-

At Sağlığı At Anatomisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

At Anatomisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Atlar, eşek, zebra ve katırlar ile aynı memeli familyasındandır. Erkek ata aygır, dişi ata kısrak, atın yavrusuna ise tay denilir. Boyu 1.48cm den küçük atlara ise pony denilmektedir.

Atlar kendi cinslerine göre farklı isimler alırlar. Atların renklerine don adı verilir. Bir dişi atın hamilelik süresi on bir aydır. Ortalama atların yaşam süreleri yirmi ile yirmi beş yıl arasında değişiklik gösterir. Eğer atlar sert zeminde hareket ediyorlar ise ayaklarını koruması için nal çakılır. Dört ile altı hafta arasında nallar uzayan tırnakların kesilmesi için sökülür. Tırnakları kesildikten sonra tekrar ayaklarına çakılırlar. Atlar çoğu zaman bacak eklemlerini kilitleyerek ayakta uyumayı tercih ederler. Ayakta geç atlar uyurlar. Uykuları hafif olduğu için az uyuyup hemen uyanırlar. Peki, At Anatomisi Hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Atın Duyuları

At Yemi Satın Al

İlginizi Çekebilir  At Eğitimi #1 - Atların Davranışları - Atlar nasıl öğrenir?

İlginizi Çekebilir  At Eğitimi #2 - Atların Kavrama Yeteneği

Atların işitme duyuları insanlara nazaran çok gelişmiştir. Kulaklarını yüz seksen derece çevirebilir, uzaktaki sesleri rahata duyabilirler. Eğer atın kulakları dikilmiş ise dikkat kesildiğini gösterir. Çiftleşme dönemlerinde atlar için koku almak önemlidir. Atlar kendi cinsini de koklayarak tanır. Görüş açıları da oldukça geniştir fakat az derinliğe sahiptir. Kuyrukları hariç etraflarındaki her şeyi görürler. Yeşil ve gri renkler ayırt edemedikleri renklerdir.

Atların İskelet Sistemi

 At anatomisi hakkında bilinmesi gereken önemli hususlar söz konusudur. Atların iskelet yapısına bakıldığında, 140 tek ve 57 tane de çift kemikten oluştuğu görülür. Vücutlarında 128 kas bulunur. Omurgaları bağ sistemiyle desteklidir. Esnek bir boyun yapısına sahiplerdir. Omurga yapıları serttir. Atlar köprücük kemiğine sahip değildir. Boyun çizgisini takip etmeyen boyun omurları vardır.

At ve İnsan Arasındaki Benzerlik

Bir insanın vücudu ile bir atın vücudu karşılaştırıldığında birçok benzerlik ortaya çıkar. At anatomisi hakkında ne kadar bilgiye sahip olunsa da yumuşak davranılmadığında yanlış yapma ihtimali doğabilir. İnsanların kullandığı bazı ilaçlar atlar için de kullanılır.

İlginizi Çekebilir  At ve İnsan Arasındaki Müthiş Benzerlik!

Atların Diş Yapısı

Bir atın yaşını öğrenmek için dişlerine bakılır. Alt kesici dişler bununla ilgili daha net bilgi verir. Kesici süt dişleri kalıcı dişe göre küçük, beyaz renkte, kısa boylu ve diş yuvasına oturmuş durumdadır. Sıfır ve iki buçuk yaş dönemindeki diş özellikleri ile altı sekiz yaş dönemindeki özellikler birbirinden farklıdır.

İlginizi Çekebilir  Atın Dişlerinin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Atlar İnsanların Duygularını Hisseder Mi?

Atlar çok asil hayvanlardır. Atlar sadece insanlara değil, diğer hayvanlara da empati duyarlar. Atların yüksek seviyede duyusal yeteneğe sahip olduğu ortaya konulmuştur. Günümüzde bilim adamları atlar ile insanların duygusal anlamda bağ kurduklarını kabul ederler. Atlar samimiyet ve sıcaklık gördüklerinde sosyal ve sakin olurlar.At Anatomisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler 1

Atların Beslenmeleri Nasıldır?

Atlar ot yiyen yani otçul hayvanlardır. Kesici dişleri ile söküp koparabilirler. Azı dişlerinin geniş olması iyice çiğnemelerini sağlamak için yaratılmıştır. Dişi atlarda köpek dişleri bulunmaz. Erkek atlarda ise köpek dişleri az gelişmiştir. Gem, azı dişler ile kesici dişler arasındaki diş boşluğuna takılır.

İlginizi Çekebilir  Atlar ne yer? At Yemleri ve Diğer Besinler

Bağırsakları otçul olmasından dolayı yaklaşık 20 metre civarı uzundur. Uzun ve ince bacaklı olması atlara hızlılık ve çeviklik sağlar. Bu sayede yarışlara katılırlar. Mideleri tek ve basit bir parçadan ibarettir. Yaklaşık olarak 20 litre civarındadır. Atlar günde 18 ile 20 kilo gram civarı kuru ot tüketir. Çalışma durumuna göre bu sayı artış veya azalma gösterir.

Atların Üremeleri Nasıl Olur?

Taylar, doğduktan yarım saat sonra dört ayağı üzerinde durabilir. Yaklaşık altı ay kadar anneleri tarafından emzirilir. Süt dişleri tamamlandığı zaman kendi yiyeceğini bulup kendi kendilerine yemeklerini yerler.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz!
Lütfen adınızı yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yusuf Sarıkaya
Yusuf Sarıkayahttps://www.yusufsarikaya.net
yiğit yiğidin yoldaşı, at yiğidin öz kardaşı

Bunları mı Aramıştınız?Benzer İçerikler
Arama Sonuçlarınıza Göre Oluşturuldu

At Anatomisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler 3