Akhal Teke ya da ahal teke atları hızı, dayanıklılığı, zekası ve kendine özgü metalik parlaklığı bakımından benzersiz bir üne sahiptir. Bundan dolayı insanlar Akhal Teke atlarını “Altın At” olarak adlandırmışlardır. Nadir görülen at ırklarından biri olan Akhal-Teke’yi çoğu insan sadece muhteşem görünümüyle tanıyor. Fakat sadece Akhal Teke’nin özellikleri görünümüyle sınırlı değil.

Akhal Teke atları nesli tehdit altında

Nesli tükenmekte olan at ırkları arasında yer alan Akhal Teke atı, Conservancy’nin Öncelikli Koruma Listesinde (CPL) “tehdit” altında olduğu belirtiliyor. https://livestockconservancy.org/index.php/heritage/internal/conservation-priority-list#Horses

akhal teke atları

Türkmenistan Milli Atı

Akhal Teke atı Türkmenistan ulusal ambleminde yer almaktadır. Ordu armasında, Türkmenistan banknotunda, hatta pullarında bulunur.

akhal teke atları

Akhal Teke atları eski bir yarış atıdır

Bu nadir ırkın en az üç bin yaşında olduğuna inanılıyor. Eskiden Nisa, Parthian ve başka isimlerle de adlandırılıyorlardı. Akhal Teke atları Heredot ve Roma tarihçisi Oppian tarafından da anlatılarak, kaleme alınmıştır. Yarış, hız, güzellik, boyut ve güç için yetiştirilen Akhal Teke atları halen Türkmenistan’da yarışıyorlar.

İngilizce yazılı tarihi yok

Uluslararası At Müzesi’ne göre, Akhal-Teke ırkının kökeni İngilizce olarak güvenilir bir şekilde çevrilmemiştir ve hakkında söylenenlerin çoğu yanlıştır. (örneğin: Rusya’da ortaya çıktığı)
akhal teke atları

Safkan İngiliz Atlarının Atası

Safkan İngiliz at ırkının üç kurucu aygırından biri olan Byerly Turk’ün Akhal-Teke olduğu öne sürülmektedir. Eski bir yarış atı olduğu düşünüldüğünde oldukça mantıklı.
akhal teke atları

Akhal Teke atları dayanıklı bir at ırkıdır

Akhal-Teke yiyecek ve suyun az olduğu bir ülkeden geliyor. Akhal Teke bu koşullarda hayatta kalmak için doğal olarak gelişmiş ve inanılmaz dayanıklı bir at haline gelmiştir. 1935’te, bir grup Türkmen binici 84 günde yaklaşık 4000 km yürüdü. Yolculukta üç gün boyunca 235 km, susuz bir çölden geçtiler.akhal teke atları

 

Parlak metalik görünüş.

Bu muhtemelen en bilinen ve kesinlikle en eşsiz özelliğidir. Ve neden bu kadar parlak? Uluslararası Akhal-Teke Yetiştiriciliği Birliği’ne göre, bazı Akhal-Teke’lerin saçları o kadar ince ve ipeksi ki, özel bir metalik parlaklık veriyor.akhal teke atları

Akhal Teke Fotoğrafları

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz!
Lütfen adınızı yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.