun mu?

Bu atlar, doğdukları Türkmenistan’ın zorlu koşullarına adapte olmuş, oldukça güçlü bir attır. Neredeyse her iklimde yaşayabilir. Sakin, yönlendirmeye uygun olan Akhal Teke atları her zaman dikkatli ve aynı zamanda ürkek değildir. Bu nedenle biniciliğe yeni başlayanlar için çok uygundur.

İlginizi Çekebilir  Amerikan Benekli Atı
Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz!
Lütfen adınızı yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

En Yeni Konular

Bugün Atınızın Mutluluğu İçin Ne Yaptınız?

Bir at sahibinin en önemli sorumluluklarından birisi atını mutlu etmektir. İnsanların etrafında bir at olduğunda tüm stresimizi alır mutlu...

Binicilik Sporunda Uluslararası Branşlar

Binicilik branşları Uluslararası Binicilik Federasyonu (FEI) tarafından Engel Atlama(Jumping), Dresaj/At Terbiyesi (Dressage), 3 Günlük Yarışma (Eventing), Atlı Dayanıklılık (Endurance),...

Atlar Kaç Yıl Yaşar?

Birçok at otuz yaşından daha çok yaşar. En yaşlı kedi veya köpeklerden bile daha uzun yaşayabilir. Aslında iyi bir...

Asil Dostumuz Atların Türk Kültüründeki Yeri ve Önemi

Türklerin atları ne kadar sevdiğini biliriz. Tarihten günümüze Türk törelerini yansıtan atlarla ilgili çok fazla söz günümüze kadar ulaşmıştır....

İlk Defa At Binenlerin Yaptığı 9 Tehlikeli Hata!

Bol kıyafetler giymek Binicilik kıyafetlerinin vücudu sarmasının bir nedeni vardır. Bol pantolonlar, kazaklar, uzun fularlar, dökümlü elbiseler düşmeniz durumunda eyer...

Safkan İngiliz Atlarının Az Bilinen İlginç Özellikleri

Safkan ingiliz atı, savaştan savaşa, yarıştan yarışa, rekordan rekora koşarak ününe ün katmaya devam ediyor. Dünya üzerindeki en popüler...

Mutlaka Okumalısın!

Kirmanşah Hikayesinde Koca Arap ve Kirmanşah’ın Atı: Karakaytaz

Masal kaynaklı bir halk hikayesi olan Kirmanşah hikayesinde Karakaytaz,...

Çılbır -Lonj- Nedir? Güvenli Çılbır için 10 İpucu

Çılbır -Lonj- binerek ya da binmeden atınızı çalıştırmanın bir...